Kakšen roštilj?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 14. mar 2006 20:29 | ogledi: 11.859 | odgovori: 40

Doma imamo izkušnje tako z roštiljem z mrežo nad žerjavico, pa z litoželezno gladko ploščo nad plinom, pa tudi z rebrasto ploščo tako nad ogljem kot nad plinom.

Letos kupujemo novega, pa se ne moremo odločiti med gladko ploščo in rebrasto oziroma z žlebovi. Kaknšne so vaše izkušnje in čemu bi dali prednost ter predvsem zakaj? Mreža nad žerjavico je namreč še doma, zato samo dilema med prej omenjenima. Mamamia

mamamia

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

14. mar 2006 20:47

Jaz sem za rebrasto nad ogljem. Sicer sem že večkrat prebrala, kako naj bi bilo strupeno na takšen način pečeno meso, ampak...Sem lani hodila v šolo zdravega življenja, to je program Cindi, izvajajo ga po Zdravstvenih domovih, tam pa te napoti osebni zdravnik in nam je predavateljica priporočala žar - oglje, ker na ta način maščoba odteče, v na plošči pečenem mesu pa maščoba ostane. Malo sem zakomplicirala, ampak nekako tako naj bi bilo. Mi je pa tudi pečena zelenjava nad ogljem bolj okusna. Ognjič

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

14. mar 2006 20:47

Jaz navijam za gladko ploščo: - lepše in enakomerneje se speče - če roštilj nagnem, maščoba odteka - če roštilj ni nagnjen in zadevo zalivam z vinčkom ali pivičko, tekočina ne odteče med rebra - odlično se pripravi "mučkalica", ker se manjši koščki zelenjave ne smodijo v žlebovih - meni se ribe na rebrih "razflajsajo", na gladki plošči ne - enostavnejše čiščenje Hja, že zaradi zadnje točke bi jaz kupila takega z gladko ploščo sicer pa bodo še ostali pristavili svoje izkušnje, da se boš lažje odločila. Misliš trenirat za srečanje v maju, hehe LP, V.

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

14. mar 2006 20:51

Zdravo, mi imamo litoželezno ploščo na plin, za žar nad ogljem pa uporabljamo rešetko z robovi. Prednost slednje pred klasično rešetko se mi zdi v tem, da ostanejo živila bolj sočna po pečenju, saj se del izcejenega soka zdrži v žlebovih, hkrati pa se tvori manj strupenega (a dišečega ) dima zarai kapljanja maščobe na oglje. Po moje je bolj zdrava uporaba litoželezne plošče zaradi prej omenjenega benzipirena, ki nastaja ob kapljanju maščobe na vroče oglje. Ampak dišiii paaa takoo ! Pa smo spet na začetku, sicer pa ti ostane še "tigan" ! lp, Robida

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

14. mar 2006 20:54

Aja, za ribe smo v Baumaxu kupili posebne mreže, kjer po nekaj rib zložiš na eno mrežico, in pokriješ z drugo ter "zapreš" potem nad ogljem obračaš vse skupaj, ribe vzameš ven, ko so pečene. Dobi se tudi za posamezno ribo. Super stvar. lp

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

15. mar 2006 0:16

HOJ-la! Roštilj Imam vse varjante, kar si jih naštela Mamamia. Mreža, ena iz šipk in ena iz šlebičkov, nad ogljem v zidanem kaminu, za kurjavo uporabljam nažagane kocene od stare trte je veliko boljše od oglja ima zelo prijetno aromo, drži skoraj tako dolgo, kot oglje, temperatura je pa odlična. Gladka plošča nad plinom ali nad drvami, zelo se super pečejo ribe in podobne variante, kot je že Vilma opisala. Litoželezen cigan - kotlovina nad plinom ali drvami. Vsestransko uporaben. Za omake ob mesu, za cvrtje, skratka ni konca seznama. Vsake stvari se naveličaš, zato pa jaz menjam, da ni enolično. Pa še nasvet, seveda, kadar se mi ljubi: Naprimer kotleti na žaru. Zakurim na drva. Najprej nad plinom v ciganu v malo globji mašščobi (malo svinske masti in voda, vino, pivo, vse je fino) dobro zmehčam oziroma potenstam kotlete. Kotlete prestavim na rešetko nad žerjavico, da se lepo opečejo, v sredini pa so sočni od kotlovine. V maščobo v kotlovini namečem zelenjavo iz sprehoda po vrtu jo lepo opečem in naredim omako, včasih pa v njej spečem krompir. V pestrosti je veselje. Poglej, kako odteka maščoba iz rešetke iz žlebičkov: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=2749 LP Matjaž-šepavi

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

15. mar 2006 7:55

Tudi pri nas imamo vse mogoče variante.Najbolj sovražim rebrasto ploščo,ker pri nas se moški tepejo kdo bo pekel,ko je za očistit raženj pa čudežno izginejo.Najboljša se mi zdi marmorna plošča,krasna za čiščenje,pa tudi za pečenje.Zakurimo kar z drvmi in je tik-tak vroča,medtem,ko pod mrežo moraš kurit oglje drugače zlepa ni tista prava vročina.Zdaj je sicer že marmor malo razpokan,pa bomo dobili nov kos in bo spet veselje pri hiši.Pa letos ga itak ne bomo rabili,saj bo sneg še v juliju. jesen

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

15. mar 2006 8:33

Ja, se strinjam z Matjažem, da je v pestrosti veselje. Mi tudi uporabljamo vse variante, odvisno od razpoloženja in vrste mesa. Lp Dolores

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

15. mar 2006 10:02

Pri nas so najpogosteje na sporedu ribe na litoželezni ravni plošči, ki sem jo z brusilko fino obrusil, da je gladka kot ogledalo. Če jo ravno prav nagnem, maščoba lepo odteka. Lep pozdrav! Boris booris

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. mar 2006 11:13

jesen je napisal/a:
....................................Pa letos ga itak ne bomo rabili,saj bo sneg še v juliju. jesen
Včasih bi rekli: jezik pregrizla, sedaj se verjetno reče: naj ti crkne tipkovnica. Glede žara sem hotel tudi jaz kaj povedat, pa kaj ko je že vse povedano, predvsem matjaž. Jaz delam podobno kot on, le da sem o nažaganih kocinah stare trte le bral. ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

15. mar 2006 11:25

No, vidim, da smo podobne sorte. Tiganj tudi imamo, ampak je premajhen, ko se cela naša družina spravi zraven, tako v njem na koncu pečemo krompir. Ali pa piščanca - uh, to ješele dobro, sploh ko dodamo zraven čebulo in papriko... Tiste mreže za ribe imamo, sicer pa je svak tak izvedenec, da se mu še nobena riba na ničemer ni prijela, ne na gladki plošči na plinu ne na rešetki nad naravnim žarom (na morju storži, doma oglje). Se mi zdi, da bo nakup našega tretjega žara stvar trenutnega navdiha, ko bomo stikali po trgovinah. Če kupimo takega z žlebovi ali z rebri ali s čem že, potem bomo pač tistega z gladko ploščo, ki je že pri hiši, pač po potrebi selili iz hiše v hišo...Malo ste mi pa le pomagali, res. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti