Začimbe

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

tema odprta - 25. feb 2006 12:28 | ogledi: 8.755 | odgovori: 25

Imam cel kup vprašanj o začimbah. Včeraj sva s fantom kupila semena mete, bazilike in drobnjaka, ker si jih zelo želiva imeti sveža. Zanima me, če ima kdo od vas izkušnje s tem, kako jih je treba pravilno negovati, glede na to, da jih lahko vzgajava le v lončkih, saj živiva v bloku, kjer je ves čas zelo toplo. Zanima me, kako jih je treba zalivati, dokler semena ne vzklijejo, kako potem, koliko svetlobe in toplote potrebujejo (okenska polica je nad radiatorjem!), kako je s presajanjem, kdaj in kako se jih lahko trga stran, itd...

Potem me zanima, če kdo ve, kje se da dobiti žafran, koliko stane, kako se uporablja itd. Doma imam namreč veliko knjigo o vegi kuhinji (sem namreč vegetarijanka) in je v kar nekaj receptih žafran, ki pa ga nisem do sedaj še nikjer našla.

Vprašanj sem imela še nekaj na zalogi, vendar se sedaj ne morem spomniti, tako da bo to za danes vse :)

vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za prijaznost in vam pošiljam najlepše oblačne ljubljanske pozdrave :)

nike

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

25. feb 2006 13:06

Tudi mene zanima vse to, kar zanima tebe. Lahko ti povem le za žafran. V trgovini bo verjetno tam, kjer so začimbe. Tiste posušene. V steklenih posodicah. Sama ga uporabljam zato, ker da juhi prijetno sončno barvo. Obarva tudi riž in svetle omake. Da bi imel kakšen okus, pa ni uporaben. Nima arome. Moja steklenička je od Maestra, na njej piše pa Žafranika. PS: Nena-morje pravi, da - ko porabi svežo začimbo - kupi drugo. Pozdravček! Vrana

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. feb 2006 13:42

Sama sejem baziliko, timijan, drobnjak, majaron. Pripravim si plastične banjice od sladoleda, nasujem vanje zemljo za sejance, z roko malo potlačim in posejem seme. Po vrhu narahlo s prsti "posolim" toliko zemlje, da narahlo prekrije semena. Potem pa s pršilnikom za rože pošteno poškropim in vsako banjico dam v svojo polivinilasto vrečko (prej označim, kaj je tam posejano). vse skupaj potem dam na toplo - pa ne na vroče in vsak dan za pol ure odprem, po potrebi poškropim z vodo. Ko seme skali, počakam da sejančki oblikujejo 2. par listkov in takrat jih prepikiram v lončke. To pomeni, da jih najprej zalijem, potem pa z zobotrebcem ali palčko za ražnjiče naredim v zemljo v lončkih luknjico in tja posadim izpuljeno sadiko. Spet zalijem in ponovno pokrijem z vrečko - za par dni, oz. dokler se mlada rastlinica ne postavi pokonci in pokaže svojo vitalnost. Potem je pa seveda treba zanje skrbeti kot za vsako rastlino v lončku - zalivanje, rahljanje zemlje, vsakodnevni svež zrak.. ..Takoj ko je dovolj toplo, je pa najbolje rastlinice dišavnic postaviti na zunanjo polico okna, saj je tako dosti manj možnosti, da bi se nanje naselili škodljivci. Lisa

VesnaG  

član od: 30.8.2003

sporočila: 65

25. feb 2006 17:35

V zvezi z žafranom - če se ne motim, je žafranika (ki jo omenja Vrana) samo nadomestek za žafran - podbno kot žafran daje jedem rumenkasto barvo, vendar pa nima toliko okusa (in vonja), rumena barva pa je manj intenzivna kot pri pravem žafranu. Je pa pravi žafran res drag (ne reče se zastonj "drag kot žafran" ;-)). Žafran najdemo med začimbami, mislim da tudi od Maestra ali pa od Kotany, pakiran pa je v vrečico (vrečica je enako velika kot pri drugih začimbah, noter pa je samo ena malenkost). Lep pozdrav, Vesna

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

25. feb 2006 17:54

Žafran je možno kupiti na tržnici,v Ljubljani,tam,kjer imajo tudi ostale posušene začimbe in čaje.Se ga pa splača kupiti tudi v jeseni,kot rožo za okras v vazi,potem pa potrgati cvetove(oziroma tiste nitke,ki gledajo iz glavic).Doma se ga ne da gojit v stanovanju,ker zraze tudi po meter visoko eno steblo.Drobnjak se v stanovanju slabo obnese,če že,potem se splača kupit sadike,pa ga posadit v veliko posodo,pa takoj na balkon spomladi.Rabi potem kar dosti vlage in krepko zemljo.Reže se ga 3 cm od rastišča.Imajo ga tudi celo zimo svežega na Lj.tržnici(prodaja domače zelenjave Dovč) O baziki pa tukajhttp://med.over.net/vrtnarjenje/novica.php?id=313 lp Saša vemves

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. feb 2006 21:44

VesnaG ima prav, žafranika je samo nadoemstek pravega žafrana. In gledena to,koliko krokosov mora zrasti za nekaj dag te začimbe, ima prav tudi glede tistega, zakaj je nekaj dragokot žafran. Začimba res nima kakšnega psoebnega okusa, bolj za barvilo je. Sem pa iz vzhodne Afrike prinesla vrečko pravgea, mletega žafrana in je bolj rumene barve kot tale žafrnaika,ki jo dobimo pri nas v stekleničkah od maestra. Uporablja se kot dodatek riževim jedem, za curryje, tudi pri nekaterih sladicah jo je zaslediti. Tudi Španci ga veliko uporabljajo, lahko pogledam po knigi in ti pošljem kak recept. Mamamia mamamia

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

26. feb 2006 19:42

Nam je kuhar na tečaju razložil, da žafraniko, ki jo kupimo v trgovini, dobijo iz zunanjih listov žafrana in niso tako kvalitetni- je približek k tapravemu žafranu, ki ga on kupuje v Italiji in če se prav spomnim stane deset vrečk, v katerih je ščepec mletega žafrana, 10 evrov. Torej notranji deli žafrana so zelo draga začimba. marelica

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

26. feb 2006 19:59

vsako spomlad kupin na tržnici po par sadik raznih začimb že v lončkih, Nekaj jih posadim na vrt nekaj pa v cvetlično korito (prerezan 100 l lesen sod od vina) na terasi zraven kamina, da je vedno kaj pri roki. S sajenjem in vzgojo rastlin iz semen se mi zdi veliko dela a bo tudi to poizkusil. Tole v sladolednih posodicah v vrečki mi je pa kar zanimivo. Vrana lepo sončna barvo juhe, boš pa dobila, če boš dala zraven govedine kuhati kakšen kokošji kos in pa kokošje parklje. Mislim na tapravo kokoš, ki je tudi v resnici videla zeleno barvo trave v svojem kurjem življenju, ne na kakšnega piščančjega "dahuca iz perutnine". LP Matjaž

Soncika  

član od: 29.6.2005

sporočila: 35

26. feb 2006 21:36

Žafraniko običajno dodam ko kuham juho. Mleti žafran (kupujem ga v Italiji) pa uporabljam ko delam rižoto ali pa Pardulas (to pa je pecivo s skuto). Soncika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. feb 2006 18:32

marelica, kuhar ti je razložil popolnoma narobe. Gre za dve rastlini, ki sta si povsem nesorodni. Žafranika so cvetni listi rastline žafranika - oglej si spodnji link http://oreh.pef.uni-lj.si/~markor/krama/hiacinta. žafran pa brazde pestiča žafrana - poglej si spodaj http://www.cooking-book.ru/species/crocus.shtml http://www.srgc.org.uk/bulblog/161003/log.html Za 1 kg posušenih brazd žafrana potrebujemo na desettisoče cvetov, zato ni čudno, da rečemo: drag kot žafran. Če te zanima kaj več o žafranu, vtipkaj v kak brskalnik Crocus sativus in boš dobila pod slikami množico zadetkov. rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. feb 2006 19:22

Tako kot je rekla rimljanka, nasadi krokosov so nepregledni, da se nabere žafran...Rožica jelepa, taka vijolična, v njej pa nekaj tankih brazdic...zdaj pa ti to nabiraj. Nabiranje motovilca (repincla po štajersko) je proti temu užtek...Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti