Gorčica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. mar 2006 8:57

Migla, dobiš recept, doma pogledam v rokovnik in pošljem. Na pamet namreč ne vem točnih količin. Ga pa lahkod elamoskozi vse leto, zdaj koje paprika na voljo tudi pozimi. Pozdrav, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. mar 2006 15:08

Evo mene doma, pa recept pri roki. Tako gre naša varinata pikantne paprike z gorčico. Potrebujemo: 30 paprik, pol zelenih pol rdečih, šest čebul, šest strokov česna, pet drobno sesekljanih feferonov, 1/4l kisa za vlaganje, 1/4l vode, tri jedilne žlice sladkorja, ena jedilna žlica soli, 40 dag gorčice, 1/4 l belega olja. Papriko narežemo na tanke rezine, čebulo na tanke polmesce, česen na tanke rezine, feferone sesekljamo (količino česna in feferonov lahko poljubno spreminjamo; jaz dam več česna). V večji posodi zavremo vodo, kis, sladkor in sol.Ko zavre, dodamo zrezano papriko, čebulo, česen in feferone in kuhamo 15 minut. Vmes malo premešamo. Potem maso stresemo na cedilo, da se povsem odcedi, pustimo tudi, da se povsem ohladi. Gorčico dobro razmešamo z oljem, da je masa povsem gladka. Primešamo ohlajeno zelenjavo in zmešamo, da je masa enakomerno prepojena z gorčico. Naložimo v manjše kozarce (hladne) in dobro zapremo. Jed se ohrani okoli tri mesece, a zgolj po ustni informaciji. Pri nas te količine zmanjka v dveh, če ne prej. To je to, preprosto in okusno. Pozdrav, Mamamia mamamia

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

7. mar 2006 17:06

Hvala mamamia. Bom naredila ta namaz, saj je pri nas paprika poceni in še rada jo imam. Trenutno imam vedno na zalogi pečeno papriko v solati in skuto po receptu od Jade. Odlična kombinacija, zraven malo slanine in mojega kruha. Tudi gostje so zadovoljni. Sicer boš kmalu tudi ti to jedla. Držim pesti, da bi bilo to čimprej. Migla

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

7. mar 2006 18:16

Pred leti sem uporabljala gorčico z grobo mletimi gorčičnimi semeni (Kolinska-žal je nimajo več-sem preverla) ali mogoče kdo od vas pozna takšno gorčico, če se jo da kje dobit?? LP gordana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. mar 2006 23:08

Oja, v večjih marketih (mega) se jo dobi, uvoženo. No, s tem nisem veliko pomagala, pa vendarle. rimljanka

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

10. mar 2006 6:55

Mamamia, papričin namaz je uspel. Uporabila sem paprike vseh barv in nisem uporabila feferonov (tu imajo samo pekoče). Super se je z žlico in zato ne bo dočakal treh mesecev. Priporočam, da recept objaviš. Migla

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. mar 2006 7:20

Gordana, zadnjič sem v Leclercu videla nekaj vrst. mimika

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

10. mar 2006 8:45

Tasyka, tukaj je še nekaj informacij o gorčici: Gorčica je enoletna rastlina iz družine križnic, ki je doma v južni Evropi ob Mediteranu. Kot začimba je zelo stara. Omenjena je že v Bibliji. Uporabljali so jo v starem Egiptu, Mesopotamiji, Grčiji in Rimu. Semena se imenujejo gorčična zrna. Uporablja se zaradi značilnega vonja in okusa. Bela gorčica ima najbolj blag okus. Zaradi svojega izrazito močnega okusa je črna gorčica zelo cenjena v indijski kulinariki. Rjava gorčica je po okusu nekje med črno in belo. Seme vsebuje 30 % gorčičnega olja, 2,5 % žveplovih spojin in glikozid sinalbin, ki ima blag okus in šele pod vplivom vode in encima mirozina razpade v ostro sinalbinsko gorčično olje, ki določa okus. Najbolj pogosto iz gorčičnih zrn pripravljajo gorčično pasto. Gorčica se najbolj pogosto uporablja v obliki paste vendar določeni recepti zahtevajo cela gorčična semena, gorčični prah (moko) ali gorčično olje. Pasta se uporablja pri pečenem mesu, hladnem mesu, jedem iz sesekljanega mesa, pečeni perutnini. Pogosto je gorčična pasta del solatnih prelivov. Kuhanim jedem jo dodamo na koncu kuhanja, da se ohrani značilen vonj in okus gorčice. Cela gorčična semena uporabljamo pri vlaganju zelenjave, pripravi marinad in izdelavi klobas. Gorčična moka se uporablja za začinjanje juh in pikantnih omak ter pri dušenih in ribjih jedeh. Na Kavkazu cel nadzemni del rastline uporabljajo kot začimbo za sire. Mlade pomladne liste gorčice lahko uporabimo v enolončnicah. V Angliji liste mlade gorčice pripravljajo kot solato. Katero gorčico bomo uporabili je odvisno od hrane. Pri blagi hrani, katere okus želimo poudariti, se odločimo za pekočo gorčico. Pri pikantni hrani se odločimo za blago gorčico. Lepo se ujema z ingverjem, muškatom, klinčki, kardamomom, kumino, pehtranom, cimetom in hrenom. Gorčici pripisujejo tudi nekatere zdravilne učinke. Gorčica naj bi pomagala pri odvajanju urina, pri lajšanju reumatidnih in artritičnih težav in pri krepitvi organizma. Miroslav Vulović

neznan uporabnik

24. mar 2006 17:08

Pozdravljeni! Sem nov na tem forumu pa naj ga najprej pohvalim! Špica forum! No pa še nekaj odgovora.Kolikor jaz vem je gorčica zelo zdrava,kar se pa maščob tiče je pa v nižjem razredu vsebnosti maščob! marev

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. mar 2006 18:19

marev, novi na forumu, dobrodošel ( še posebej, ker je moških bolj mal ) ! Iz knjige" zdravilne rastline " od R.Willfort, recept za gorčico: 500 g. črne gorčične moke 500 g. bele gorčične moke 100 g. bele moke 2 g. pimenta 2 g. zmletih nageljnovih žbic 5 g. mletega črnega popra 5 g. mletega ingverja 100 g. soli 100 g sladkorne sipe ( to je verjetno sladkor ) vse zmešamo z najboljšim vinskim kisom v kašo. Po okusu lahko kakšno začimbo črtamo ali pa je dodamo več. ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti