Čemaž

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

12. maj 2007 22:52

Uh, tale strokovni članek ti pa kar malo straha nažene. Res je možnosti za zamenjavo skoraj nična, vendar ni ga čez čez zdravje. Bi bil lahko podlesek pomešan med čemaž? Bi ga prav rada dala 1 lonček v hladilnik. ham-njam

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

13. maj 2007 11:36

Ena mš, ali  misliš to, da bi skupaj rasla čemaž in jesenski podlesek? Mislim, da to ni mogoče.

 Čemaž je večinoma pod drevjem ali grmovjem, podlesek pa na odprtih travnikih - poglej jeseni, kje boš videla njegove cvetove.

Cila

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

13. maj 2007 13:47

Mimogrede, tudi listi šmarnice so podobni in strupeni...

 

Nasja

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

13. maj 2007 15:10

Hvala. Pri nabiranju sem rada 100%. ham-njam

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

13. maj 2007 21:03

Ja pri nabiranju moraš biti 100%! Zato moraš rastlino(e) prej spoznati, najbolje, da greš nekajkrat nabirati z osebo, ki se na to spozna in se tudi teoretično podučiti.

Do zamenjave vsekakor lahko pride, tako kot  v primeru mojega sodelavca, ko sta šla njegova starša prvič nabirat čemaz s knigo v roki in tega zamenjala z jesenskim podleskom. Za očeta  se je končalo tragično.

Za tiste, ki rastline poznamo, je zamenjava nemogoča. Oziroma, tisto kar ne poznamo (ali nismo sigurni) raje pustimo pri miru. 

kobra 1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. maj 2007 21:14

Ja, kobra1, to slednje. Tega bi se morali VSI držati, pa ne bi bilo problemov.

Ampak...............

rimljanka

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

13. maj 2007 21:55

Kobra1, prau imaš! Ne bom nabirala čemaža, dokler ne vidim obeh rastlin skupaj, ker ponavadi nabiram večje količine, vsakega posebaj pa tud ne mislim vonjat. Sicer je pa tko, če bi bla natančna in bila pozorna na vsak list posebaj, če je enak prvemu bi se tudi znalo obnest. eh, nč ne bo ham-njam

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

14. maj 2007 15:15

ajriin je napisal/a:
.... Jaz sem namesto čemaža nabrala jesenski podlesek, ki mu je po videzu zelo podoben,
Ali si nabirala s kljukico na nosu - z zamašenim nosom? Če rastejo posamezni čamaži, se jih ne splača pobirati. Če pa najdeš zaplato čemaža, pa ne moreš zgrešiti, saj ga zavohaš.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

19. maj 2007 13:13

Kdor si želi v živo ogledati čemaž, ga lahko še vidite v ljubljanskem Botaničnem vrtu ob Ižanski cesti.  Levo od glavnega vhoda ga je najti skoraj pod vsakim drevesom, na eni od zaplat s čemažem pa je še tablica z napisom, da boste povsem gotovi. Je pa v primerjavi s tistim v našem gozdu prav "orjaški" in se mi zdi, da tudi malce manj diši, ali pa je to zato, ker v tem času ni več prav mlad. 

Nabirati ga pa tam seveda ne smete

Cila

ajriin  

član od: 12.5.2007

sporočila: 2

19. maj 2007 14:24

rdkapica je napisal/a:
ajriin je napisal/a:
.... Jaz sem namesto čemaža nabrala jesenski podlesek, ki mu je po videzu zelo podoben,
Ali si nabirala s kljukico na nosu - z zamašenim nosom? Če rastejo posamezni čamaži, se jih ne splača pobirati. Če pa najdeš zaplato čemaža, pa ne moreš zgrešiti, saj ga zavohaš.
Na prostoru kjer sem nabirala je bil v ozračju zelo intenziven vonj po česnu, vendar rastline niso imele vonja. To se mi je zdelo sicer čudno, vendar sva se potem z mami pogovarjale in se nama je zdelo, da se je mogoče čemaž razdišal, ker ni bil več ravno mlad.Ne vem. ajriin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti