Kako raztopiti liste želatine?

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

tema odprta - 23. mar 2006 9:10 | ogledi: 25.716 | odgovori: 18

Pozdravljeni!

V iskalniku sem poizkušala poiskati kakšno temo, ki bi mi pomagala pri tem, pa mi ne ponudi nobenega rezultata.

Zanima pa me naslednje: kako raztopiti želatino v listih?

Sama sem že poizkušala namočiti jo v hladno vodo, ampak se nekako sploh ni "napojila" nevem koliko, pa tudi potem ne vem, kako jo raztopiti ... ali se to naredi v vroči vodi (pa ne vem, koliko tekočine je potrebno imeti), ali to nastane tekoča zadeva ...????

In ali potem to "tekočo?" zmes vlijemo npr. v smetano, če delamo kremo, ali kako??

Sej ve imate že toliko izkušenj, da bo zagotovo katera vedela pomagati začetnici v takih poizkusih narediti dobre slaščice.

Hvala že vnaprej!

Lep pozdrav!

anka

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

23. mar 2006 9:36

Anka, jaz dam liste želatine v mrzlo vodo za kakih 10 minut. Vedno vzamem kak globok krožnik ali pa skledo (odvisno od količine listov), tako da so čisto prekriti z MRZLO vodo. Napojijo se mi vedno, ratajo pa .... hm, kako naj ti opišem, mehki, lahko jih stisneš v pesti, ko jih hočeš ožmeti. In potem... če recimo delam strjenko iz smetane in jogurta, segrejem malček jogurta (ni treba veliko, le žlico ali dve za tam nekje do 5 ali 6 listov) in to na hitro vmešam v smetano/jogurt. Če je zraven še sadje ali marmelada, segrejem v MV malo marmelade ali sadne kašice in stopim nabrekle liste želatine v tem. V glavnem, če povzamem, najprej namočim v MRZLI vodi, malo stisnem med prsti, da voda odteče stran, potem pa stopim s pomočjo segrete marmelade, jogurta, tekoče smetane, mleka, kašice, pudinga... Če pa ni šlo drugače, sem tudi dala nabrekle liste želatine v čisto skodelico, ki sem jo pregrela v MV, da je na otip pekla, in se je nabrekla želatina tudi tako čisto lepo stopila, sem jo samo še zlila v smetano al pač v tisto, kar sem hotela zgostiti, in je šlo brez problema. Sem ti razumljivo povedala? Si boš znala predstavljati? Če ne, kar še vprašaj! Sej ko pogruntaš, sploh ni več težko. Lp, tjas

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

23. mar 2006 9:49

Edini problem je, če stopljeno želatino vmešavaš v recimo hladen jogurt ali smetano. Takoj želira in so potem grudice. Mora biti vsaj sobna temperatura, ali še bolj toplo. Take so moje izkušnje...

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

23. mar 2006 9:52

Ja, lidka, na to je res treba pazit. Sem ravno zadnjič zašuštrala pri jogurtovi strnjenki, ker se mi je preveč mudilo. vanjatajnsek

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

23. mar 2006 9:56

To je pa moja téma! Liste želatine daš v kozarec ali skledo in naliješ nanje poljubno količino mrzle vode, da so pokriti in nič ne "štrli ven". Pustiš vsaj 5 minut, da postanejo mehki in mlahavi. Nato jih vzameš ven, nekoliko stisneš v dlani, nadaljni postopek pa se razlikuje glede na to, ali jih daš v vročo ali v hladno maso. Jaz imam npr. nekaj krem, kjer je del sestavin vroč, primešam želatino, ki se v tej vroči masi raztopi, potem med hlajenjem še večkrat premešam in v hladno, vendar še ne čisto trdo maso dodamo stepeno smetano Bolj običajno pa je, da želatino dodajamo mrzli masi in jo moramo prej stopiti. Namočene in ožete liste želatine daš v posodo, v kateri jih boš stopila: v stekleno, če jih boš v mikrovalovki, v kovinsko, če jih boš v vodni kopeli (= nad kozico, v kateri vre voda). Jaz navadno uporabim mikrovalovko, želatino dam v prozorno skledico in opazujemo skozi okno, da se začno delati mehurčki (=hoče zavreti). Tedaj jo vzamem ven in premešam, da vidim, da je vsa raztopljena. Če jo segrevaš nad paro, jo toliko časa, da dobiš tekočino. In sedaj najvažnejši del. Vzameš nekaj žlic pripravljene kreme, stepene smetane ipd. in jih primešaš želatini v skledici ter dobro premešaš. Nato šele to streseš k preostali kremi in zmešaš. Tako ti ne bodo nastale grudice. Po mojih izkušnjah je edina nevarnost za grudice, če je krema premrzla (npr. skuta iz hladilnika z zamrznjenimi malinami). Ne bom pozabila neke malinove šarlote pred leti, ko sem dala želatino k še ne popolnoma odmrznjenim malinam, grudičavosti niti nisem opazila, ker masa tako in tako ni bila gladka, dodala sem stepeno smetano, želatina v grudicah kreme seveda ni strdila in ko sem šarloto obrnila na krožnik, se je čisto razlezla. Bilo je malo sramotno - seveda smo vse pojedli - a od takrat res pazim, da krema ni premrzla, ko ji dodam želatino. Mogoče se zdi komplicirano, vendar sem napisala kolikor mogoče natančno in pri tretji torti ti sploh ne bo treba več misliti. Veliko uspeha! teta torta

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

23. mar 2006 10:01

Medtem ko sem pisala svoj "roman", je prišlo že cel kup prispevkov! Ali ni zanimivo, kako se vse strinjamo? Anka, če ti po vseh teh dobrih nasvetih ne bo uspelo ... teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 23. mar 2006 10:01:59

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

23. mar 2006 13:54

Oh punce, kolk ste fajn, hvala vam. A ne, teta torta, se bo treba mal zamislit, če mi nebi uspelo, kajne, hehe. Vsekakor grem ponovno v boj, ker ima nekaj recetov, ki se slišijo slastno, v sestavinah želatino, in moram probat. Hvala!! anka

kokos  

član od: 31.10.2004

sporočila: 373

23. mar 2006 16:58

Jaz pa ti predlagam, da kupiš želatino fix s katero ni nobenih problemov. Men vedno porata, pa še hitro je narejeno. kokos

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. mar 2006 16:58

Tudi jaz sem imela sprva težave z želatino, pa sem se navadila. Teta torta je vse lepo napisala. Ponesrečilo pa se je tudi meni, in sicer pri panni cotti: grudice so ostale na dnu posodice in sladica se je prečudovito razlezla po krožniku, na vrhu pa kroglice kot biserčki...Mamamia mamamia

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

23. mar 2006 19:15

Ko je že želatina razmočena od hladne vode, dam v lonček na štedilnik 3 žlice vode, vanjo liste ožete želatine in mešam. Ne sem zavreti, vendar se zelo hitro razstopi. Odstavim. Malo še mešam in mlačno vmešam v smetano ali ostalo kreme. Nikoli nimam grudic. Migla

bisa  

član od: 3.9.2005

sporočila: 77

16. dec 2011 18:18

teta torta, tole je bil najboljši nasvet kar sem jih kdajkoli prejela! Hvala. :)

bisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti