Kuharske knjige

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. mar 2006 21:27

Moycaa, moja prva kuharska knjiga je bila Velika kuharica ali kaj podobnega od nekega francoskega avtorja. Če si hotel kaj skuhati po tej knjigi si 10 dni nabiral sestavine, nikoli pa nisi vedel kaj mora priti ven. Pol sem pogruntal sistem: v kuharski knjigi poiščem recept za jed ki jo znam dobro naredit ( recimo ričet, ali kakšno obaro, in pogledam recept, in če sem zadovoljen, kupim knjigo. Če dobiš Ivačiča , je po moje "ta boljša", vendar mislim da se ne dobi ( pred kratkim sem jo iskal v Ljubljani, mojo sem poklonil, in sem hotel kupit novo pa je ni ). Na vsak način , dobra knjiga ( po moje ) mora vsebovati tudi osnovne recepte ( kruh, palačinke, obare, nekaj sladic ). Ko nekaj časa kupuješ knjige, seveda ti kriteriji ne držijo več, ampak takrat imaš že več izkušenj......... lp ežoj

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

12. mar 2006 21:40

Živio. Moja druga najljubša kuharska knjiga ( prva je seveda sestra Vendelina ), je Velika kuharica. Avtorice receptov so same avtoritete slovenske kuhinje, uredila jih je Andreja Grum. To knjigo sem dobila za poročno darilo in se po njej tudi v glavnem učila kuhati. Zdaj, ko je od takrat minilo že kar nekaj let, je že vidno obrabljena. Seveda k obrabi pripomore tudi to, da jo zdaj uporabljajo že tudi moje tri hčerke. Recepti so preprosti, iz dostopnih sestavin in redno uspejo. Knjiga je tudi precej obsežna in vsebuje tako čisto preproste jedi za vsakdan,kot tudi večje mojstrovine. Za moj okus ta knjiga ne bi smela manjkati v nobeni kuhinji. Pesnica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. mar 2006 22:00

O če je pa tako z Ivačičevo knjigo moram pa mamo nažicat da mi jo odstopi. Ona jo ima,jaz strastni zbiratelj kuharskih knjig pa ne. lp Vesna

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

12. mar 2006 22:42

Ivačičevo knjigo se dobi - bila je ponatisnjena konec leta 2004 pri založbi Obzorja d.o.o., ki se je sedaj "preimenovala" v Založbo Pivec d.o.o. Knjiga stane 5.900., meni osebno ni všeč, ker - sem zelo vizualni tip - ni slik. Več o knjigi pa najdete na http://www.obzorja.si/ Osebno mi je najbolj všeč Zmeraj sestra Vendelina, ker je ravno tako uporabna kot Kuharica sestre Vendeline, le da je, kar se mene tiče, bolj pregledna in recepti so rahlo "modernizirani". Sama sem bila tudi na tečaju pri sestri V., zato mi je morda njena kuharica še najbližje. Sicer sta pa obe knjigi trenutno razprodani (obe Vale Novak), ponatis bo. Blazno blazno všeč mi je tudi Sam svoj kuhar (Prešernova družba), ker je precej uporabna in malo drugače zasnovana, kot ostale običajne kuharske knjige. Nasploh uporabne pa se mi zdijo Osnovna kuharija in Osnovna italijanska kuharija (obe Vale Novak), omislila sem si tudi Malo veliko kuharico (Didakta), ki mi je bila na prvi pregled zelo všeč, ugotavljam pa, da ni pregledna niti praktična, ker je res majhna. No, v moji zbirki so potem še nacionalne kuharice (običajno v angleščini ali francoščini), ogromno kuharic za peko in sladice, nekaj kuharic in knjig o zdravi prehrani in dietah, pa tudi kak Jamie bi se našel, nekaj imam tudi raznih Lis, Nov, Dober tekov, itd.... Ah, kar pisano druščino imam tam na polici

surfinija  

član od: 9.6.2005

sporočila: 16

12. mar 2006 23:37

Največ sem se naučila kuhati iz kuharske knjige Felicite Kalinše. surfinija

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

13. mar 2006 0:06

Hojla, da se še enkrat oglasim Kuharskih knjig imam za dober meter in pol, ker jih že dolgo zbiram. Od določenih knjig pa imam v enem vordovem dokumentu prepisana kazala. Ko kakšno stvar iščem, samo pogledam v ta seznam. Normalno, ga si pomagam z izkalcem (ctrl+F). Res pa je da jih še polovico nimam prepisanih. izgleda pa takole, en delček: Golaž krompirjev – Kuharica 1 str. 143, 555 kuharskih receptov za pripravo domačih jedi (V2) - vezava 2 str. 66; Kuharska knjiga Ivana Ivačiča Fascikel 1 str. 218; Zelenjavne jedi str. 146 Fižol prebranac (Srbija, Makedonija) tavče na gravče, 555 kuharskih receptov za pripravo domačih jedi (V2) - vezava 2 str. 60; Kuhinje balkana str. 19 Juha gobova - Kuhajmo po domače 22, 48; 555 kuharskih receptov za pripravo domačih jedi (V2) - vezava 2 str. 22; Kuharska knjiga Ivana Ivačiča Fascikel 1 str. 52; Dolenjska in belokranjska kuhinja V-vezava 1 str. 69; Zelenjavne jedi str. 91 Juha gobova s sladko koruzo, Gobje jedi str. 44 Juha gobova s smetano, Slovenska kuharica 11 izdaja (1953), 87; 19 izdaja (1982), 58 Juha goveja – Varčna kuharica iz leta 1920 str. 1, 57; , Kuharica 1 str.67; 555 kuharskih receptov za pripravo domačih jedi (V2) - vezava 2 str. 17; Kulinarična pratika 2003 str. 101; Kuhinje Balkana str. 57 Juha goveja O kuhanju čiste goveje juhe, Kuharska knjiga Ivana Ivačiča Fascikel 1 str. 33 Juha goveja iz govejega repa, Kuharska knjiga Ivana Ivačiča Fascikel 1 str. 34 LP Matjaž Res je enostavno najti Sporočilo je spremenil(a) matjaž dne 13. mar 2006 00:08:26

rega  

član od: 21.6.2005

sporočila: 20

13. mar 2006 7:25

Enkrat sem sicer že pisala na forum, pa nisem zasledila, da je bilo obvestilo objavljeno, zato sedaj ponovno! Kakšno kuharico vam za nakup svetovati ob vsem tem je seveda odvisno od tegakaj želite vedeti o kuhanju. Zato najslednje: 1. Jaz bi vsakemu najprej svetovala učbenik" kuharstvo za vsakogar", ki ima poleg osnov kuharstva, kar se mi zdi najbolj pomembno tudi veliko receptov. Imajo jo vse knjigarne kjer prodajajo učbenike za srednje šole. Stane blizu 5.000 Sit; 2. Pri tehnični založbi so izdali priročnik"ABC prehrane in kuharstva", ki je sicer namenjen šefom velikih kuhinj, vendar je v celoti uporabnen tudi v gospodnjistvo, ker je tistega kar je namenjeno velikim kuhinjam in nam ne pride v poštev zelo malo. Zame je najboljše kar so izdali pri nas natem področju, zato ker daje vsem, ki želijo vedeti malo več zannaj in nasvete in vseh področij pomembnih za prerhanejvanje in prirpavo obrokov. Zelo na kratko, vendar dovolj preprosto in razumljijvo posreduje vse pomembne stvari pri pripravi, kuhanju in peki. Je sicer dražja - prodajna cena 15.000 Sit, vendar dajo popust in na obroke. Po mojem mnenju je to najboljaša stvar za zaćetnike in tudi za tiste, ki že znanjo večl. Pomemben in doiber je zato, ker tudi kratko obraloži pri vsakem receptu napake oz. to kaj ne smemo storitit pri posameznem postopku ali pripravi. Teksti pri posamezni jedi vsebujejo opozorilo kaj se zgodi oz. kako narediti, da bo v redu. 3. Tudi zadnja Ivačičeva kuharice je kar dobra, s tega vidika učenja mislim, da ne bi kdo mislim, da poskušam takšnega mojstra kot je g. Ivačič kakor koli ocenjevati, Iz svo je prkase vem, da je najbolj pomemben tisti kuharski priročnik, ki te pouči o osnovah in temel,jnih znanjih kuharstva in peke. Vedno, ko me je kdo vprašal kakšno kuharico reče, najprej učbenik, saj so vse kuharice lepe in krasne na pogled,ampak razočaranje, ko ne uspe tako, kot je tam zapisano in naslikano je ogromno, ker velikokrat nimamo osnov. Zato sta prvi in drugi priročnik oz. učbenika tako pomembna. Če se ne morete odločiti, si jih najprej poglejte v kakšni knjižnici, kjer se jih da izposoditi ali pa knjigarni. Sama imam tudi preko 220 kuh. knjig in priročnikov, ker jih zbiram, pa so mi učberniki in priuročniki največ pomagali. Lepo vas pozdravljam in želim obilo uspeha rega rega

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

13. mar 2006 8:33

Matjaž, zdaj mi je pa jasno, zakaj si pred kratkim kar iz rokava stresel toliko "idej za enolončnice". Mimogrede, koliko časa pa že urejaš taka kazala? Mislim, da smo na kuharske knjige mahnjeni skoraj vsi, ki vsak dan visimo na Kulinariki. Da ne rečem, koliko imam izrezanih časopisnih člankov, ki jih nimam časa uredit. Za marsikateri recept vem, da ga imam, ampak nazadnje ga pa kar iz "kul slo" dol potegnem. Je najhitreje! jankica

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

13. mar 2006 9:37

Kuharica sestre Vendeline, Velika slovenska kuharica (F. Kalinšek + V. Ilc), Balkanska kuhinja - te so meni všeč, ker so recepti napisani razumljivo in vsebujejo nam poznane začimbe ter ostale sestavine. Prijazen pozdrav Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti