Primorske krvavice

mandarinca  

član od: 4.4.2005

sporočila: 128

tema odprta - 3. mar 2006 20:21 | ogledi: 17.141 | odgovori: 11

Enkrat mi je ena Ajdovka pripovedovala, da je v neki gostilni na Gorenjskem naročila krvavice in ko so jih prinesli, se ji je vse skupaj obrnilo, še preden jih je poskusila... Baje sploh ni poznala slanih...

Zanima me, kakšne so primorske krvavice? Ali je sladkor samo za dodatek in za ojačanje arome ali so zelo sladkane in mišljene kot sladica. Kaj se je zraven?

Pa še: kaj so in kako zgledajo mulce in kožar`ce in kaj sploh spada na Primorskem med koline?

mandarinca

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

3. mar 2006 21:19

Na Primorskem so krvavice pravzaprav mulce. Delala jih je moja pokojna stara mama in kolikor se spomnim, je to kuhana kri z dodatkom sladkorja, cimeta, klinčkov pa še kakšne dišavnice in seveda rozin. To niso klobase, ampak se to kuha v loncu, potem pa daš na krožnik in ješ kot sladico z žlico. Res je, da jih že zelooooo dolgo nisem jedla, ampak v tem trenutku sem se takoj spomnila njihovega okusa in seveda spominov na otroštvo in kolin.

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

3. mar 2006 21:21

Aja, kožarcam pa rečemo tudi krotegini ali krodegini. Ne vem točno, kaj je v teh klobasah - mislim, da meso in koža. Meni niso bile najbolj všeč, sem imela raje običajne klobase. Pri stari mami so delali tudi posebne okrogle klobase (v obliki kroglice) in so jim rekli mrkandele - pojma nimam, kaj je bilo v njih, vem samo, da jih nisem marala. Će pa te vse to zanima, bom vprašala očeta za podrobnosti.

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

3. mar 2006 22:49

Pri sladkih mulcah so skoraj obvezen dodatek tudi pinjole. Bernarda

bora  

član od: 19.1.2006

sporočila: 10

3. mar 2006 23:42

Moja nona je delala sladke mulce (krvavice) z rižem, moja tašča pa slane mulce s polentno moko. Ko so bile koline, smo imeli obvezno krvavco ali kot so rekli krvavo polento.To je narejeno kot golaž s svinjskim mesom in svinjsko krvjo. Zraven je bila obvezno polenta. Krodigini (krvavice) so narejeni s svinjskim mesom in kožo.

mandarinca  

član od: 4.4.2005

sporočila: 128

4. mar 2006 18:24

Andrejka, ja prosim vprašaj očeta o mrkandelah. Pa pečene kože sem pozabila omeniti. Smo jih enkrat kupili v mesnici v Štanjelu, tako v vrečki. Meni so super. Hrustljave, tako kot smoki ali tiste "grickalice" z okusom slanine. Če pa to komu tukaj pri nas pohvalim, me samo postrani gleda... Kože!!! mandarinca

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

4. mar 2006 22:24

Notri pa so koščki svinjskega mesa in riž in kri seveda. Rečemo jim pa mulce in ne krvavice. Za sladkor ne vem. Bi morala staro mamo vprašat, če ga je dala noter. Vedno smo jih jedli samostojno, npr. za večerjo. Tako, da smo jih spekli v pečici. Marjetica Sporočilo je spremenil(a) sluga dne 04. mar 2006 22:27:07

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

5. mar 2006 10:08

Obožujem kožarce. Jih je pa potrebno kuati krepko čez uro, da se kože zmehčajo in so njami....... Nekateri jih ne marajo, tako kot jaz ne maram mulc. Imam pa rada krvavice z ječmenom - ne maram pa toliko riževih. Sploh smo pa v familiji ljubitelji Lumpica

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

5. mar 2006 10:11

Pri naših znancih so vedno naredili običajne krvavice /z rižem ali ješprenom/, posladkali smo si jih pa, ko so bile že pečene. Če ne sladkam krvavice se mi zdi, kot da nekaj manjka, sploh nima pravega okusa. Sodelavci me vedno samo debelo gledajo.Sploh ne razumejo, kako lahko jem sladke krvavice. Tanja Tanja

mn  

član od: 6.12.2007

sporočila: 3

17. dec 2011 19:09

Mene zanima,če ima kdo recept za sladke krvavice.

mn

mn

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

17. dec 2011 21:00

No, končno sem dobil razlago za sladke krvavice. Pred časom sem v eni gostilni na obrobju Ljubljane naročil krvavice, ki so bile (za moj okus) tako sladke, da jih nisem mogel pojesti. Pa si nisem upal vprašati, zakaj so tako sladke ...

Miroslav Vulović

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti