Čemaž

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

29. mar 2006 13:38

Rimljanka, si mi naredila lušte z regratovimi popki v kisu. Ali nam lahko zaupaš recept? Kakšni pa naj bodo ti popki - še zelo majhni in zaprti ali že malo večji? Pa še to, poleg katere hrane pa se najbolj prilegajo? jankica

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

29. mar 2006 14:32

Jaz čemaž pripravljam kot špinačo (včasih mešam s koprivami, včasih pa tudi ne), ali pa takole: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4870 Seveda je čemaž nepogrešljiv dodatek solatam, zlasti regratu. Bom pa absolutno preizkusila Mimikino čemaževo solato Lep pozdrav, zvitorepka Sporočilo je spremenil(a) lisicka dne 29. mar 2006 15:06:27

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. mar 2006 19:49

Jankici (in ostalim) ..... Regratovi popki v kisu: Običajno naberem takšne, ki so še zeleni, na vrhu se še ne vidi rumeni del, skriti so še v rozeti regratovih listov. Nikakor se jih ne da nabirati iz rastočih rastlin, vedno so "stranski produkt" nabiranja regrata za solato. Veliko popkov imajo predvsem tisti veliki regrati, ki imajo zelo narezljane liste. Popke operemo. Pripraviimo kis za vlaganje in vodo, v razmerju 1:3 do 4, odvisno, kako kisle shranke imamo radi. Mešanico solimo, malo sladkamo, dodamo lovorov list, cela poprova zrna (lepo je, če je poper mešan:bel, črn, zelen, rdeč) in zavremo. V vrelo stresemo popke in počakamo, da spremenijo barvo (minuto ali dve), jih poberemo iz kisa - najlažje gre tako, da vse preedimo skozi cedilo - , naložimo v majhne kozarčke. Kis ponovno zavremo in vrelega nalijemo na popke, da kis sega čez popke. Zapremo kozarčke in jih pokrijemo z brisačo, da se počasi ohladijo. To je vse. Recept se mora obnesti tudi pri čemaževih popkih, mladih semenih kapucink, popkih marjetic; enako sem vlagala tudi koščke zelo mladih bučk. Njim se dodala še listke bazilike. Pa bi se najbrž našlo še kaj. Kot bi rekel Đ. Balašević:... princip je isti, sve su ostalo nijanse... rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29. mar 2006 19:50:17

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

29. mar 2006 20:36

Čemaževe popke vlagam v oljčno olje in potem jih uporabim pri rižotah, paradižnikovih omakah in podobno. Mimika

Varia  

član od: 3.1.2006

sporočila: 108

30. mar 2006 3:53

Rimljanka, sprašujem te, ali je na splošno vsaj kakšna "uganka", ki jo ti na bi znala rešiti ? Čestitam !Lani sem dobila čemaž, mi ga je soseda prinesla, nisem nič prav vedela, kaj in kako naj ga koristno uporabim, razen med solato. Danes pa tvoji kozarčki po vrsti z vsemi nijansami ! Res sem ti hvaležna, Varia Varia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. mar 2006 5:54

Varia! Ne pretiravaj, kolikor hočeš je ugank, ki jih ne znam razrešiti! Vesela pa sem, če lahko tisto, kar vem, delim z drugimi, saj tudi jaz dobim veliko od njih. Življenje je en tak velik "dam - dobim". rimljanka

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

30. mar 2006 6:46

Rimljanka, hvala za recept, zahvaljujem pa se tudi vsem ostalim, ki tako nesebično delite nasvete nam malo manj izkušenim, pa vendar uka željnim. jankica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. mar 2006 10:37

V zadnjem Nedeljskem dnevniku je čemaž predstavljen v rubriki domača zdravila, z nekaj recepti... Loni Makaroni

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

30. mar 2006 10:47

Če kdo hoče predstavitev čemaža kot zdravilno zelišče, naj mi pošlje na ZP svoj e- naslov. V ponedeljek vam bom poslala en članek od ne vem kje. Mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti