Domaci jogurt

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

tema odprta - 29. mar 2006 12:19 | ogledi: 44.186 | odgovori: 94

Kako lahko doma pripravim jogurt? Ga je mozno narediti tudi iz kozjega mleka? Ali se kozje mleko obnese tudi za kisanje? Pa se zadnje: kje lahko kupim jogurt z zivimi probioticnimi bakterijami?

hvala in obenem opravicilo, ce je bila tema ze odprta

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

29. mar 2006 13:56

Domač jogurt narediš tako, da mleko zavreš in ohladiš na cca 38-42 stopinj C, potem pa vmešaš vanj kupljen jogurt, ki ti je všeč, naliješ v kozarčke, pokriješ in pustiš na toplem, najboljše je, da je temperatura ista kot zgoraj (38-42 stopinj). Pustiš nekaj ur, če je bolj hladno ali želiš trši jugurt, z več okusa in malo bolj kisel pa malo dlje. POtem daš jogurt v hladilnik, kjer se bo še malo strdil. Kozje mleko je primerno za kisanje, saj sicer iz njega ne bi mogli delat kozjega sira;) Ja, seveda lahko narediš tudi jogurt. Imel bo pa močnejši okus, ni vsem všeč. Po mojih izkušnjah so vsi navadni jogurti (torej ne sadni ali vanilijevi ali kaj podobnega) živi - torej imajo not žive bakterije, če češ, da jih ima jogurt še več, daš probiotični jogurt, dobiš ga v vsakem marketu na oddelkih z jogurti, gor piše probiotični jogurt, se mi zdi, v belem lončku z zelenim pokrovčkom. Baje je dobro, da sta mleko in jogurt, ki ga vmešaš vanj, enako mastna (torej oba 1,6 ali oba 3,2). Jaz sem probala že vse možne kombinacije, tudi 3,2 mleko in 0,5 jogurt ali obratno in je vse delalo. In baje je dobro, da mleko ni alpsko. Jaz uporabim, kar imam, če vem, da bom delala jogurt, si že kupim navadno mleko, ker je cenejše in bolj zdravo, če pa ga nimam pri hiši in bi vseeno jogurt, pa uporabim alpsko. Baje je tudi dobro,da delaš jogurt ponoči, ker takrat nič ne rukaš okolice, baje tega jogurt ne mara. Jaz ga delam, kadar imam čas. Baje tudi ne smeš dat nič pod mleko, ki bo jogurt oz. v lonček, v katerega naliješ to mleko. No, jaz sem dala spodaj veliko žlico marmelade in dobila en najboljših sadnih jogurtov, kar sem jih kdaj jedla... Pa nisem vedno navdušena nad vsem, kar naredim, da ne boš mislila;) Jaz sem torej veselo kršila že vsa pravila, tudi vsa naenkrat, pa je vsakič jogurt super ratal, včasih celo trši kot je bil original! Jogurt (sploh, če je trden) je lažje vmešat v mleko, če ga prej vmešaš v majhen del mleka, da je bolj tekoč. Dobi se poseben aparat za delat jogurt, meni ga je prinesel dedek Mraz, tak mlad in luškan dedek;) in ga redno uporabljam. Ni sicer tako zelo poceni, cca 7000 v merkurju, merkatorju ga imajo sigurno, za drugje ne vem. Not je 6 lončkov v taki beli luštni posodi, ki se greje (je na elektriko) in ohranja ves čas to temperaturo. Nima pa timerja, torej moraš zadevo sama izklopit. Tista urica zgoraj je brez funkcije, samo da si ti zapomniš, kdaj si dala jogurt delat, če se seveda spomniš jo nastavit. Če ne spiš veliko, lahko daš delat čez noč, če si pa zaspane sorte, pa rajši čez dan, da ne bo preveč "povrelo" mleko in bo jogurt prekisel. . Na forumu so nekateri nekaj stokali, da zdaj jogurti niso več živi in da zato jogurt ne rata več. Naj te ne prestrašijo, ker to ni res. Ne vem, kaj so delali,ampak meni jogurt res vedno super rata, v 4 urah ali pa še prej, če želim tekočega... Sem pa sprobala že skoraj vse jogurte brez primesi in prav vsi delajo krasno krasno! Ne vem sicer, kako bi bilo, če boš dala kravji jogurt v kozje mleko, ampak po moje bo tudi delalo, saj mlečnokislinske bakterije so iste... Probaj, saj kaj pa imaš zgubit - 1 liter mleka;) Če ne rata,ga še vedno lahko uporabiš za kruh. Bo pa imel kozji jogurt več okusa, če boš vanj vmešala kozji jogurt (videla sem ga v hipermarketu v šišiki). če te še kaj zanima, pa vprašaj, če bomo vedeli, bomo že pomagali! Če boš veliko delala jogurt, je aparat dobra naložba... Jaz ga uporabljam še za druge stvari... Veri

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

29. mar 2006 14:19

Še dobro, da se je Veri malo razpisala in sem ugotovila, zakaj je moj jogurt včasuh malo kiselkast- dela se predolgo časa. Namreč že nekaj časa ga delam sama doma, z aparatom, ki je super. Se mi zdi, da je cena zanj v Merkurju nekaj manj kot 5000 SIT. Jaz ga imam že nekaj let in sem ga lani spet spravila v funkcijo. Delam tudi jogurt iz kozjega mleka, ki pa ne pride najbolj trd (moj mož pravi, da ima rajši bolj trdega), ima pa tudi izrazito drugačen okus. Navadno pa vzamem mleko s 3,2 % maščobe (v prozorni plastični steklenici) in jogurt 1,6. Ta kombinacija mi je najboljša. Sem pa poizkusila dodati sadje (borovnice, jagode) pa mi ni bilo všeč - nekako zdrizasto je bilo vse skupaj. Mi je pa zelo dobro, če dam v kakšen lonček cimet in jogurt, preden ga pojem, malo premešam. Moj aparat ima 7 kozarčkov, tako da uporabim 1 l mleka in 1 jogurt. Delam pa ga vsak drug večer, zjutraj ga malo ohladim in potem postavim v hladilnik, kjer se resnično še malo dodatno strdi. Sem pa prejšnji teden vse skupaj vrgla stran, ker je bila v vsakem kozarčku od polovice do vrha sama voda. Tudi to se zgodi. Jogurt delam vedno s svežim mlekom. Hči pa uporablja aplsko mleko, ker ima rajši bolj tekoč jogurt, pa je tudi zadovoljna. kača

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

4. apr 2006 23:32

Hvala za vse informacije, za vikend se lotim jogurta!

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

9. apr 2006 22:42

In ko moj mož že veselo misli, da ga več ni aparata za v kuhinjo, ki ga mi ne bi imeli, odkrijem temo z jogurti!! Veri, s svojimi izčrpnimi informacijami si me navdušila!! Zanima me, če moram biti na kaj posebej pozorna, ko bom kupovala strojček? In kako ta jogurt shranjujemo? Verjetno kar lončke postavimo v hladilnik - kako dolgo pa zdržijo? Zaenkrat me zanima samo to, ko bom začela ustvarjati, bom pa sigurno še kaj našla... Lep pozdrav!! jasna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. apr 2006 13:10

Hehe, potem je pa veri kar se tiče strojčka, mislim, da ne boš mogla bit na nič pozorna, ker sem jaz videla povsod en in isti model Ampak ne rečem, da ni mogoče še kje kakega, tako zelo na tekočem nisem, pa tudi mogoče so vmes kakega novega dobili. Sicer bodi pozorna na to, da je izolacija nepoškodovana (plastika) in če najdeš takega s tajmerjem (jaz ga nisem našla), se ti verjetno to splača. Fajn je, če ti lahko prodajalec garantira, da boš lahko dokupila steklene lončke, če bi se ti razbili, ampak kot rečeno, jaz nisem videla kake izbire:) Sicer mi ga je prinesel dedek mraz, tako da v principu ne vem nič o kupovanju, ampak sem ga pa že prej precej gledala... Imaš ga kot vsak jogurt v hladilniku, sploh niso zahtevni:) Ti jogurti se zelo dopbro držijo v hladilniku, jaz sem jih imela sigurno več kot 1 teden, mogoče celo 14 dni, pa so bili super - pri jogurtu itak takoj veš, če ni v redu - vonj in okus:) Aja, mogoče se ti bo na vrh trdega jogurta v lončkih naredila taka rumena vodica, to je sirotka, je čisto užitna, ampak razredči jogurt, če ga premešaš z njo vred, zato jo odlij, če hočeš met čisto trd jogurt. Da te ne bo skrbelo - sirotka lahko nastaja še v hladilniku, ko jogurt še malo zori in postaja trši in izloča vodo. Na sobni temperaturi se ti bojo po mojem skisali, ampak za eno dopoldne, če ga recimo neseš v službo, pa ne bo panike. Pazi edino na to, da bojo lončki vedno čisti - jaz jih dam v pomivalni stroj, ker jih ta sigurno razkuži in potem ko jih vzamem ven, dam takoj gor pokrovček, da ne pride kaj not. Ja, ravno to mi je hecno, ko se ljudje pritožujejo, da jogurti niso več naravni, ker imajo dolg rok uporabe... Moji so 100% naravni, samo mleko je prekuhano in kozarci sterilni, pa trajajo zelooo dolgo... Po mojem je fora samo v sterilizaciji, zato včasih niso zdražali jogurti, ker niso bili v sterilnih kozarcih in ker niso bili sterilno zaprti. in tudi živi so kupljeni jogurti, pa naj rečejo kar čejo, sicer se meni jogurt ne bi naredil iz njih;) Razen če majo mene bakterije tako rade, da se kar namnožijo iz nič, hehe;) Jasna, uživaj, sigrno ti bo super uspelo, boš videla, je enostavno ko pasulj;) Oz. še bolj;) Narediš tako mimogrede;) Če bo pa še kaj, se pa kar oglasi, jogurti so res fajn pogruntavščina, jaz mleka ne maram preveč (razen v sladicah, mlečni riž,... v bistvu kjerkoli, samo da ga ni treba samega pit;), jogurte pa obožujem;) Veri

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

10. apr 2006 15:12

Da še jaz nekaj vprašam - ta aparat za jogurt - če prav razumem vzamem mleko + jogurt = zmešam in nalijem v posodice in dam v aparat in ga vklopim, ta dela, dela, dela,... in dobim jogurt!?? Ali prav razmišljam? Nekateri (skoraj večina) jogurti iz trgovine so za mene prekisli, zato bi ta aparat bil zelo zanimiv! Veri - ta varianta z marmelado me zelo zanima, verjetno lahko uporabim tudi džem (s koščki sadja), če prav razumem marmelado dam v aparat pred vklopom aparata ali se potem marmelada pomeša ali ostane na dnu lončka? LP gordana

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. apr 2006 15:29

grodana, točno tako! jaz sicer mleko prej zavrem in pustim, da se ohladi na cca 37-42 stopinj C, potem pa zmešam vanj jogurt, ampak lahko pa bi v principu delala tudi iz mrzlega, če je seveda že bilo prekuhano, če je sveže (domače), trgovinska so pa itak vsa pasterizirana - to je zato, da ne dobiš kakega vraga;) Meni se zdi, da jogurt dlje zdrži, če mleko prej prekuham, pa tudi narejen je hitreje, ker ga ne rabi aparat gret na to temperaturo, ampak jo samo ohranja. Tako da jaz ti svetujem tako, seveda pa lahko delaš tudi iz mrzlega, ampak po moje bo potem bolj kisel, ker se bo dalj časa delal in glede na to, da ti to ni všeč...;) Aja, pa ta dela, dela, je kar hitro, meni ga navadno naredi že v 4 urah, je pa malo odvisno od temperature in verjetno tudi sreče - jaz jo na srečo mam;) Če še ni, ga pa pustiš malo dlje, več ko 8 ur po moje nikoli ne bo rabil. Manj časa ko ga delaš, manj bo kisel, ampak tudi manj trd. Potem pa najdi svojo najljubšo kombinacijo oz. kompromis;) ja, seveda gre tudi z džemom, jaz ga v bistvu večinoma delam z džemom, samo da vsemu rečemo marmelada, čeprav vem, da to ni prav - ostalo še iz otroštva;) Marmelado ali džem daš na dno lončka in tam tudi ostane, kot pri nekaterih kupljenih, potem pa predno ga poješ, zmešaš in maš sadni jogurt. Moram 1x probat še tako, da zmešam kak sadni pire v mleko z jogurtom in to dat v strojček, me zanima, če bi ratalo. Trd tak jogurt sigurno ne bi bil, ampak mogoče bi pa šlo. Nekateri sicer pravijo da ne gre, ne vem pa, zakaj - mogoče bakterijerajši jejo sladkor, če ga majo na razpolago - ampak mlečnokislinske bi mogoče vseeno mele rade mleko... Ampak to, da naj ne bi šlo, me še nikoli ni ustavilo, da ne bi probala, hehe;) Je prav zanimivo probavat razne domače marmelade, kakšne krasno pašejo, navadno tiste malo bolj sladke in meni se zdijo boljše za v jogurt tiste iz ene vrste sadja. Kakšne so pa čudne, da ne veš, kaj je to za en okus - sem dala zadnjič not džem 1001 noči (jabolka in dosti ingverja)... ne vprašaj! Džem sam je v redu, seveda pa malo peče zaradi ingverja, čeprav je sladek, ampak v kombinaciji z jogurtom pa... ne bi več, hvala ma si moraš pustit ga tudi kdaj pobiksat, potem ti 1000x rata, enkrat je pa tako, hehe:) Sicer pa nikoli ne probaš, pa zamudiš tistih 1000 dobrih;) Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

10. apr 2006 15:34

Hvala Veri, če sem bila prej malo "zastrupljena", sem zdaj pošteno. Najprej moram kupit strojček, potem se pa seveda javim. To bo smeha!! jasna

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

10. apr 2006 16:00

Naj še jaz pristavim "svoj piskrček" glede domačega jogurta. Jasna, pri nas jogurt zdrži samo dva dni (ker ga pač pojemo!), sicer je lahko v hladilniku nekaj dni. Veri, tudi sadni pire ti bo "padel" na dno. Sem pa zadnjič poizkusila s cimetom - ta pa je večina ostal na vrhu jogurta, ga pač potem malo pomešaš. Gordana, res je dobro, da lahko dokupiš kozarčke. Kolikor sem videla, dobiš pri nas model z barvastimi pokrovčki (mislim, da je firma Petra) - Merkurju, ali model Severin v Merkatorju, tehnična trgovina v Črnučah. Tam so imeli tudi dodatne kozarčke, sem si jih nabavila. Jaz imam en aparat na vikendu, model Moulinex, nabavljen v Italiji, v LJ pa imam Severina, z dodatnimi kozarčki. Pri das se jogurt dela vsak drugi dan. Mašinca ima 7 kozarčkov po 1,5 dl, tako da potrebuješ en lonček jogurta in 1 l mleka. Če ti je jogurt prekisel, pač dodaš malo sladkorja. Tako sem jaz delala od začetka, ko sem sladke jogurte opremljala z nalepkami. Lahko pa seveda narediš samo nekaj kozarčkov jogurta. V navodilih piše, da lahko mleko za jogurt segreješ in imaš kojurt narejen v petih urah, kar je pojasnila že Veri, ali pa ga daš delat preden greš spat (dobro je, da ima mleko sobno temperaturo), zjutraj pa jogurt samo malo ohladiš in spraviš v hladilnik. Ja, še to: tudi jaz še nisem videla, da bi mašinca imela tajmer, čeprav sem te strojčke gledala in kupovala tudi v tujini. Eni modeli imajo na pokrovu sicer številke, ki pa so samo v toliko, da si lahko zabeležiš, kdaj si dala delat jogurt, druge funkcije pa nimajo. kača

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti