Limonine lupine strupene?

mandarinca  

član od: 4.4.2005

sporočila: 128

tema odprta - 12. mar 2006 11:21 | ogledi: 4.764 | odgovori: 7

Za praznovanje sem hotela speči belo limonino pito pa zdaj ne vem, kaj bi.

To, da limonine lupine niso ravno najbolj priporočljive za uživanje, je že zdavnaj znano. No, do zdaj sem jih pred uporabo (strganjem) močno zdrgnila pod tekočo vročo vodo.

Zadnjič pa sem na tv ujela prispevek, da naj bi bile lupine agrumov skozinskoz neužitne, takorekoč koncentrat strupenih in kancerogenih snovi, saj jih ne škropijo samo med rastjo in zorenjem. Predvsem med (pred) transportom jih posipajo ali polivajo s kemikalijami proti gnitju idr. Te naj bi bile še najbolj strupene.

Raznim bio pridelavam ne zaupam preveč in da bi zdaj zaradi treh limon iskala tiste manj škropljene, na koncu pa bi bila na istem (samo vedela ne bi), se mi ne zdi smiselno.

Res prodajajo tudi posušene sesekljane limonine lupinice (neškropljene seveda) v takšnih vrečkah kot pecilni prašek in vanilin sladkor, vendar pri sušenju eterična olja seveda izhlapijo in se limone v pecivu komaj kaj zazna.

Ali se moramo odreči čudoviti aromi limonine lupinice, ki je res nepogrešljiva v pecivih, omakah in na pečenkah?

mandarinca

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

12. mar 2006 12:36

Jaz lupine citrusov nikoli ne uporabljam. Prevelik rizik je. Bolje preprečiti kot zdraviti. Sonja

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

12. mar 2006 13:36

hjah, če Te ne prizadanejo vsi strupi iz okolja, ki smo jim izpostavljeni vsakodnevno, tudi ena lupina limone na vsake kvatre ne more škodovat - pri vsej kemiji, ki jo požremo?? po tej logiki je poleg lupine neuporabna cela limona, ker marsikaj difundira v notranjost, in se lahko omejiš do onemoglosti pri vseh stvareh... če vprašaš mene kot na faxu šolanega na področju kemije, si kar privošči tisto lupino, ampak po pameti kot verjetno še kaj sicer pa, od nečesa je pa treba umret, kaj? ;) LP Drejček

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

12. mar 2006 14:50

Se strinjam z Drejčkom. Ko bi vedeli, kaj vse pož.... Če gledam že pri nas, pa živimo na vasi, se gremo skoraj bio kmetijstvo.. In če primerjam naša jabolka, neškropljena in tista kupljena - le kaj so jim dodali. Nekaj takega bom kmalu potrebovala za svojo kožo - he,he Torej, zaradi par limonc ne bo konec sveta.. Tina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. mar 2006 19:00

Tako kot smo že debatirali na enem forumu: občasna uporaba limonine lupinice gotovo ne more škodit. Saj je ne ješ vsak dan po pol kg...Drejček je čisto prav napisal. Kaj pa vsa druga svinjarija, ki jo zbašemo vase? Navsezadnje tudi ekološko pridelane limone rastejo v onesnažemem zraku, samo škropljene morda niso in pod njimi ni umetnega gnoja... Če pa te je res tako zelo strah, pa namesto lupinice uporabi limonin sok. Mamamia mamamia

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

16. mar 2006 8:13

Pred nekaj dnevi sem pri naj sosedu videl dve vrsti limon: klasiko, škropljene, v trgovinah pri nas so zdaj že z velikom napisana opozorila, da so lupine neužitne, ker so škropljene s tem in tem, in pa BIO dolenjcek

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

16. mar 2006 10:56

Sem pri najboljšem sosedu že večkrat videla "kao" ekološko pridelane limone in pomaranče. Ognjič

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

16. mar 2006 11:39

Ognjič je napisal/a:
Sem pri najboljšem sosedu že večkrat videla "kao" ekološko pridelane limone in pomaranče. Ognjič
Ne bi rekla da so "kao" biološko predelane... Glede na to, da veliko prej začnejo gniti kot navadne in da imajo drugačno lupino, bi rekla da če že niso manj škopljene so vsekakor manj povoskane kot navadne. Lani sem imela pomarančo, navadno, ne bio. v sobi na mizi pol leta in mi ni zgnila! Se ne hecam... Ostala mi je od zime, ko sem jo hotela napikat s klinčki. In ker nisva pomarano jedca, sem po enem mesecu rekla da jo bom za foro pustila... Tako je ostala pol leta cela, nič zgnita. Še vedno pa uporabim pomarančno in limonino lupinico, če jo recept zahteva. Od nečesa pač moramo umreti... lp, Marija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti