Začimbe

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

27. feb 2006 19:55

Pred časom sem kupila žafran od Kotanyja, presenečena sem bila, ker ga je notri tako malo, tisto malenkost so spravili v še eno mahno vrečko, na ovitku pa piše, da znaša teža 0,12 g. Lp iz Mb riba-ribica

Pika Nogavička  

član od: 1.10.2005

sporočila: 75

28. feb 2006 19:03

Pred meseci sem na TV gledala eno izmed oddaj o španski (ali latinskoameriški?) kuhinji. Gotovo se jih kdo spomni. Tam so prikazovali nek kraj, kjer pridelujejo žafran in vsako leto pripravijo tekmovanje v trganju teh brazd pestičev. Pripravljene so imeli cele vozove žafranov, tekmovalci so nato trgali pestiče in jih tehtali na zelo občutljivih tehtnicah...neverjetno! Šele takrat se mi je posvetilo, da gre verjetno za isto rastlino, kot raste tudi pri nas, lepe spomladanske žafrane... Pika Nogavička

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. feb 2006 19:53

Pika N., ne gre za isto rastlino, sta si pa podobni. Pri nas ta vrsta, Crocus sativus, ne raste, vsaj mislim tako, raste nekaj drugih vrst. Ne vem pa, če so njihove brazde uporabne. Ker gre za strupen rod rastlin, jaz ne bi tvegala. rimljanka

racman  

član od: 13.3.2005

sporočila: 38

25. apr 2007 0:34

morda kdo ve kje bi se dalo dobiti žafran? kranjska klobasa

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

25. apr 2007 6:36

Na tem forumu je bilo v glavnem govora o žafranu oz. žafraniki, kljub temu pa mene zanima bazilika. Vsako leto jo posadim v posodo na balkonu, ki ima v popoldanskem času sonce. Vendar nimam sreče s pridelkom. Kar kmalu zatem, ko jo posadim "podivja" v rasti, začne cveteti in nato propadati. Kaj moram narediti, da mi bo zrasla lepa in košata? LP katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

25. apr 2007 9:11

Sproti moraš porezati cvetoče poganjke, ki jih s pridom uporabiš v kuhinji ali vložiš v olje.

Rastline seveda hitro zacvetijo na vršnem (glavnem poganjku), ta pa zavira rast stranskih. Če odrežeš glavni poganjek, se razvijejo stranski, pri njih se zgodbica ponovi. Odrežeš zdaj glavni poganjek itd.

Tako se zgosti tudi živa meja, pa trava, če jo redno kosiš, kajne?

Veselo na delo, letos bo bazilika lepa, košata, katjuška. Sploh, če boš kupila sorto Magic Blue ali Magic White, obe sta namenjeni gojenju v zabojčkih, kot okrasni rastlini, se pa ZELO obneseta tudi kot začimbnici, seveda. Preverjeno, že mnogo let tako delam. Velja pa enak postopek sveda za vse bazilike i n sploh večino rastlin (seveda pa spet ne za vse, da ne bo potem kake graje in razočaranja).

rimljanka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

25. apr 2007 18:38

Rimljanka, ..... ja, seveda je logično ..... hvala za nasvete. Še nekaj ali naj baziliko posejem ali kupim že vzgojene in kje bi se dalo dobiti zgoraj omenjeni sorti? Bi lahko baziliko posadila skupaj s še katero začimbnico in katera bi bila najboljša? Letos sem namreč kupila večji škaf, v katerem bi rada gojila začimbnice za sprotno rabo. LP katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

25. apr 2007 19:34

Rožmarin, bazilika, šetraj, timijan, materina dušica, majaron gredo zagotovo skupaj, vsi imajo radi sonce, pa ne preveč vode.

Blue magic in White Magic sta sorti, ki sploh ne naredita semen, ju vzgajajo vgetativno, s potaknjenci. Imajo ju, vsaj prvo, druga je, po mojih izkušnjah redka, vsi večji vrtnarji, morda celo tisti v Arclinu, ki ti je blizu.

Obnese se kupit semena bazilike, pa tudi sadike. Sama počnem oboje, ker sem pač  na vse začimbe zelo "mahnjena". Itak vsedno kupim vsako sadiko, če presodim, da take sorte še nimam.

Morda velja opozorilo, da kupljene sadike včasih napade ena čudna bolezen, od spodaj postanejo stebelca rjabva in rastlina uvene.

Če že kupim sadike, najraje take, ko je v enem lončku cel kup rastlinic  (v petek sem jih v Vrtnariji Klinc v Litiji), pa potem razsadim na majhne kupčke.

Če te še kaj zanima, kar vprašaj, saj veš, da rada pomagam, če le znam in morem.

 

rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

25. apr 2007 20:03

He, he, katjuška, a naj jaz tudi še enkrat odgovorim????' rimljanka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

25. apr 2007 20:56

Sem ga že zbrisala. Pravzaprav ne vem kaj je bilo to.... ko sem že poslala sporočilo, sem kar pustila na zadnji strani, in zapustila računalnik, saj so me fantje nekaj zmotili. Ko sem prišla nazaj in pregledala stran, se je sporočilo še 1x samo od sebe poslalo. Čudno......... Sem ti pa odgovorila na ZP. LP katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti