Kurkumina

urssula  

član od: 25.1.2005

sporočila: 234

tema odprta - 19. feb 2006 11:19 | ogledi: 4.895 | odgovori: 11

Zanima me, ali je začimba kurkumina enako kot kumina? Včeraj sem na policah Spara in Tuša iskala kurkumino, pa je nisem nikjer našla.

Hvala in lep dan!

urssula

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

19. feb 2006 11:34

Kurkuma in kumina sta dve rzlični stvari. Prepisano iz stekleničke ki jo dela Droga: Kurkuma ali turmerik je nepogrešljiva začimba indijske kuhinje, v evropski pa jo uporabljamo predvsem kot barvilo za rižote, pečeno perutnino, gorčico in gorčične omake. Z njo popestrimo umešana jajca in jajčne omlete s čebulo, papriko, suhim mesom in drugimi dodatki. V jedeh blagega okusa jo uporabljajte previdno, v kombinaciji z aromatičnimi začimbami v curryih in drugih pikantnih jedeh pa jo lahko odmerite več. Dodajamo jo na začetku kuhanja. marelica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. feb 2006 12:28

Če samo dodam k marelici, kurkuma ali turmerik daje tisto značilno rumeno barvo mešanici začimb curry. Razen indijcev jo veliko uporabljajo tudi v burmanski kuhinji, pa tudi pri Afričanih je priljubljena, sploh na vzhodu črnega kontinenta. Meso s kurkumo natrejo že ob začetku priprave in je sestavni del veliko marinad, v katerih meso počiva, preden ga pripravimo do konca. Pa roke in pod nohti je vse tako lepo rumeno, kot mešaš...Pri nas doma je to začimba, ki nit slučajno ne sme manjkati. Pred nekaj dnevi sem delala piščanca v kokosovi imaki in zraven je bilo obilo kurkume, jed je bila rumena kot sonce...Mamamia mamamia

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

19. feb 2006 15:51

Jaz pa bi dodala le še to, da ima kurkuma poleg navedenega tudi odlične zdravilne učinke. Zelo dobra je pri želodčnih težavah, težavah z žolčem, jetri in prebavo nasploh. Eno čajno žličko zamešamo v kozarec vode in spijemo pred obrokom. Tudi če nimamo težav, jo pijemo pred težje prebavljivimi jedmi. ZIMA

urssula  

član od: 25.1.2005

sporočila: 234

19. feb 2006 21:46

Hvala vam! Kje pa jo lahko kupim? Sem jo že iskala med navadnimi začimbami, pa je nisem našla. urssula

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. feb 2006 8:53

Kurkumo (in ne kurkumino, kot si verjetno nehote napačno napisala) ali turmerik dobiš v malo bolje založenih samopostrežnih trgovinah, na policah z začimbami, meni je v spominu od firme Kotany, v stekleničkah z zelenim pokrovom. Ne moreš zgrešiti, ker je začimba še bolj živo rumene barve kot mešanica curry. Morda je ne najdeš, če si iz kakšnega manjšega kraja; v tem primeru sporoči, ti jo z veseljem pošljem. Pa še kak recept zraven, če rabiš. Pozdrav, Mamamia mamamia

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

20. feb 2006 11:19

Kurkumo dobiš tudi v zelenih vrečkah od firme Evergreen. Imajo jo v vseh bolje založenih trgovinah. V Ljubljani jo ima Maxi 100% in Špar tudi. lp Julija

urssula  

član od: 25.1.2005

sporočila: 234

20. feb 2006 11:56

Bom še enkrat pregledala, samo jaz je nisem našla ne v Sprau niti v Tušu v Lj. Se bom še malo bolj potrudila in upam da jo bom zagledala... Hvala vsem! Mamamia, recepte so pa za nas ki radi packamo v kuhinji vedno dobrodošli Lep dan vsem! urssula

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

1. mar 2006 18:51

Za kurkumo sem slišala prvič pri prijateljici, ki je vegetarijanka. Mama ji je spekla flancate brez jajc, ki jim je dala barvo- kurkuma. frina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. mar 2006 18:58

Tako rekoč prepričana sem, da jo ima v proizvodnem programu tudi Droga. Uporabljam jo za eno krasno solato - jesenski shranek, ki se ga obarva s kurkumo, začini pa med drugim z gorčičnimi semeni. http://www.droga.si/default.asp?id=454 tole piše o njej na spletni strani Droge. Seveda pa jo velja iskati v kakšni večji, bolje založeni trgovini. http://www.backenundkochen.de/garten/steingarten/topfgarten takole pa cveti, morda ste njeno socvetje kdaj videle ali celo kupile v cvetličarni. rimljanka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

4. mar 2006 12:15

Moja je Drogin izdelek. frina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti