Domaci jogurt

tara  

član od: 23.7.2004

sporočila: 25

29. apr 2006 19:47

Veri, hvala za odgovor. Kupljeni jogurt sem zmešala najprej z delom mleka in nato vmešala v preostalo mleko, tako, da to ne bo, možno pa je nihanje temerature, ker strojčka nimam in sem delala tako od oka oz. roka v pečico, pa da vidimo oz. čutimo ali je nekje med 38 in 42 stopinj. Očitno moja roka ni najbolj zanesljiva. Pravkar ga delam ponovno in bom poročala kakšno čudo bo tokrat nastalo. Lep pozdrav, Tara

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

17. jun 2006 21:44

No, končno sem dobila svoj strojček! Obljubili so mi ga za rojstni dan in tako ga nisem mogla kupit, to je pa traaaaajalo... V glavnem, zdaj ga delam. Vsak drugi dan (začetna zagnanost). 4 navadne in 2 s podloženo z domačo jagodno marmelado. Fantastično!!! Imam pa problemček, v bistvu ga ima moj mož (mene ne moti). Struktura jogurta ni enaka, na dnu lončka je veliko bolj kašast, pa ne vem zakaj. Mleko skoraj zavrem, ga ohladim na 40, vmešam jogurt, malo zmiksam ali pa samo z metlico premešam, nalijem v kozarčke in dam delat za 5 ur. Potem ga še malo pustim v izklopljenem strojčku, potem jih dam v hladilnik in čez par ur jih jemo. Po navadi dam mleko 1,3 (ali 1,6 - kaj je že?), jogurt pa tudi light. Dala sem že navadno in alpsko mleko, pa se mi zdi, da je ta kašica vedno spodaj. A kdo ve, zakaj? jasna

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

18. jun 2006 17:54

Res sem bolj na površno prebrala vse odgovore, zato me zanima, če ratai jogurt tudi z mlekom 1,3 mlečne maščobe? Teka

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

18. jun 2006 18:09

Rata. jasna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. jun 2006 9:48

Joj, jasna, tudi meni se je parkrat to naredilo, ampak šele potem, ko sem ga mela par dni v hladilniku, nikoli na začetku, nisem še pogruntala zakaj, bom pa, upam, da kmalu;) Zdi se mi, da bi to lahko bilo, kadar pustiš nekaj časa mleko z jogurtom, predno preliješ v kozarčke. Vsaj zadnjič se mi je zgrudilo zato, se je pa bolj zgrudilo kot prej. Mogoče si nabavi kak termometer, pa zapisuj temperaturo in seveda katero mleko in kateri jogurt, mora bit fora, ker meni se to večinoma ne zgodi, pakrat se je pa. Ampak ker se je samo pakrat ne vem, zakaj... Teka, vsekakor rata jogurt tudi z 0,5 mlekom in 1,5 jogurtom oz. katerikoli jogurt in katerokoli mleko. Jaz sem ravno včeraj iz domačega jogruta, ki se je zgrudil, ker sem ga predolgo pustila kar v kozici na štedilniku, naredila skuto, je prišla super, ne bi si nikoli mislila! Taka trdna, ampak ne grudasta, lepa enakomerna struktura... Svašta! Sem prav zadovoljna:) Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

19. jun 2006 21:17

No, Veri, res svašta. Zdaj me dražiš pa še s skuto. Kako jo pa narediš, prosim? Kar se tiče kepic, bom pa malo preizkušala. Postana mešanica ne more bit razlog, ker sem takorekoč še vrtečo zlila v lončke. Jogurt je bil 1,3 ljubljanske mlekarne, mleko Tuševo 1,5 ali 6 ali ne vem točno, v glavnem lahko. Bom naslednjič probala kako drugo kombinacijo. Joj, zdaj sem se spomnila. Kaj če je razlog to, da je na mašinco sonček svetil? Ker prvič ni bil kepast, ko sem ga delala čez noč... jasna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. jun 2006 9:31

jasna, lahko bi bilo... če daš direkt na sonce, mogoče pokrij s kako krpo... Skuto naredit je enostavno ko pasulj! Vzameš cedilo, čezenj položiš malo večjo gazo, daš cedilo čez večjo posodo in vanj na gazo zliješ doma narejen jogurt (šlo bi verjetno tudi s kupljenim).Jaz sem ga malo pomešala, da se je hitreje odtekla voda, ampak nekateri pravijo, da ne smeš:) Potem pustiš, da se malo odcedi, nato pa odvisno od tega, kako mokro skuto želiš lahko: - pustiš nekaj ur tako kot je, dobila boš bolj mokro skuto, primerno za kremaste namaze, kreme za sladice,... Konsistenca približno taka kot kupljena od raznih trgovskih znamk. bolj vodena. - zavežeš gazo in jo obesiš nad to posodo, v katero se steka sirotka, seveda:) Jaz sem delala tako, obesila sem jo kar na kljuko od okna, posodo pa postavila spodaj na okensko polico. Skuta je po previseni noči (po pravici povedano ne vem več, če je bila čez noč, mislim da ne, mogče samo par ur...) bila popolnoma kompaktna, tako da je držala obliko, ko sem jo razvila iz gaze. Pustiš jo lahko različno časa, odvisno, kako trdno želiš met. Potem jo daš v plastnično posodico, zapreš in v hladilnik. Bolj kompaktna skuta, več možnosti uporabe. - po tem, ko si jo odcedila na ta obešeni način, jo še zavito v gazo obtežiš z loncem, polnim vode, recimo, tako dobiš zelo trdno skuto in če to delaš dalj časa celo sir. Tako skuto lahko uporabljaš za različne namene, lahko jo tudi pečeš oz. cvreš,... veliko jo uporabljajo v indijski kuhinji, kjer ji rečejo panir (obešeni je tisti, ki sem ga jaz delala in obteženi je tale zadnji). Zelo trdna skuta, na meji s tem, čemur rečemo sveži sir... Rumenkasta voda, ki se je odcedila, je sirotka, ki ima baje super beljakovine in jo je škoda kar zavrečt. Uporabiš jo lahko za kruh (namesto vode), za tekočino namesto juhe (recimo za omakice, za zalit narastke,...), tudi za peciva, lahko jo daš v kak šejk, zmešaš s skuto za kak namaz,... Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

20. jun 2006 19:09

Hvala, zakladnica idej! jasna

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

20. jun 2006 21:20

Veri, prava maherica! Jaz skuto delam iz kislega mleka. Ker kupujem domače mleko, je toliko bolj dobra in "bio" bi rekli eni. Če bo za štrudl, rabiš ene 3 l mleka. Mleko pustim, da se skisa. Dol poberem smetano in jo porabim za kajmak ali sir (nalagam v zaprto posodo, da se je nekaj nabere in hranim v hladilniku). Skisano mleko zavrem, pri čemer postane grudasto. Potem pa odcedim podobno, kot je pred mano odlično zapisala Veri, s tem, da pustim pač tako dolgo, da mi je skuta všeč. Obvezno prestrežem sirotko, ki jo uporabim za peko kruha. In to je to. Čeprav je postopek bolj dolgotrajen, kot če skuto kupiš v trgovini, je pa skuta 1A: z velikimi grudami, domača in brez konzervansov. Anja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. jun 2006 8:38

anja hvala za idejo in postopek kajmaka! Bo treba sprobat, ko dobim kako domače mleko:) Jaz mleka samega ne maram, ker ga težko prebavljam, ker nimam dovolj tistega encima laktaze. Zelo mi pa pašejo vsi mlečni izdelki, najbolj jogurt in skuta, kjer je mleko že delno "prebavljeno", strokovno rečeno fermentirano:) mam pa rada mleko v mlečnih jedeh ala mlečni riž:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti