Kebab - začimbe?!

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

tema odprta - 17. mar 2006 20:20 | ogledi: 10.821 | odgovori: 11

Živjo,

rabim pomoč pri začimbah, ki jih dodajajo kebabu. Ima mogoče kdo (morda mamamia?) kakšno kuharsko knjigo, ki vsebuje kakšen kebab recept in mogoče kaj piše zraven o dodanih začimbah? Res bi bila zelooo hvaležna, če bi mi lahko pomagali....

LP

Zala

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. mar 2006 10:25

OOO, na pamet res ne vem, grem pa malo pogledat po arabski kuharski knjigi, kaj vse je tam navedeno, mogoče kaj uporabnega najdem. Če pa gre za te kebabe, ki jih kupujemo v kruhu in z zelenjavo pa polivkami, vem le to, da jih vsi po vrsti dobivajo od enega te istega distributerja iz Nemčije, kjer tega pripravljajo na tone. Ampka ni vrag, da bi uporabljali tako zelo drugačne začimbe, kot so navedene v receptih za kebabe, kot jih poznamomi. grem v akcijo, ni vrag, da ne bomo nekaj izvrtali. Mamamia mamamia

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

18. mar 2006 14:52

Kolikor sem uspela raziskati, je začimba, ki se daje v turške kebabe in kofte enaka zmes mletega koriandra, popra in kumine. Jaz imam doma mešanico, ki sem jo kupila v Turčiji, pa se mi zdi da je to to. Sweetie

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. mar 2006 16:31

Tudi moje brskanje je pokazalo podobno, le da po nekaterih receptih dodajajo še žafran in cimet, pa limonin sok. Izkušnje: sliši se morda nenavadno, toda cimet v kombinaciji s poprom in kumino ter koriandrom in limoninim sokom daje fantastične okuse mesnim jedem, sploh jagnjetini in govedini... Mamamia mamamia

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

18. mar 2006 17:03

Tudi svinjska pečenka je z dodatkom cimeta pregrešno dobra. Julija

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

18. mar 2006 19:47

O, hvala vsem! Potem sem tudi sama malo pobrskala po googlu, in našla eno turško stran, kjer je navedeno da originalna začimbna mešanica za kekbab vsebuje kar 25 različinih začimb!!! Bom zmešala vsega malo skupaj, kar sem videla da bi lahko šlo noter in meso daal v paco (grem kar zdaj), da se bo fino prepojino in navzelo okusov do jutri. Za cimet pa vem, da daje mesu krasen okus, ker to sama redno prakticiram - ko pečem puranji zrezek, ga vedno malo potrosim s cimetom po vsaki strani, drugače pa mama dela tudi puranje zrezke v naravni omaki, čeznje da rezine sira, potrosi s cimetom in pokrije za minutko, da se sir raztopi...je zelo dobro, a za moj želodec pretežko - sem pač bolj občutljive sorte :) Je pa res, da restavraciji LaGondola v Rogaški, kamor hodimo jest in imajo tudi odličen kebab, me po tem še nikoli ni tiščalo v želodcu, pa tudi kakršnih koli drugaih težav nisme imela - kuhar v nulo obvlada začimbe, in jedi so prav obupno fantastične :) Bom sporočila,kaj bo nastalo.....če pa ima še kdo kakšno idejo glede začimb ali priprave, pa kar na dan z njo, nikoli ni prepozno :))) LP Zala

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

18. mar 2006 19:49

Sweetie, ali si mislila mogoče enako zmes mletega koriandra, popra in KUMINA? (ker kumin ni enako kumina) Kolikor vem, je kumin orientalska začimba, daje se tudi v falafel itd., za kumino pa sploh ne vem, če jo arabci poznajo....sicer ni vrag, ker poznajo skoraj vse začimbe, tako da ne dam ravno roke v ogenj :) LP Zala

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

19. mar 2006 9:37

Mislim, da njihov cumin ali naša kumina izhajata vsaj iz iste družine. Doma imam indijsko kumino, ki je res nekoliko drugačnega okusa, pa mislim, da pri taki mešanici začimb kot je za kebab ne bi smelo biti prevelike razlike. Res je, da cimet da poseben dodaten okus. Najaprej sem tudi sama imela pomisleke, sedaj pa vidim, da je to res. Škoda, da pri nas ni nobene specialne prodajalne z začimbabmi. Nekaj jih dobiš po pradajalnah z zdravo hrano (Jablana npr.), ali pa v Mercatorju, Maxiju, nekaj v Sparu, se vedno pa ne dobis vsega. Jaz osebno pogresam zacimbe za indijsko kuhinjo. Ne vem, ali res ne bi bilo dovolj kupcev? Morda pa se bo le našel kak podjetnik in zapolnil tudi to prazno nišo. Sweetie

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. mar 2006 10:05

Cumin in naša kumina sta sorodnika, ravno zadnjič sem brala v eni od kuharskih knjig. Ista družina, sorodstvo skratka. Pa na forumu o koriandru in kreuzkummel je eden od naših Kulinarikov lepo opisal, kajin kako, ne vem, če nisem včeraj brskala po tisti strani. Mešanica tistih 25 vrst začimba pa se verjetno začne s poprom, soljo, koriandrom, karadmomom, ingverjem, sledijo cimet, cumin, klinčki, žafran.... Je pa res, ja, kaj cimet naredi iz mesnih in zelenjavnih jedi. Recimo iz z zelenjavo polnjenih jajčevcev z imenom Imama je vrglo...pravijo, da ga je vrgel ravno cimet...Mamamia mamamia

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

19. mar 2006 16:34

Mamamia, ali slučajno imaš ta recept za jajčevce polnjene z zelenjavo?? Me zanima, ker imamo radi jajčevce in nasploh vso zelenjavo. Včeraj sem naredila arabsko kokosovo torto po tvojem receptu. Julija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. mar 2006 9:31

Julya, seveda imam recept. Tega delm toliko, da imam že vse v glavi. Jajčevce prerež na pol in jih izdolbeš (jih ne olupiš). Daš jih v posodo in v malo vode dušiš, da se polovičke zmehčajo. Meso narežeš na kockice in pokrito shraniš. Na olivnem olju pražiš na polmesce narezano čebulo, dokler se ne zmehča ne sme pa porjaveti), dodaš strt česen, malo soli in popra. Potem dodaš meso jajčevcev, na male kose narezan paradižnik, na kocke narezano bučko. Ko tekočina izpari, potreseš s cimetom in malo kumine. S tem naponiš izdolbene polovičke jajčevcev, jih naložiš v pekač, namaščen z olivnim oljem, in zapečeš v pečici. Potreseš s sesekljanim peteršiljem. Jaz običajno jajčevce potresem še z naribanim sirom in potem zapečem. To je to. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti