Domaci jogurt

Euforija  

član od: 29.1.2010

sporočila: 18

11. okt 2010 6:46

dobro jutro! jaz pa imam težave,....2x sem delala jogurt in nobenkrat ni ratalo,...danes zjutraj sem komaj čakala, da se vstanem in se posladkam s super, finim, domačim jogurtom, pa je vse ostalo kot mleko. Delala sem tako: šla sem do kravomata po domače mleko, ga zavrela, ohladila na 40 stopinj, posebej vzela vstran par žlic mleka in ga gladko zmešala z dvema žlicama navadnega, polnomastnega jogurta in vse skupaj dobro vmešala v mleko, nalila v majhne steklene kozarčke in dala v vnaprej ogreto pečico na 50 stopinj za 2 uri, po 2 ureh sem pečico ugasnila in pustila lončke v pečici do jutra,...do sedaj...to je 8 ur in je vse se vedno mleko. kaj delam narobe? Euforija

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

11. okt 2010 7:37

Kaj pa, če poskusiš z drugim mlekom?

Loni Makaroni

Euforija  

član od: 29.1.2010

sporočila: 18

11. okt 2010 7:56

poslušala sem prispevek o mleku, ki ga kupujemo v trgovinah, ki bi naj bil čisto neuporaben za telo oziroma celo škodljiv,...zato sem hotela narediti zdravi, "koristen" jogurt,....iz "pravega" mleka,...pa nikak ne gre,...danes bom še enkrat probala,..zadnjič,.....spet iz "pravega" mleka, pa bom dala not probiotični jogurt,...zdaj sem dala navadnega trdega od špara http://www.s12.si/component/option,com_seyret/I Euforija

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. okt 2010 9:34

50 stopinj v pečici je po mojem mnenju malo preveč - če nastaviš pečico na 50 stopinj, naj lučka še gori, ko jo ugasneš - pečico, namreč. Koristni mikroorganizmi so se scvrknili

lp

cervus

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

11. okt 2010 9:52

Jogurt (kislo mleko po domače) smo delali tako, da smo surovo mleko nalili v lonec, ga podrili s pokrovko in ga cez dan ali dva pojedli. Ponavadi s krompirjevo polento. Čas kisanja je bil in verjetno je še vedno, čisto odvisem od temperature. Ni mi jasno, zakaj je zdaj treba mleko prej prekuhat?

p.s.

Aja! 50 stC na gumbu je lahko preveč, ker je to precej groba nastavitev in dejanska temperatura lahko preseže 60 st.C. To je pa za mnoge mikroorganizme že preveč in ne preživijo.Sergej

Sporočilo je spremenil(a) Sergej C dne 11.okt 2010 09:55

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. okt 2010 11:03

Jogurt in kislo mleko nikakor ni eno in isto. Za narediti jogurt so potrebne termofilne bakterije - tipični "jogurtovi" mlečnokislinski bakteriji sta Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb. bulgaricus) in Streptococcus thermophilus (Str. thermophilus) - da ne bo kdo mislil, da sem tako vražje pametna - to sem prekopirala od www.activia.si/jogurt-od-tradicije">tukaj . Termofilno pa pomeni, da ljubijo višjo temperaturo kot tiste mlečnokislinske bakterije, ki naredijo kislo mleko - za te zadošča že sobna temperatura.

lp 

cervus

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

11. okt 2010 11:31

Elaphus, najlepša hvala za razlago!

Če zdaj prav sklepam, se mleko predhodno skuha zato, da se odstrani konkurenca bakterij.

Sergej

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. okt 2010 12:10

Ne, mleko se skuha zato, da se uničijo morebitne bolezenske bakterije v mleku. Ampak uničijo se tudi vse dobre, zato moramo dodati žličko jogurta, ker tako spet v (ohlajeno na 40 stopinj) mleko vnesemo bakterije, ki bodo iz njega napravile jogurt. Če pa vemo, pri katerm kmetu smo dobili mleko, če vemo, da je neoporečno, ga pa ni treba skuhat.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. okt 2010 12:12

Mleka iz mlekomata seveda NI TREBA skuhati.

rimljanka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

11. okt 2010 12:40

E, tudi to Rimljanka - hvala! Torej bi se to mleko verjetno lahko dalo tudi kisat?

Zdaj pri tej temi mi je kislo mleko kar zadišalo. Ga nisem jedel, odkar nimamo več 'konte' pri sosedu. To je pa že olala. Me prav zanima, če mi je tista smetana, ki se dvigne na vrh, še vedno tako dobra.

Sergej

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti