Postni čas

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

28. feb 2006 8:02

Pri nas se ponavadi ne držimo, imamo težkegafizičnega delavca, tako da 40 dnevni post odpade, še enodnevni je težko kdaj, če je že kosilo postno, je pa malica bolj obilna. Sem pa bila v soboto pri maši in je duhovnik rekel, da ni post toliko poudarek na odpovedi mesa , razen na pepelnico in veliki petek, ampak odpoved tudi čemu drugemu, ki je za človeka zelo pomembno - kanjenje, alkohol, kava.... ali narediti dobro delo, je tudi del posta. LP smrkolina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. feb 2006 8:59

Pri nas je prišlo to že tako zelo v navado, da skozi celo leto ob petkih ne jem mesa - če kuham sama. Ampak rib pa ob petkih nikoli ne jem. Sem se jih preobjedla v času šolskih in študentskih kosil. Loni Makaroni

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

28. feb 2006 19:26

Jaz se pri hrani ne držim ne "petka ne svetka". Ker se tudi pri delu ne.V službi dežurstva in pripravljenost, doma na kmetiji je delo, ko je pravi čas in vreme, ne oziraje se na nedelje, praznike.. In če mi paše meso ravno na ta dan, si ga privoščim. In ponavadi, četudi ves jeden jem brezmesno, mi zapaše ravno takrat .. Lep večer. Tina

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

28. feb 2006 21:16

Jaz se postim ponavadi vsak petek (če le ni na programu kako praznovanje) - to pomeni, da nič ne jem, pijem pa le vodo in nesladkane čaje. Ostalim našim pa pripravim brezmesno lahko hrano ali ribe. Postim se tudi naslednji dan po kakšnem praznovanju - prenažiranju. Zanimajo pa me izkušnje tistih, ki se postijo dalj časa (kot npr. L. Peterle) in nič ne jejo. Ali so kake spremembe v počutju, slabosti? Kako izgledajo psihične priprave na daljši post? Kdaj nastopi kriza in kako jo premostiš? Kako dolgo pa naj traja tak daljši post? Anja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

1. mar 2006 7:31

V srednji šoli in tudi pozneje na fakulteti nikoli nisem jedla, ko je bil strogi post. Samo voda in nesladkan čaj. Rezultat: še tisti večer ali pa naslednji dan so se mi naredile afte v ustih (itak sem z nimi imela veliko problemov). Torej mi je takrat padla odpodrnost zaradi posta in rezultat je bil znan. Sicer je bil pa pri nas celo leto post ob petkih in za kosilo fižolova juha s palačinkami. Juhe sem tako preobjedla, da je ne morem videti. Rimljanka je lepo povedala ozadje posta, nekdo drug pa tudi o bistvu postenja. Odreči se nečemu. mimika

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

1. mar 2006 7:44

Anja 27. Jaz se vsako pomlad postim s sokovi. Post traja tam nekje do 6 oz. 7 dni, odvisno od odločitve. Nanj se psihično pripravljam že prej, fizično pa tudi nekaj dni prej. Počutje je odlično. Zdi se mi, da je kriza le prva 2 - 3 dni, potem pa ni nobenega problema. Obvezno je klistiranje, pitje ogromnih količin vode, priporočljivo savnanje in telesna aktivnost. Mislim, da bi lahko zdržala kar še nekaj dni več. Lp Tina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. mar 2006 9:36

Moja znanca sta se tudi postila 40 dni, ampak sta šla najprej na posvet k zdravniku. Post gor ali dol, vsak dan sta morala zaužiti določeno količino rdečega soka (sem pozabila, katerega, zaradi vitaminov in mineralov). To je bilo to, sta dala skozi, potem se je treba pa izredno počasi nazaj navajati na običajno hrano. Zadnji problem sem imela po zlomu čeljusti tudi sama, oči bi jedle, želodec pa v luft, če mi ni že prej čeljust odpovedala poslušnosti pri žvečenju. Jaz pa v . Loni Makaroni

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

5. mar 2006 22:35

Živio. Pri nas smo verni in se ob petkih vedno kuha brezmesno kosilo, pa tudi pri sladkarijah se pozna vse petke v letu. Zdaj v postnem času je glede tega enako, na pepelnico in veliki petek pa se tudi kuha manj hrane in bolj preprosta. Otroke spomnim, da je post in naj se čemu odpovedo, potem pa jim prepustim odločitev, kako in koliko se bodo postili ( so že tako veliki ). Večinoma se prostovoljno odpovedo sladkarijam, kar se mi zdi super. Lani sva se z možem odločila, da se bova pa res postila -da ne bova jedla čisto nič. Planirala sva post za dva tedna, z namenom, da bo to nekakšno čiščenje telesa in uvod v bolj zdravo prehrano. Prvi dan je še nekako šlo. Drugi dan pa sva bila čisto brez energije, "švoh", zeblo naju je kot mačka, in sva vrgla puško v koruzo. Res pa je, da smo vseeno začeli z bolj zdravo prehrano, čeprav brez uvodnega popolnega posta. Lep pozdrav. Pesnica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti