Domača vegeta

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

tema odprta - 14. mar 2006 21:31 | ogledi: 36.025 | odgovori: 27

Mene pa zanima, če delate Vegeto sami doma, ali uporabljate kupljeno? Jaz sem do nedavnega uporabljala kupljeno, ampak se mi zdi, da je res sama kemija... Imam znanko, ki mi je nekoč dala lonček domače vegete, zmiksane zelenjave. Bilo je ful okusno, zanima me, če jo kdo zna pripravit.

Pozdrav!

jasna

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

14. mar 2006 21:34

Povej, jasna, je bila ta domača vegeta zmrznjena? Vrana

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

15. mar 2006 7:55

631141 je napisal/a:
Sedaj ni ravno pravi čas za to, lahko pa posikusiš: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4151 Lp, Klavdija
Klavdija, zelo dobra je tale tvoja mešanica. Preizkušeno! Mnenje sem pa šele danes vpisala pod recept... v jeseni sem pozabila LP V.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. mar 2006 11:42

V vegeti, začinki............. je pomembna sestavina natrium gletaminat. To je neki k je prišlo iz kitajske/japonske kuhinje. Snov deluje kot ojačevalec okusa in podobna snov se nahaja v gobah. Se mi zdi da to ni neka visoka kemija, mislim da je naravni produkt, podobno kot sladkor ( od tega se menda tudi izdeluje ). Dobi se v trgovinah ( jaz sem ga kupil v "ta velikem" merkatorju ).Po moje bi se v tist recept za domačo vegeto dodalo še za polovico količine soli tega natrium glutaminata. ( pa še, po moje bi obvezno morali dodati luštrek ). ežoj

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

15. mar 2006 12:46

Ežoj, natrijev glutaminat je na listi nezaželjenih dodatkov. E 621 do E 625. lp Julija

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

15. mar 2006 13:54

Jaz delam "domaco vegeto" (kupljene ne uporabljam, ker ne maram glutaminata) samo iz petersilja in zelene, listi in korenine obojega. Dobro operem, zrezem v multipraktiku, stehtam in dodam za 30% teze soli. Premesam, polnim v kozarce in razdelim okrog :)) - sama porabim priblizno 1 kozarec cez celo zimo, na pomlad mi pa tako odzeneta tudi petersilj in zelena v loncku na terasi. Dodajam v juhe in enoloncnice, povsod, kamor bi dala sicer svez petersilj. Hranim za vsak slucaj kar v hladilniku. Ni pa slaba ideja o lustreku - vsebuje ga zacimba Maggi za juhe, na katero je bil moj pokojni stric cisto nor in smo mu jo v casih socializma vedno prinasali z izletov cez mejo. lp, proxima

miia  

član od: 21.12.2005

sporočila: 791

15. mar 2006 15:12

Pri nas oče dela vegeto sam . Je najboljša vegeta kar sem jih kdaj poskusila.Če bom imela letos kaj več časa, jo bom pripravila tudi sama. Mislim pa da jo pripravljav tako:peteršilj, zelena, korenje, paprika(lahko vse barve zeleno, rumeno in rdečo), paradižnk, čebula. Vsako zelenjavo je posebaj narezal in sušil. Ta postopek je bil zelo počasen, ker jo suši na štedilniku na drva ali v pečici(sušiti se mora počasi, kot krhlje jabolk ali hrušk) . In ko je vsa zelenjava posušena jo je zmelje. Zmeša jo je s soljo in naložil v kozarce.Zelenjave mora biti veliko , ko pa se posuši jo pride pa malo. Recepta pa nimam. miia miia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. mar 2006 17:10

Julya je napisal/a:
Ežoj, natrijev glutaminat je na listi nezaželjenih dodatkov. E 621 do E 625. lp Julija
Madonca, še se bom "zagifto", za glutaminat nisem vedo. A je kakšen "link" kje so popisani ti nezaželeni E-ji. Če je tako, ( a verjamem da je ), pol bi v domači vegeti obvezno mogle bit tudi gobe. ežoj

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

15. mar 2006 19:22

Gobe res niso visoka kemija...vse naravno...ampak zelene mušnice... hehe... pa niso za v vegeto:))) Evo link in kakor tule piše, so ga začeli proizvajati iz alg: http://tux.kabi.si/katalog/trifilon/docs/MSG.pdf Je kar zoprn tale glutaminat. LP V.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti