Vok

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

tema odprta - 24. feb 2006 22:04 | ogledi: 2.071 | odgovori: 12

zanima me kdo uporablja vok, in kaj v njem pripravlja, prosim vse tiste, ki ga uporabljate, če mi zaupate svoje recepte. dobila sem ga namreč za rojstni dan, vendar ne vem kaj naj v njem pripravim.

brkn83

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

25. feb 2006 7:22

Jaz v voku pripravljam samo kitajske jedi. Teka

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

25. feb 2006 13:27

Hola! Moj vok verjetno ni čisto pravi vok. V Šparu sem ga kupila skupaj z drugimi, mislim da Tefalovimi, posodami. V njem pripravljam ogromno jedi, tudi "tenstan" krompir, vso dušeno in na hitro popraženo zelenjavo, pražena jetrca.... Najbolje pa se v njem pripravi sataraš. Za to je res zakon! Ker je velik, je praktičen za mešanje - nič ne leti čez rob, tudi če je poln... Pozdravček! Vrana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. feb 2006 22:10

Če imaš tisto, kar tefal prodaja pod vok, potem je to samo en približek voka (mislim, da gre za isti komplet posod, kot ga je pred letom ali dvema imel Mercator). Meni je ta posoda super, le da prisegam na pravi vok. Finta pravega voka je v čim manjši površini dna (čisto ta pravi vok ima namreč namesto dna "špic) in se tako lahko pripravlja le na odprtem ognju. Ker je pri nas to težko mogoče, je pač v uporabi litoželezni vok kot najbližji nadomestek pravemu "tolčenemu". Ko enkrat pripraviš hrano v litoželeznem voku in potem v tefalovem, hitro vidiš razliko. Več o prirpavi jedi v voku in nekaj osnovnih navodil bi moralo biti v forumu pod Eksotične jedi, tam nas je kar nekaj "natreslo" izkušnje v prirpavi jedi v voku in tudi nekaj opozoril je navedenih, kako ravnati, da bo hrana čim bolje pripravljena. Predvsem moraš najprej segreti vok brez maščobe, in šele ko se iz voka pokadi, dodaš maščobo in takoj na male kose zrezano meso ali zelenjavo. Na ta načim površina sestavin zakrkne in vsi sokovi ostanejo v hrani, meso je bolj sočno in zelenjava hrustljava. Če pripravljaš v voku riž ali rezance, morajo biti prej skuhani in povsem ohlajeni, šele potem se dodajajo sestavinamv voku. Zato je potrebno sestavine za kitajsko (ali pa tajsko, burmansko, vietnamsko...) hrano narezati in pripraviti, preden se lotimo same kuhe. Delati je namreč treba hitro in sproti, to pa lahko samo v priemru, če te ob voku čaka vse lepo narezano in po potrebi marinirano. Ker sem na forum že pošiljala precej tega o pripravi hrane v voku, til ahko, če se ti sami ne ljubi iskati po forumu, pošljem kaj od tega na zasebno pošto, da se ne bi ponavljala na forumu. Pozdrav, Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. feb 2006 12:26

ma, vok je super za vse! Midva navadno rečeva, da si bova naredila vok, to pomeni, da bova v njem poražila na koščke zrezano zelenjavo, lahko tudi meso, v tem primeru ločeno, meso najprej, potem za daš ven in še zelenjvao, pri zelenjavi pa začneš s tršo in dodajaš mehkejšo, na koncu dodaš še popečeno meso, če imaš pač mesno varianto in omakco po želji in okusu:) Seveda začimbe v njej ne smejo manjkati! Osnova omake je navadno juha, lahko iz kocke,, potem pa razne čim bolj kitajske začimbe, če hočeš biti blizu origialu. Na koncu jo zgostiš z gustinom in čisto na koncu dodaš še žličko sezamovega olja in zmagaaaa! Zraven lahko ješ vse živo: riž, testenine, kuskus, ni meja za domišljijo:) Sicer pa kitajci praktično vse kuhajo v voku, tudi cvrejo, soparijo v soparilnikih (bambusovih), ki jih postavijo v vok, še riž skuhajo v voku, čeprav se meni za to zdi bolj primeren navaden lonec, ker zavzame manj prostora. Je pa vok najbolj neporgrešljiv del moje kuhinje, takoj za štedilnikom! Videla boš, da je v njem veliko lažje mešat, pa kadar pražiš eno hrano, lahko drugo, že narejeno, umakneš na stranice voka in ostaja hrana topla, ampak se ne zažge, skratka, fajn darilo! Veri

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

26. feb 2006 13:09

Jaz sem vok dobila za darilo.Bil je kupljen prek (reklama)top-shopa,od Ken-Homa in zame je pravi in super ima pa res zelo majhno dno in ni težak. Teka

H&M  

član od: 4.9.2004

sporočila: 78

27. feb 2006 9:50

Zanima me, ce vok uporabljate samo na plinu ali tudi na elektricnih (steklokeramicnih) kuhalnih ploscah? Kako se kaj kuha v njem na plinu in kako na elektriki? Pridejo enaki rezultati? LP, Heike

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. feb 2006 9:58

Po mojih izkušnjah rezultat ni slab. Saj tudi elektrika in steklokeramika data ustrezno temeparaturo voku, mogoče se posoda kakšno minuto dalj segreva. Mamamia mamamia

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

27. feb 2006 13:58

Jaz v voku med drugim pečem tudi krofe. Lp Dolores

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

28. feb 2006 15:02

Glede steklokeramike sem pa zelo skeptičen, menim, da se izgubi smisel voka, to je močno segrevanje celotne posode, tudi sten. Sam občasno uporabim Tefalovega, hajd, ta bi še nekako bil za steklokeramiko, ker ima za vok relativno veliko dno. Drugi, večji, ki ga imam raje, pa nima s svojim malim dnom kaj iskati na steklokeramiki, stene mu lahko primerno segreje le najmočnejši plin. dolenjcek Sporočilo je spremenil(a) dolenjcek dne 28. feb 2006 15:03:50

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

28. feb 2006 15:23

Se povsem strinjam. Jaz imam na vgradnem plinskem štedilniku Gorenja en gorilnik, ki se imenuje prav vok gorilnik. Prav uporabna zadeva tudi, ko je potrebno ekspresno zavreti vodo za makarone. Lp Dolores

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti