Gorčica

tasyka  

član od: 16.4.2005

sporočila: 120

tema odprta - 6. mar 2006 17:56 | ogledi: 15.476 | odgovori: 33

Gorčica ali po domače senf, zemf in še kako. Doma smo vsi vedno mislili, da je to neka zelo mastna stvar, podobno kot majoneza. Potem sem šla pa enkrat brat sestavo in nima nič posebaj mastnega, razen gorčično zrnje. Razen če je to mastno. Ali je potem gorčica "nemastna" oz. se nam ni treba sekirati ko jo jemo? Ali je morda celo zdrava? Če kdo ve, se priporočam

hvala, tasyka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. mar 2006 20:31

Če se ne motim, spada gorčica med križnice, torej je sorodnica hrena. Vsebuje 25-30% gorčičnega olja (torej maščobe). Podobna rastlina za podobno uporabo je črna ogrščica, ki pa je ostrejša od navadne (imenovane tudi bela) gorčice. Precej gorčice gojijo v sredozemskih državah. Nekoč in danes je bila zelo priljubljena med Francozi (Dijon). Ponavadi se gorčica pripravlja iz nemastne gorčične moke (odstranijo olje). Gorčica tako vsebuje zmleta gorčična semena, ponavadi pa še kis, sol ter nekaj malega drugih začimb. Spodbuja izločanje prebavnih sokov, zato je priporočljiva pri problemih s prebavo, vendar je treba biti zmeren (kot pri vseh rečeh!)Včasih so gorčico uporabljali tudi kot obkladek pri vnetjih, ker pospešuje prekrvavitev. Torej, Tasyka, ni se treba sekirati, če ti gre gorčica v slast. Definitivno je manj kalorična kot majoneza. Po mojem je pa problem tisto, kar jemo zraven gorčice, he, he, he. Torej - le privošči si jo brez skrbi! LP cervus

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

6. mar 2006 20:36

Gorčica je za mene nekaj, kar doma ne sme nikoli ZMANJKATI. Imam jo rada že od otroških let, všeč mi je pa tudi namaz s papriko. Gorčica prav gotovo ni mastna, je namaz, ki ne redi. Koliko pa je komu všeč, je pa že drugo vprašanje, saj vem, da je nekateri ne marajo. Pri nas gorčico kupujemo vedno v velikem kozarcu, nikoli v majhnem. Pokvarila se pa tudi še ni nikoli. Je še kakšen ljubitelj tega čudovitega namaza? riba-ribica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. mar 2006 20:55

Uh, namaz s papriko je meni super stvar. To je ena redkih vrst ozimnice, ki sem jo kdaj samam delala, in to že v gimnazijskih časih. Poleg tega imam gorčico rada namazano na kos črnega kruha, na to pa zelo zapečen beljak. Ampak zdaj mi je gorčica med prepovedanimi začmbami oziroma dodatki, tudi tisto maščob, kar jih ima, je preveč. Toda tudi to bo minilo...Mamamia mamamia

vdolin  

član od: 17.12.2005

sporočila: 109

6. mar 2006 21:41

Ima mogoče kdo recept za gorčico, ki so jo včasih delali dom. vem, da se zmeša gorčično seme, mošt in...? Teta vedno govori o njej. Baje ni smelamanjkati pri domači pečenki. vdolin vdolin

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

6. mar 2006 22:40

Namaz z papriko je super.Letos mi ga ni zneslo naredit in mi zelo manjka.LP Aki

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

7. mar 2006 7:14

Mamamia ali lahko izdaš tvoj recept NAMAZ S PAPRIKO. Tudi sama sem ljubiteljica namazev. Lep pozdrav iz toplih krajev Migla

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

7. mar 2006 7:39

Jaz sem pa zadnjič naletela na pikantno gorčico (dodan ji je čili) - super stvar! Blanchy

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

7. mar 2006 7:46

Na kateri lokaciji je bil tvoj "nalet " na pikantno gorčico? Hvala ! Marta

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

7. mar 2006 7:48

Trgovina Spar (mislim, da piše gor Dijonska originalna ali nekaj takega). Blanchy Sporočilo je spremenil(a) Blanchy dne 07. mar 2006 07:50:04

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

7. mar 2006 8:09

Osnova gorčice sta gorčična moka ter kis. Recept: Zelena gorčična moka (proizvajalec Evergreen) Gorčično seme kis sol sladkor Količine po okusu. Gorčica je dobra po dveh, treh dneh, ko se semena napijejo in zmehčajo. Glede na vrsto gorčice lahko dodamo tudi vino, hren ali pivo. lp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti