Orhideja

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

20. feb 2006 8:03

Orhidejo sem dobila za darilo dve leti nazaj. Ko je odcvetela in se je steblo posušilo, sem ga odrezala precej nizko. Lani je ponovno cvetela in sem steblo odrezala približno na polovici. Letos imam dva poganjka, enega novega in enega iz lanske "polovice". Se že veselim obilnega cvetenja, še malo, pa se bodo popki odprli. Hura! P.s. Presajala še nisem nič, pa tudi gnojila še nisem. Bom pa letos! jankica

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

20. feb 2006 8:21

Pa še ena finta, ki jo nisem nikjer zasledila, dokler je nisem doživela: phalenopsisi te znajo razvesellit še z novo rastilinico, ki požene po cvetenju nekje nad 3-4 kolencem stebla, kjer so bili prej cvetovi. Meni se je to zgodilo že dvakrat in sedaj mi že obe "novi" orhidejci cvetita. Tako da v nobenem primeru ne odreži odcvetelega stebelca do kraja, le v primeru, da se je posušilo... Pa veliko cvetov! LP, Staša

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

20. feb 2006 8:43

Orhideje ne marajo trde vode, zato priporočajo prekuhavanje. No jaz je nisem nikoli, vendar mi kljub temu vedno znova zacveti. mimika

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

20. feb 2006 8:45

Še najboljše za orhidejo bi bilo, če ne bi bila v okrasnem loncu, ker je itak posajena v prozornem pvc lončku, to pa zato, da imajo tudi korenine dovolj svetlobe.Zgodi se namreč, da se začnejo sušiti ali spremenijo barvo oz. odgnijejo in začne rastlina hirati. Drugo je že vse povedano, le to naj še rečem, da jo imejte takrat ko začne delati popke res dovolj na svetlobi- okenska polica. LP Rmeli

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

20. feb 2006 22:39

Staša, tudi moji orhideji se dogaja enako, na sredini stebla, kjer so bili prej cvetovi, mi rastejo listi. Kako dolgo si čakala, da je iz tega nastala nova rastlina. Mislim, da morajo najprej pognati zračne korenine. Imam pa še dodatno vprašanje, ali se lahko odrežejo veliki listi. Mene precej motijo, saj imamo orhideje na ozki polici pri oknu in zaradi velikih listov so nekatere precej nestabilne. Drugače pa za gnojenje orhidej uporabljam gnojilo v obliki ampul, ki jih enostavno napiknem v zemljo orhidej in tekočina počasi pronica v lonček. Kupila sem jih v Kaliji. Vsako leto orhidejam zamenjam zemljo. Dobi se posebna zemlja za orhideje. Orhideje imam zelo rada, imela bi jih še več, če bi imela več prostora. Moji domači vedo, da se za praznik najbolj razveselim orhideje, katerih cena je zadnje časa enaka ceni malo boljšega šopka. Pozdrav atic

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

21. feb 2006 7:21

Mlade rastlinice na poganku naj poženejo vsaj 4 koreninice dolge 5 cm potem se odreže in imamo že novo orhidejo. Na tej strani je veliko napisanega <http://www.angelfire.com/on4/angelorchids/PropagatingO>. orhideje naj bi zalivali z dežnico ali destilirano vodo. martina

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

21. feb 2006 8:00

Glede okrasnih lončkov: lončeni lončki naj bodo malo širši, da bodo še korenine dobile svetlobo, najboljši pa se mi zdijo višji stekleni lončki, v katere se spodaj natresejo pisani kamenčki. jankica

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

21. feb 2006 16:17

Jaz imam v pisarni na oknu orhideji postavljeni med druge rože. Pozno popoldansko sonce jih obsije, niso pa na prepihu. Jaz jih dostikrat pozabim in jih zalivam tako kot druge rože - ampak jim namenim samo za jedilno žlico vode. Tako me je učila babica. Ugotovila sem, da imajo rade gužvo okrog sebe, saj ima ena enajst cvetočih poganjkov, druga pa sedem. Na odcvetelem poganjku se je naredila nova rastlina, ki že tudi cveti. Ko odpadejo vsi cvetovi na poganjku, se le ta ne posuši, temveč se podaljša - zraste naprej in spet naredi cvetne nastavke in nekje od pet do sedem cvetov. Zelo lepo jih je videti, zato upam, da se ne bodo izčrpale in umrle. Pred dvemi leti sem jih pognojila z ampulami. Vsaka je dobila ampulo. Od takrat dobivata samo vodo. PACKA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti