Čemaž

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

30. mar 2006 11:36

Rimljanka, ampak popki so zelo dlakasti, kosmati? Ali je treba bit bolj natančen in bolj dobro oprat?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. mar 2006 19:54

Jaz nisem preveč komplicirala, sem jih le temeljito oprala, pa saj potem v tekočini ta kosmatost itak ni vidna. Morda še to, moj recept je povzet po knjigi Jelene de Belder Kovačič: Okus po cvetju, kjer najdete še mnogo paše za oči, usta in dušo. rimljanka

ksenijabb  

član od: 8.4.2006

sporočila: 3

10. apr 2006 21:08

Pozdravljeni vsi skupaj na tem forumu! Pojavljam se prvič in se že veselim tovrstnega srečanja z vami. Spregovorila bom par besed o čemažu ali čromažu ali divjem česnu. Sedaj je pravi čas za nabiranje in da ga ne boste zamešali s kakšno strupeno rastlino, vam bom dala par napotkov. V začetku rasti so listi čemaža nežni, svetlo zeleni. Ponavadi raste v velikih zaplatah. Tam, kjer raste, močno diši po česnu, prav tako, če list zmečkate s prsti. V poznejši rasti so listi večji, širši in suličasti, vonj pa še zmeraj ostane, pojavijo se beli cvetovi, ki so prav tako užitni. Rastlina se uporablja cela, kot dodatek k raznovrstnim jedem, k solatam, sirnim namazom, do okusne omake za testenine. Doda se lahko v sendvič, k paštetam ali samostojni namaz. Čemaž je odličen skupaj s špinačo. Sama ga najprej narežem na manjše kose, dam v muiti praktik, dodam olje, ki je lahko oljčno, omega 3 ali kakšno drugo, po vašem okusu. Vse skupaj zmeljem, preverim, če je dovolj olja in napolnim manjše kozarce ter jih dam v hladilnik. Vsem ga priporočam, saj sodi prav v vrh med zdravilnimi rastlinsmi. Mogoče naj pazijo tisti, ki imajo probleme z želodcem, saj lahko vzdraži želodčno sluznico. Še enkrat lep pozdrav, prijetno nabiranje ob toplem sončku in ne pozabite, dišati mora kot česen. Mariborčanom in okoličanom sporočam, da ga najdete na območju Ceršaka,Sladkega Vrha, Trat...lahko ga kosite! Ksenija ksenijabb ksenijabb

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

6. maj 2006 16:58

Jesenski podlesek in divji česen ... 454 x 286 slikovnih pik - 52 KB - jpg www.zastrupitve.net Jesenski podlesek in divji česen ... Meni se zdi zamenjava popolnoma nemogoča. Suzi

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

8. maj 2006 20:47

mimika je napisal/a:
Čemaževe popke vlagam v oljčno olje in potem jih uporabim pri rižotah, paradižnikovih omakah in podobno. Mimika
zanima me, kako jih vložiš. pozdravček, 5rusa

Kristalka  

član od: 31.3.2007

sporočila: 833

26. apr 2007 19:10

Zelo zdravilna je čemaževa tinktura, ki jo pripraviš tako kot česnovo: 1/4 kg čemaževih čebulic razreži in daj v 1 l žganja ter pusti stati 14 dni čimbolj na toplem. Podnevi postavi dobro zamašeno in z voskom neprodušno zaprto steklenico na sonce in jo večkrat na dan dobro pretresi. Po 14. dneh vsebino precedi - uporabna je eno leto. V času nalezljivih bolezni in prehladov je tinktura zelo učinkovita, vzamemo vsak dan 1 uro pred vsako jedjo po 10 do 15 kapljic. Vir: Zdravilne rastline in njih uporaba - Richard Willford ki pravi: "Nobeno zelišče na svetu ni tako učinkovito za čiščenje želodca, črevesja in krvi, kot čemaž..." Kristalka

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

3. maj 2007 14:58

Ali je kakšna omejitev pri nabiranju čemaževih listov? Tudi regrat nabiramo, ko je še mlad, verjetno je enako s čemažem. Hvala za vse nasvete zvezdica55

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

3. maj 2007 22:28

Ragrad nabiram tudi ko je že star, še vedno obdrži vse zdravilne lastnosti, le malo bolj grenek in trd je, zato ga poparim z vročim krompirjem in malo bolj na drobno narežem.

 

Listi čemaža so užitni ves čas,dokler ne pričnejo gniti (kar se bo ravnokar zgodilo, če se že ni) .

kobra 1 Sporočilo je spremenil(a) kobra 1 dne 04. maj 2007 06:56:09

ajriin  

član od: 12.5.2007

sporočila: 2

12. maj 2007 14:47

Lep pozdrav. sem nova na tem forumu, in bi vas najprej vse lepo pozdravila. Rada bi samo opozorila vse ljubitelje in ljubiteljice zelišč, naj bodo res previdni pri nabiranju čemaža. Jaz sem namesto čemaža nabrala jesenski podlesek, ki mu je po videzu zelo podoben, vsebuje pa zelo nevaren strup kolhicin, ki je lahko smrten že v zelo majhnih količinah. Oče ga je zaužil čisto malo, pa mu je bilo potem slabo in drisko je imel. Na srečo se je vse srečno končalo, vendar sem na internetu prebrala, da so znani tudi smrtni primeri zaradi zaužitja podleska. Tako, da previdno pri nabiranju čemaža. Razlike med čemažom in podleskom: http://www.zastrupitve.net/rastline/slike/colchicinum_at Pa še en članek: http://www.vestnik.szd.si/st4-4/st4-4-219-221.htm

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. maj 2007 15:56

Nikoli ne boste namesto čemaža nabrali jesenskega podleska , če se držite enega zelo enostavnega pravila:

čemaž vedno raste v velikih strnjenih  skupinah na senčnih rastiščih - cele zaplate samega čemaža, tako gosto, da prekrije sam vso površino. In močno diši po česnu, sploh pa, če ga pomanete med prsti. Tudi liste ima čisto drugačne kot podlesek, slika na gornjem linku ni najboljša, v naravi je videti, kot da vsak listek sam zase raste iz zemlje.  Prej bi ga kdo lahko zamenjal z listi šmarnice.

Jesenski podlesek raste posamično , običajno med travo, na svetlih rastiščih , listi bi prej spominjali na vrtni česen, kot na čemaž. Ko liste razpremo ima v sredini običajno eno vrečko s semeni (se vidi tudi na sliki na gornjem linku) in nič ne diši po česnu.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti