Kotliček

neznan uporabnik
tema odprta - 31. okt 2001 11:13 | ogledi: 4.911 | odgovori: 17

Alo ... Zanimajo me recepti za pripravo hrane v kotličkih, na prostem. Ali ima kdo kaj izkušenj s tem ? Stane

mileutin  

član od: 21.2.2008

sporočila: 1

21. feb 2008 12:08

Jest sem nor na kotliček imam cel kup receptov, katere sem našel na netu. Evo nekaj za kotliček, le da so žal nekateri v srbohrvaškem jeziku. lp milutin A corba? (riblja) Uh.To je komplikovano.Stotine ljudi stotine recepata. Ajd neki jednostavan. Na mlako ulje dodaj isjeckan crni luk.Dobro ga prodinstaj. Kada je luk izdinstan dodaj komade ribe ili glave.Kako volis. Moras obavezno imati najmanje tri vrste ribe.Predlazem Soma,Stuku,Babusku ili Sarana. To zajedno dinstas nekih desetak minuta. Dodas oko litar vode i pustis da kuva na laganoj vatri. Kada si dodao vodu stavis par listova lovorovog lista,malo cimeta,kocku secera i pola fildzana sirceta. Kad si si dinstao luk mozes dodati i malo paradajz sosa,ako volis. Kada se meso raspadne dodaj saku tjestenine i kuhaj desetak minuta jos. Ako hoces mogu jos koji da ti postavim,ali ovaj je jednostavan. Taj luk SREBRENAC kod nas zovu i HOLANDSKI LUK i odlican je za sve corbe pa samim tim i za riblju..........sto se tice riblje corbe najbolje ribe za spravljanje iste su sve masnije i "balave" ribe koje daju poseban smek....dakle som,keciga,balavac,strac,grgec,saran i kao osnova bela riba (najbolje deverika i protfish).Odlicna je i riblja ikra. Ja luk (koji je samleven na masini za mlevenje) dinstam u vodi ,belu ribu barim u posebnom loncu,kad je izvadim skinem viljuskom meso sa kostiju i u corbu vratim meso i vodu u kojoj se kuvala bela.Ne stavljam babusku jer daje poseban slatkast ukus corbi(mada postoji i "slatka" corba u koju ide samo babuska). Biber rucno meljem ili ga pizdim cekicem ispod krpe i ribu (kvalitetnu) stavljam pred kraj kuvanja (oko 30min) da se ne bi raskuvala. Od zacina pored svih klasicnih odlican smek daje BOSILJAK koji je tajno oruzije nekih majstora. Ovo "tajne" sam pokupio od vise lokalnih (a i internacionalnih) majstora od kojih sam skidao fore i mogu vam reci samo....... PRIJATNO Eve moj recepat za ko voli: Kolicina - 4 litra corbe: - prodinsta se jedno po kile luka crnog ili crvenog, - kad je luk skoro gotov, doda se u to jedno 300g sargarepe zvane jos i mrkva i malo dinsta sve sa lukom - nalije se sa 2.5 l vode i saceka da provri - doda le litar soka od paradajza ili jos bolje mlevenog domaceg paradajza ili rendanog zaledjenog paradajza, - kad opet provri stavi se jedno 2 kasike kafene slatke aleve paprike i isto toliko ljute, desetak zrna bibera i posoli se, - kuva se dok corba ne bude kompaktna a sargarepa i luk skroz raskuvaju, - Doda se ribe sto vise stane u lonac (ikra pozeljna) i sto vise razlicitih vrsta ali bez bele ribe. Riba se sece na sto krupnije komade, - To se kuva jedno dvaes minuta pa se riba izvadi i ocisti te vrati nazad a koga mrzi da cisti moze da ostane i onako u komadu al se onda kuva jedno po sata, - Na kraju se dosoli, zakiseli sircetom i zaljuti po ukusu. Ako bar malo ne ljutne onda je bolje dajte Vidri da on uradi sa njom ono sto rece da bi... Eto tako. Recept proveren i usavrsen od moje malenkosti. Eve ga jedan recepat za alasku ljutu... Potrebni sastojci za 5 litara corbe: 2 kg bele ribe(deverika, krupatica, bucov...) 2 kg kvalitetne recne ribe(som, smudj, saran, bandar,stuka...) dva crna luka dva cesnja bela luka dve veze zeleni praziluk 0.5 kg zelene paprike brdo(koliko ko voli) tucane paprike 1 jaje so biber u zrnu Priprema: U jednoj dubokoj serpi prvo proprziti luk, sipati vodu da ogrezne, a onda dodati belu ribu da se kuva. Dodati u avanu smrvnjeni beli luk i zelen sa sve persunom(koji cete naci na vrhu paskanata). To sve kuvati jedno 20 minuta na balgoj vatri. Daljse...kada riba pocne da se raspada skolniti je sa vatre i sve to procediti kroz cediljku u drugu serpu(kotlic). Iz cediljke mozete izvaditi povrce i prebaciti ga u sud sa bujonom(supom) koji smo predhodno procedili. Ja u glavnom uzimam samo zelen. Onu belu ribu slobodno bacite. Zatim, u bujon dodati iseckan praziluk, seckanu zelenu papriku, tucanu papriku(po volji konzumatera), so, biber u zrnu, i naravno komade od kvalitetne recne ribe. To se kuva dovoljno dugo da riba bude kuvana, ali i dovoljno kratko da se ta riba ne raspadne, jer ce onda koske da se raspu po celoj corbi sto nikako ne zelimo(pa što smo onda procedjivali za dzabe?!). Na kraju ja uvek opicim zaprsku, ali neki ljudi ne vole masno, pa je nekada i ne stavljam(znate onu zaprsku...ulje, brašno i alevu u šerpici propržiti ). Sluzenje: Ako ste u prirodi mozete da zaboravite ono jaje, ali ako ste kod kuce uzmete ono jaje i razbijete ga u ciniju(ne da razbijete ciniju, nego jaje ) u kojoj cete sluziti corbu(velika porcelanska cinija), i tu ga umutiti viljuskom, a zatim preko toga sipati vrelu corbu. Naravno uz corbu ide nezaobilazna lepinja! To je to! Prijatno! Janoš Gulas-Pišta Paprikas Ovako... Potrebno je: Dve glavice crnog luka pet cesnja belog luka 1/2 kg svinjskog buta 1/2 kg juneceg buta 1/2 kg pilecih bataka i karabataka 1/2 kg jagnjetine po mogucstvu 1/2 kg sampinjona ili jos bolje vrganja 2 kg krompira dve kasicice tucane paprike dve veze zeleni(sargarepa i paskanat) lovorov list biber u zrnu so a može i jedna paprika, da ispostuje ime Priprema: Proprziti crni luk(iseckan), pa dodati svo to meso seckano u komade da se oprlji na ulju, kada meso malo uhvati dodati pecurke(halucogene ), one ce da puste malo vode da sve to ne zagori(nikako ne koristiti susene pecurke), a kada i one omlitave dodati vode da ogrezne i ostaviti malo da se dinsta. Dodati beli luk i seckanu zelen, lovorov list, so, biber i tucanu papriku, I KROMPIR NASECKAN NA KRISKE(za Haubu) pa sve to ostaviti da se kuva...nemam pojma koliko, ja to uvek probam da li je gotovo. Na kraju mozete dodati zaprsku, naravno ko voli. Eto! RIBJA ČORBA Eve ga jedan recepat za alasku ljutu... Potrebni sastojci za 5 litara čorbe: 2 kg bele ribe(babauška, deverika, krupatica...) 2 kg kvalitetne rečne ribe(som, smuđ, šaran, bandar...) dva crna luka dva češnja bela luka dve veze zeleni praziluk 0.5 kg zelene paprike brdo(koliko ko voli) tucane paprike 1 jaje so biber u zrnu Priprema: U jednoj dubokoj šerpi skuvati belu ribu, crni luk(samo u krst odozgo zaseći), u avanu smrvnjeni beli luk i zelen sa sve peršunom(koji ćete naći na vrhu paškanata). To sve kuvati jedno 20 minuta na balgoj vatri. Daljše...kada riba počne da se raspada skolniti je sa vatre i sve to procediti kroz cediljku u drugu šerpu(kotlić). Iz cediljke možete izvaditi povrće i prebaciti ga u sud sa bujonom(supom) koji smo predhodno procedili. Ja u glavnom uzimam samo zelen. Onu belu ribu slobodno bacite. Zatim, u bujon dodati iseckan praziluk, seckanu zelenu papriku, tucanu papriku(po volji konzumatera), so, biber u zrnu, i naravno komade od kvalitetne rečne ribe. To se kuva dovoljno dugo da riba bude kuvana, ali i dovoljno kratko da se ta riba ne raspadne, jer će onda koske da se raspu po celoj čorbi što nikako ne želimo(pa što smo onda proceđivali za džabe?!). Na kraju ja uvek opičim zapršku, ali neki ljudi ne vole masno, pa je nekada i ne stavljam(znate onu zapršku...ulje, brašno i alevu u šerpici propržiti ). Služenje: Ako ste u prirodi možete da zaboravite ono jaje, ali ako ste kod kuće uzmete ono jaje i razbijete ga u činiju(ne da razbijete činiju, nego jaje ) u kojoj ćete slušiti čorbu(velika porcelanska činija), i tu ga umutiti viljuškom, a zatim preko toga sipati vrelu čorbu. Naravno uz čorbu ide nezaobilazna lepinja! To je to! GULAŠ PAPRIKAŠ De ja da stavim jedan recept za gulaš-paprikaš Ovako... Potrebno je: Dve glavice crnog luka pet češnja belog luka 1/2 kg svinjskog buta 1/2 kg junećeg buta 1/2 kg pilećeg belog 1/2 kg jagnjetine po mogućstvu 1/2 kg šampinjona ili još bolje vrganja 2 kg krompira dve kašičice tucane paprike dve veze zeleni(šargarepai paškanat) lovorov list biber u zrnu so a može i jedna paprika, da ispoštuje ime Priprema: Propržiti crni luk(iseckan), pa dodati svo to meso seckano u komade da se oprlji na ulju, kada meso malo uhvati dodati pečurke(halucogene ), one će da puste malo vode da sve to ne zagori(nikako ne koristiti sušene pečurke), a kada i one omlitave dodati vode da ogrezne i ostaviti malo da se dinsta. Dodati beli luk i seckanu zelen, lovorov list, so, biber i tucanu papriku, I KROMPIR NASECKAN NA KRIŠKE(za Haubu) pa sve to ostaviti da se kuva...nemam pojma koliko, ja to uvek probam da li je gotovo. Na kraju možete dodati zapršku, naravno ko voli. Eto! P.S. Ako oćeš turi ti i 5 lukova! _________________ Postoje dve vrste ljudi, Ribolovci i oni koji to nisu! GOLAŽ V LITOŽELEZNEM KOTLIČKU BESTDUTY Sestavine: 1. čebula 2. meso 3. olje 4. začimbe (sol, poper, česen, lovorov list, mleta paprika, timijan*, majaron*, tolčeni čili*, brinove jagode*) 5. paradižnikova mezga 6. vino 7. krompir* Čas priprave: približno 4 ure Čebulo grobo sesekljamo, ne meljemo! (Uporabimo princip – kolikor kg mesa toliko kg čebule). Kotliček segrejemo in na minimalnem ognju z dodano maščobo začnemo razpuščati čebulo v POKRITEM kotličku, tako, da se čebula razpušča v lastnem soku. Občasno premešamo in ne odkrivamo kotlička prepogosto. Ko se čebula začne »pacati« in rahlo rumeneti, dodamo na kocke narezano meso, ga posolimo, premešamo in pokritega z občasnim mešanjem dušimo v lastnem soku. (Niti čebuli niti mesu ne smemo dodajati tekočine, ker se bo čebula prenehala razpuščati!) Po okusu začnemo dodajati poper , sesekljan in stisnjen česen , lovorov list . Ko masa postane tako gosta, da bi se lahko prijela, dodamo še paradižnikov sok in sladko mleto papriko , premešamo in TAKOJ zalijemo s toliko tekočine, da pokrijemo meso, da se ne prijemlje, a je zmes še vedno gosta. Nadaljujemo s kuhanjem na malem ognju. Pol ure pred serviranjem golaž zalijemo in dodamo 1 dcl vina , nadaljujemo s kuhanjem na močnejšem ognju. Golaž poskusimo in po potrebi še dosolimo oz. dodamo začimbe v kolikor menimo, da jih primanjkuje. Po želji lahko dodamo tudi malo timijana in majarona (obvezno pri divjačinskem golažu, kjer dodamo še brinove jagode). Če želimo golaž še dodatno zgostiti, cca 20 minut pred serviranjem dodamo na zelo drobno nariban krompir . Pikantnost dosežemo s tolčenim čilijem ali ostro papriko , kar dodamo tik pred serviranjem. Dober tek! ___________________________________________________________________________________ SEGEDIN GOLAŽ V LITOŽELEZNEM KOTLIČKU BESTDUTY Sestavine: 1. čebula 2. svinjsko meso 3. slanina 4. kislo zelje 5. olje 6. začimbe (sol, poper, česen, lovorov list, kumina, mleta paprika, sladkor) 7. paradižnikova mezga 8. kisla smetana Čas priprave: približno 2 uri Dve srednje veliki čebuli sesekljamo in z dodano maščobo v pokritem kotličku začnemo razpuščati čebulo. Ko se čebula na ¾ razpusti in začne rumeneti dodamo na majhne koščke zrezano slanino. Premešamo in na hitro prepražimo. Dodamo na kose narezano svinjsko meso , premešamo in pokritega z občasnim mešanjem dušimo v lastnem soku. Po približno 15. minutah dodamo kislo zelje , zalijemo z vodo, da zelje prekrijemo in dodamo začimbe - lovorov list, sesekljan in stisnjen česen , poper , celo ali mleto kumino, paradižnikov sok ali mezgo, sladko mleto papriko in žlico sladkorja. Solimo po okusu. Pokrito, z občasnim mešanjem kuhamo še približno ½ ure. Serviramo z veliko žlico kisle smetane . Dober tek! MAMURLUK CORBA U jednolitarsku serpu nasuti malo ulja. Staviti na mlaku ringlu, sacekati desetak minuta i dodati pola glavice luka,par lovorovih listova. To dinstati jedno desetak minuta.Kad luk omeksa,dodati tri kasike paradajz pirea.To kuhati jps petnaestak minuta. Mozete dodati tjesteninu po volji,moze i bez nje. Kad iskljucite sporet,ostavite serpu na ringli jos desetak minuta i nasuti pola case sirceta ili par kapi ljutog crvenog Tabasca. Soliti po zelji. Corba vraca iz mrtvih i daje snagu,kad se ono ljudski napijete. Ubija mamurluk. Brudet od morske ribe -isjeci ribu na komade -1 veca glavica kapule -1 veza pershuna -1 veliki pomidor -1kvarat ljute paprike -1 kvarat male kavene zlice aleve paprike -sol -4 zlice maslinova ulja(uzmi od Rada-njegovo je ispod preshe) -4 zlice obicnoga ulja na vr" zlice turi zeru bibera i to ga dijete vidi da ga sam sameljes sve to dobro promejrsaj i kuvaj na jakoj vatri dok ne ogrezne,bez mijesanja...dok ne ostane nekoliko zlica gustog softa ŠKOLJKE »NA BUZARO« V LITOŽELEZNEM KOTLIČKU BESTDUTY Sestavine: 1. čebula 2. česen 3. školjke 4. olivno olje 5. suho belo vino 6. začimbe (svež peteršilj, sol, poper) 7. krušne drobtine 8. paradižnikova mezga* Čas priprave: približno 40 min Dve srednje veliki čebuli drobno nasekljamo in na hitro popražimo na olivnem olju. Dodamo kar precej na drobno nasekljanega česna in takoj v kotliček vsujemo oprane školjke (česen se ne sme pražiti, ampak naj samo »zadiši«). Dolijemo cca 2 dcl suhega belega vina in dodamo še šopek sesekljanega svežega peteršilja . Malo posolimo in popopramo, ter pokrite školjke na malem ognju z občasnim mešanjem kuhamo, dokler se le te ne odpro. Buzaro pred serviranjem zgostimo z žličko ali dvema krušnih drobtin. Lahko dodamo tudi paradižnikov sok ali mezgo - Istrska buzara, brez paradižnika - Splitska buzara. Školjke, ki se ne odpro niso priporočljive za prehrano. Dober tek! mileutin

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

21. feb 2008 12:12

Malo izven konteksta ampak od kod prilezejo take stare teme? Samo informativno me zanima! Začetnica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. feb 2008 12:43

Jaz sem tudi opazila, sedem let od vprašanja do odgovora. Pa saj se je meni, ko sem se včlanila, dogajalo enako. Preden sem se navadila, da gledam tudi datum odprtja neke teme in kdaj je bilo napisano zadnje sporočilo, sem bila do vratu v rubriki Še pomnite, tovariši...ker sem seveda pregledovala vse teme od začetka, pa preden sem skapirala, za kaj gre.... Sicer pa je mileutin od danes član, morda nam še s čem osveži spomin. Malo popestritve nikdar ne škodi, kajne? mamamia

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

21. feb 2008 12:50

Prav fino. V družbi imamo dva ponosna lastnika kotličkov in jima bodo tile recepti zelo prav prišli. Bolje pozno, kot nikoli :)

 

 

barbara9

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

21. feb 2008 13:01

Ja ja saj ni nič narobe, res se mi je zdelo zanimivo kako je našel to temo. Ampak nas je tako zabasal s podatki, da jih bom kdaj drugič pregledala. Začetnica

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

21. feb 2008 13:11

Sama imam knjigo Kuhanje v kotlu od Brankota Časarja.Z njo sem zelo zadovoljna,priznam pa da gospoda mileutina skoraj pol ne razumem. anaeva

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

21. feb 2008 14:13

On je napisal,da je recepte našel na netu, zato so tudi v taki obliki napisani. Če kdo zna prevest....

Se moi zdi pa lepo, čeprav je že toliko časa od vprašanja, d aje ponudil pomoč. Dobrodošel mileutin!!

katti

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

21. feb 2008 15:35

Jaz ga pa razumem in sem se prav od srca nasmejala receptu za "mamurluk čorbo", sploh temu, kako "vrača iz mrtvih, kad se ono ljudski napijete". Bravo, Mileutin LP, Barb Barbra

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

21. feb 2008 16:14

Če veste, kaj je

tucana paprika

aleva paprika in

kapula,

prosim, če poveste.

Ostalo sem razumela.

barbara9

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

21. feb 2008 16:55

Kapula je čebula, tucana paprika posušena in stolčena rdeča paprika, za alevo papriko pa nisem prepričana, zdi se mi, da je to posušena mleta rdeča paprika. nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti