Čemaž

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

28. mar 2006 11:52

Mi smo ga pa imeli lani priliko spoznati na pobočjih Javornika. Še nikoli ga nisem videla v tako neizmernih količinah. Tako kot pravi Loni, lahko bi šel s kosilnico nadenj. Tudi jaz mislim, da ga ne moreš kar tako s šmarnico zamenjati, pa nisem s kmetov doma. Nekaj primerkov smo izpulili s čebulico vred in vsadili doma pod skupino dreves (gaber, hrast) in letos vidim, da že veselo poganja. Slišala sem že tudi, da ga nekateri sadijo v vrt in se tam močno razraste. LP Dolores

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. mar 2006 13:33

Ja, res se razraste, samo rad ima rahla, vlažna tla, pa vsaj polsenco, če ne senco. Ga kaj konzervirate? Če ga, povejte kako. rimljanka

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

28. mar 2006 14:08

Jaz ga na kratko blanširam in ga spravim v zmrzovalnik. Naprej ga uporabljam kot špinačo ali blitvo. Česna ne rabiš dodajat, ha, ha. Lp Dolores

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. mar 2006 14:54

Jaz tudi. Se pa dobi v trgovinah vložen v kozarček, a la pesto, od ene BIO usmerjene firme. Ve katera kaj o tej pripravi? Cvetni popki pa so uporabni vloženi v kisu, enako kot regratovi, pa mlada semena kapucink in še kaj. S čemaževimi še nisem poskusila, z regratovimi pa sem. Uporaba "stranskih produktov" čiščenja regrata, ko ta vsebuje že kar lepe cvetne popke. LP, rimljanka

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

28. mar 2006 15:37

Loni, tudi mene zanimajo recepti. Kdaj si kupila Kulinarično Liso? Kar se pa zamenajve tiče, pa tudi jaz menim, da ga kar tako ne moreš zamenjati, saj žafrana še niseem videla rasti med čemažem. Pri nas je čemaža že veliko. lp limona limona

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. mar 2006 19:25

limona, žafran in podlesek nista isto! Žafrani so imenovani tudi krokusi (lat. rod Crocus), cvetijo spomladi (vsaj pri nas), podlesek je jeseni cvetoča rastlina (Colchicum autumnale), ki pa šele spomladi požene zelene liste in med njimi polodnico z zelo strupenimi semeni. Včasih so seme jesenskega podlesak odkupovali, ker so iz njega pridobivali kolhicin. Tega pa so uporabljali kot citostatik, ker ustavlja delitve celic. Žafrani imajo ozke, črtalaste liste, ki poženejo, ko začne cvet odcvitati, zato žafrana nikakor ne moreš zamenjati s čemažem. LP. rimljanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

29. mar 2006 7:35

rimljanka, po domače mu mi rečemoi "volounk" in tudi tega je pri nas kolikor hočeš. Če sem kot otrok kaj sovražila, je bilo pobiranje le-tega v času košnje. Smo pa res glavice ven pobrali, jih posušili in prodali. Smo imeli vsaj eno zadoščenje. Tukaj so zdaj čemaževi recepti, povzeti iz aprilske kulinarične Lise: 1. Beluši s čemaževo omako 800 g malih mladih krompirjev 2 kg belušev sol, sladkor 1 žlička masla Za čemaževo omako: 90 g čemaža 200 g masla 3 rumenjaki žlica moke 125 ml vode, v kateri so se kuhali beluši Krompir operemo, po potrebi olupimo in ga v slani vodi kuhamo 20 minut. Beluše operemo, olupimo, jim odrežemo konce ter jih po porcijah zvežemo v šopke. V večjem loncu zavremo vodo, dodamo ščepec soli, ščepec sladkorja in maslo ter jih kuhamo od 15 do 20 minut, odvisno od njihove debeline. Čemaž očistimo, operemo in otresemo do suhega. peclje odstranimo, liste pa drobno sesekljamo. Maslo penasto zmešamo, med mešanjemo dodajamo rumenjake in moko ter segrejemo na majhnem plamenu. Počasi med mešanjem dolivamo beluševo vodo in na koncu vmešamo še čemaž. Omako vkuhamo do smetanaste gostote. Kuhane beluše in krompir naložimo na krožnike in prelijemo z omako ter potresemo s svežim čemažem. Čemaževa torta s slanino 250 g moke 3 žlice olja sol, poper pol kocke svežega kvasa četrt žličke sladkorja 125 ml mleka 250 g čemaža 75 g mesnate slanine 50 g masla 4 jajca 3 žlice naribanega sira 150 g na kocke narezanegamesnega sira 200 ml kisle smetane kumina V skledo damo moko z oljem in soljo, zdrobljen kvas zmešamo s sladkorjem in mlačnim mlekom ter prilijemo k moki. Zgnetemo tako dolgo, da se testo loči od sklede (z mešalnikom). Potresemo z malo moke in damo pokritega vzhajat za 45 minut. Okrogel model premera 28 cm obložimo s peki papirjem, pečico segrejemo na 200°C (ventilatorsko na 180°C). Testo razvaljamo, ga položimo v model in oblikujemo 2 cm visko rob, pokrijemo in pustimo vzhajati še 15 minut. Čemaž očistimo, operemo in otresemo do suhega. Odstranimo peclje in drobno zrežemo.Slanino zrežemo na kocke in jo razpustimov ponvi, dodamo maslo in čemaž in dušimo cca 5 minut. Jajca stepemo in jih zmešamo s čemažem, sirom, mesnim sirom in s kislo smetano. Začinimo s soljo, poprom in kumino. Zmes porazdelimo po testu, pokrijemo z alu folijo in pečemo 20 minut. Nato odstranimo folijo in pečemo še 25 minut. Ponudimo vročo. Pire krompir s čemažem (in pečenicami) 1 kg mokastega krompirja sol in sveže mlet poper 250 g čemaža 125 ml mleka 125 ml smetane sveže nariban muškatni orešček (2 žlici masla) (4 pari pečenic) Olupljen krompir narežemo na kocke in ga v slani vodi kuhamo 20 minut, odcedimo in pretlačimo skozi stiskalnico. Čemaž očistimo, operemo in odrežemo mu stebla, ga še mokrega damo v kozico, pokrijemo in tako dolgo dušimo, da pade skupaj. nato čemaž narežemo na trakove. Mleko in smetano segrejemo v loncu in ju skupaj s čemažem vmešamo v pire. Začinimo s soljo, poprom in muškatnim oreščkom. (Na maslu v ponvi zlato rjavo popečemo pečenice.) Loni Makaroni

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

29. mar 2006 9:29

Rimljanka, jaz delam čemažev pesto. naredim ga popolnoma enako kot iz bazilike, samo da ne dam česna. V bazo sem pred meseci poslala recept za Čemaževo solato, ki je meni zelo dobra. Lp Mimika

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. mar 2006 12:00

Iz knjige " zdravilne rastline ": Čemaž so poznali že stari rimljani in so mu celo dajali prednost pred česnom.O čemažu sodijo, da je neizčrpan naravni produkt in je zato učinkovitejši....................Čemaž je zelo dobro zdravilo pri poapnenju žil, posebno če je zelo napredovalo. Zelo ga priporočejo pri zvišanem krvnem pritisku, podančicah in tudi pri jetrnih bolezni. Nadalje je odlično čisatilo za želodec in črevesje.Kunzle piše o njem:" Nobeno zelišče na svetu ni tako učinkovito za čiščenje želodca, črevesja in krvi kot čemaž.............." Če ne verjamete, poskusite tole: Zasteklenite drobno narezano čebulo, dodajte na manjše kose narezano piščančije meso, mal dušite, dodajte v kropu prekuhan čemaž ( lahko zraven mrtva in navadna mlada kopriva, vendar naj je ni več kot 1/4 čemaža ), po želji lahko mal krompirja narezanega, nekaj zrn strtega popra, zalijte z vodo, žlička vegete ( če niste prebrali tisto o škodljivosti glutaminata, če ste in verjamete, pol vegeto spustite), solite po okusu prokuhajte da se krompir skuha, na koncu lahko zgostite ( vendar ne preveč, kakor koli delate, podmet, rahlo prežganje s zelo mal paprike ali na "francoski način " s maslenimi kroglicami ), naribajte mal muškatnega oreha, če imate rad okus po česnu, lahko na koncu kuhanja narežete nekaj listov neprekuhanega čemaža. Ne vem če je res tisto kaj piše v knjigi o zdravilnih zeliščih, jaz ko pojem en krožnik po zgornjem receptu pripravljene jedi se počutim tako kot da je. ežoj

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

29. mar 2006 12:02

Hvala vsem za pojasnila, tebi Loni za recepte. Mimika, v bazi ne najdem čemaževe solate. Pod kakšnim imenom si jo napisala? lp limona limona

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti