Morske kumare (brizgači)

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

tema odprta - 1. mar 2006 11:14 | ogledi: 15.638 | odgovori: 22

Družba, zdravo!

Prihaja čas, ko bo treba kmalu malo krenit proti morju.

Lani sem se že zanimal, če kdo od vas ve, kako je mogoče pripraviti morske kumare, pa nisem dobil odgovora - že dvakrat pa sem bral, da jih pripravljajo v kuhinji. Je med nami morda kak nov član, ki kaj ve o načinu priprave? Se priporočam.

dolenjcek

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

1. mar 2006 11:48

Tudi mene zanima. Ja, sem videla oddajo na tv. Mislim, da jih v kuhinji pripravljajo japonci. Nekakšno solato iz kuhanih kumar. Punce bodo že kaj našle. Pozdravček! Vrana

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. mar 2006 15:31

Nisem jih nikoli pripravljala niti jedla, sem pa na Drveniku to na hitro videla. Ob vprašanju kako sem dobila odgovor, da se s tem ni za hecat in da to znajo le domačini. V nasprotnem primeru baje lahko nastanejo kar precejšnje zdravstvene nevšečnosti. Torej, pazljivo. lp Vesna

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

1. mar 2006 17:06

Ja, v ValNavtiki sem nekoč prebral, da jih na severu bivše Sovjetske zveze nabirajo kljub prepovedi in tudi, da je njihova koža zelo strupena (pa ne vem, ali to velja tudi za našo vrsto). Bi kak biolog lahko prispeval svoje poznavanje stvari. dolenjcek

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. mar 2006 17:57

Oni morsko kumaro prerežejo pod vodo in potem čarajo z njo (tudi pod vodo). Kako in zakaj pa je temu tako, bo treba po mojem vprašat kar domačine. lp Vesna

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

1. mar 2006 18:10

Iščemo Rimljanko riba-ribica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. mar 2006 18:34

Sem tu, ampak morske kumare pa niso moja domena. Sem bolj med rastlinami doma. Bom pa pogledala v kako knjigo, ki jih imam doma, morda kaj najdem. Moram pa reči, da ob vseh ostalih možnostih prehrane morske kumare (brizgači je njihovo drugo ime) mirno pogrešam na krožniku. Še posebej, ko se spomnim, da jih najdemo tudi tam, kjer je voda vse prej kot čista. Med morskimi zadevami bi raje poiskala kaj iz serije: , pa magari še morske rimljanka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. mar 2006 19:22

Danes je bila slanikova pojedina v hotelu Union v Ljubljani. Paša za očke in želodčke. Predvsem še, če imate radi morsko hrano in če vas tam ni bilo je škoda. Bile so prekrasne stvari, ki jih je moj fotkič pridno zabeležil. Morskih kumar med vsemi dobrotami ni bilo. lp Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. mar 2006 23:25

Od morskih kumar se (a le od določenih, daljnovzhodnih vrst) uporablja jajčnike, jedo surove ali z njimi začinijo juhe. Kitajci pa uporabljajo morske kumare, spet točno določene vrste, poznajo jih pa pod imenom trepang. Poznajo jih že iz pradavnine kot posebno krepko hrano. Priprava je komplicirana, na koncu pa menda ne ostane nič od osnovnega okusa. A. R. Wallace (živel je v 18. stoletju, znan naravoslovec, poleg Darwina utemeljitelj evolucijske teorije), pravi, da je trepang, ki prihaja iz indonezijskega področja na Kitajsko "kot kake klobase, ki so jih najprej povaljali po blatu in potem potegnili skozi ves sajast dimnik ... Trepang iz sredozemskih brizgačev ima v sebi 2 /3 lahko prebavljivih beljakovin. Strupena snov priobalnih brizgačev je holuturin, ki jih varuje pred plenilci. Če damo takega brizgača v akvarij, poginejo vse ribe v njem. Menda pa to snov raziskujejo, ker povzroča lokalna omrtvičenja in zavira delitve celic. Informacije so pobrane iz: Buchsbaum, R. in L.J.Milne: Nižje živali, Ilustrirana enciklopedija živali, MK, Lj, 1071 (342-343). riba-ribica, sem opravila delo? dolenjček, upam, da nisem pregnala želje po okušanju brizgačev. rimljanka

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

2. mar 2006 11:53

Nikakor ne, rimljanka, je pa malo stvari, ki bi mi pokvarile apetit. Klic bivše tašče je ena takšnih, he, he. Hvala za informacije. Milsim, da bom na nsalednjem morju kar po svoje poskusil, če se ne bo kdo oglasil s pravim receptom. Če jemo kače, bomo pa še brizgače... dolenjcek

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

2. mar 2006 12:29

Dolenjček, imaš morda ti kakšen recept za taščo? Vrana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti