Pariška krema

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. maj 2009 18:20

Piščanec, moj predlog gre takole. Za kremo: - pol kile jedilne čokolade - pol litra sladke smetane - 250 gr mascarponeja (ali pa 120 gr mascarponeja in 150 gr grškega jogurta - odvisno od tega, ali ste bolj za heavy ali pa za light variante) - pol deci jagodnega sirupa (glej nadaljevanje) - malo ruma - želatina fix, 1 vrečka Za biskvit: - 4 rumenjaki in 4 beljaki - 4 žlice sladkorja - ščepec soli - 4 dag jedilne čokolade - 4 žlice moke - malo gazirane mineralne vode Za jagode - 30 dag jagod - sladkor v prahu Za čokoladne polive in oblive - za polivanje jagod: 10 dag jedilne čokolade, topljene nad soparo - za vrnji poliv: 15 dag jedilne čokolade, 1,5 dl sladke smetane in malo ruma. 1. Nad soparo stopiš pol litra smetane in pol kile čokolade. Pustiš v posodi, počakaš, da se ohaldi in potem zadeva en dan počiva. 2. Očistiš jagode, jih narežeš na manjše kose, posuješ s sladkorjem v prahu in pustiš najmanj tri ure, lahko pa več. Sirup, ki pri tem nastane (s sladkorjem izsusuješ jagode) boš porabila v razmerju 1:2 in sicer 1 za vlaženje biskvita, 2 za aromatiziranje čokoladne kreme. 3. Umešaš biskvit. Imaš sestavine za preverjeno klasiko od Vendeline jr na temo biskvitov: najprej beljake osoliš, narediš sneg, nato kremasto zamešaš rumenjake in sladkor, dodaš topljeno čokolado, vmešaš 2 žlici moke, dodaš mineralko, vmešaš še 2 žlici moke in na koncu vmešaš sneg, pečeš na 180 stopinj 20 minut - se ne da zmotit.... 4. Mlačno podlago navkažiš s jagodnim sirupom in 1 žlico sladke smetane. 5. Daš okoli podalge obroč, gor položiš jagode in to poliješ z stopljeno čokolado (10 dag bo zadosti za to, da so jagode pokrite, če ne bo zadosti, daj še 5 dag čokolade). Počakaj, da se čokolad ohladi in strdi. Ta čokolada bo film/meja med sadjem in kremo. Bo efektno, okusno, pa še verjetnosti, da se ti torta "polula" se izogneš. 6. Zmiksaš osnovo za pariško kremo, dodaš mascarpone (ali pa light verzijo mešanice), dodaš želatino in na koncu še jagodni sirup in lahko tudi malo alkota (ni nujno). To kremo vliješ v tortni obroč. Če imaš premer 26 cm in obroč cca 8 cm, bi morala s temi količinami priti kakih 5 mm pod rob obtoča. Daš v hladinik za 2 uri minimalno. 7. V kozici segreješ smetano, čokolado in med segrevanjem mešaš in dodaš svetel rum. Večina alkota bo sicer izhlapela, tisto, kar ti bo ostalo, bo pa omogočilo, da bo zgornji tanek sloj čokolade mehak in kremast in gladek - tako, da če bodo jedli otroci, bodo dobili točno toliko alkota, kot ga dobijo, ko se jim razkuži površinska rana. To tekočo in vročo mešanico poliješ na vrh torte in pustiš, da se zadeva ohladi in ko je ohlajena, jo daš spet v hladilnik in tam pustiš še 8 ur. Hope you like it. Če ne, se bova projekta lotili medve s Stano. Vendelina jr.

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

12. maj 2009 10:35

Hvala Vendelina, si se pa potrudila! Na žalost sem tokrat na tesnem s časom in bom morala recept spraviti za kdaj drugič. Upam, da se bo torte lotil kdo drug oziroma, da se nam bodo čimprej cedile sline ob kakih slikicah, ki ponavadi nastanejo, ko se s Stano česa skupaj lotita! Jaz se bom pa tokrat res držala minimalnega kompliciranja in tajminga, peka biskvita mi gre kar hitro, s kremo bo pa tudi najmanj dela, če naredim pariško. Računam na to, da bodo dobre sestavine (sploh ne morem verjeti, da so zdaj že vse jagode iz trgovine tako okusne, ne več kot leto ali 2 nazaj si moral kar nekaj časa počakati, da so prve nesrečne poskuse na policah trgovin zamenjale Jagode) odtehtale malo manj vloženega truda in bo končni izdelek še vedno navdušil. Hvala in lep pozdrav, piščanec

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

13. maj 2009 21:52

Vendy, tole se pa tako dobro bere, da se bom verjetno kmalu lotila izdelave

stana

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

13. maj 2009 23:25

@vendelina tistga filma čokolade ne razumem, ker bo čisto odveč, saj se prvič torta nima kaj lulat in drugič se bo samo strdil in ko boš torto rezala bo cel mess. krema zagotovo ne potrebuje želatine. pa namesto tega biskvita bi priporočal kdaj kakšno avanturo v čokoladni biskvit brez moke... ;) drugače se pa sliši slastno! :) cellnet

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

14. maj 2009 0:19

Cellnet, po mojem skromnem mišljenju čokolade ne more biti nikoli preveč, kaj šele odveč

stana

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. maj 2009 6:42

Ma, zdaj sem v eni fazi čokoladnih prevlek znotraj kreme....zna biti zato, ker se zadevam z ledovim double king sladoledom Brez moke sem pa do sedaj delala samo manjše formate, kjer je bil fazon v testu in je bilo malo do nič kreme....A bi dal ti namesto moke kakav v prahu? Vendelina jr.

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

14. maj 2009 9:22

Vendelina jr., kot naročeno :) Včeraj sem kupila zares fine jagode, dišeče in zeeelooo okusne. Zjutraj sem razmišljala po katerem receptu naj naredim nekaj zares njami jagodnega + njami čokoladnega. Hvala :)

 

barbara9

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

14. maj 2009 9:23

@stana.r včasih jo je vseeno preveč ;) @vendelina ne lahko je kar čokoladen: 100g čokolade 100g masla 100g sladkorja 2 rumenjaka + 1 jajce 6 beljakov 1 žlica kakava maslo, tretjino sladkorja stepeš, dodaš rumenjaka in jajce, stepaš, dodaš žlico kakava in stopljeno čokolado, ki ne sme biti vroča - tam okoli telesne temperature, lahko poskusiš s prstom, pa se še malo zadaneš s tako ;) stepeš beljake in preostali sladkor v sneg in ga vmešaš v zgornje testo. pečeš pa odvisno od načina... jaz spečem iz tega testa ponavadi posamezne diske, da ga nič ne režem in to 4, vsakega pečem 25-30 min, vse skupaj kot torto med 40 in 50 min. cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

14. maj 2009 9:28

ps. jaz bi eno serijo jagod dodal in jih prerezal po polovici in zložil naokoli po obodu obroča, da prerezana polovica gleda ven, da imaš lep jagodni rob, ko odstraniš obroč... cellnet

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. maj 2009 9:45

Meni je čokoladni "film" v torti super stvar, tako lepo zagrizeš v listič, kot bi jedel zunanjo plast lučke. In potem od zadaj pride še tisti jagodni priokus. Glede čoko jagodnih variant pa obožujem tudi torto s čokoladno mousse kremo, jagodami in testom zgolj iz beljakov. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti