Orhideja

bela  

član od: 2.12.2005

sporočila: 91

tema odprta - 19. feb 2006 8:34 | ogledi: 5.637 | odgovori: 18

Lep pozdrav!

Vem, da bi tale tema sodila bolj na kakšen cvetličarski forum, a ker se tu najde toliko dobrih (in raznovrstnih) odgovorov... :)

Ta teden sem dobila lončnico orhidejo Phalaenopsis, pa bi si želela slišati kaj o izkušnjah s skrbjo zanjo (tisti listek, ki jo spremlja, mi ne pove veliko).

Že v naprej hvala za vse namige in nasvete

in lepo nedeljo!

bela

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

19. feb 2006 9:09

Imam orhidejo, ki je ponovno pričela s cvetenjem po 9 mesecih - sem ponosna na to. Pomembno pri orhideji je, da je ne zalivaš preveč in nujno pazi, da se voda v lončku ne zadržuje. Najbolje je, da ko zaliješ, lonček vzameš v roke in spustiš vodo skozi - ne vem če sem bila jazna. Drugače pa samo rosiš liste z vodo. Kupila sem tudi posebno gnojilo za orhideje pri cvetličarju - takšno s podaljšanim delovanjem. To so res krasne rožice. Prijateljica s čveka (Nena-morje) živi v Amsterdamu. Ima veliko orhidej tudi doma. Ona pravi, da najbolje uspevajo, če "nanje malo pozabiš" - glede zalivanja namreč. Po mojih izkušnjah na vročino ni občutljiva - imam pa jo seveda na okenski polici z veliko svetlobe. Veliko veselja z njo! Veronika

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

19. feb 2006 9:13

Orhideji paše veliko svetlobe, lahko je tudi na soncu, a ne na tistem popoldanskem "žgočem". Ne pretiravaj z zalivanjem, nikoli ne sme stati v vodi, tako da je najbolje da vsakih 10 dni potopiš lonček v vodo in nato počakaš da se odteče. Korenine ne smejo biti nikoli dalj časa v vodi! Lahko pa jo vsakih nekaj dni preprosto pošpricaš po zemlji. Vsak mesec dodaj v vodo malo gnojila za orhideje. Pazi da je nimaš na prepihu. Tako bi ti morala cveteti praktično celo leto. Ko ti odcveti in se steblo posuši, ga odrežeš malo pod suhim delom, potem pa le čakaš, da spet požene steblo in zacveti (če imaš vse pogoje, bi to moralo biti v roku enega oz največ dva meseca). Uly

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

19. feb 2006 9:20

Imela sem krasno orhidejo - srednje veliki violet cvetovi - cvetela je bajno in pognala tudi po dva stebla naenkrat - potem pa se je kar naenkrat odločila umret - čeprav je nisem prestavljala niti spreminjala navad glede zalivanja. Me pa zanima eno - ko je kupiš je vedno v nekem lončku s kosi lubja - praktično brez zemlje in ko tak lonček postaviš v vodo se to lubje pač ne napije vode - Skratka, zanima me ali jih presadite v zemljo? Lep dan in naj vam goveja juha dobro uspe. vanjatajnsek

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

19. feb 2006 9:31

V cvetličarnah prodajajo posebne lončke za orhideje. V ta lonček naliješ vodo (do kjer je označeno) in vanjo postaviš posodo z orhidejo. Ker je lonček posebej prilagojen, posoda z orhidejo ne sede na dno lončka- pač pa le do polovice. Tako orhideja s svojimi koreninami črpa samo toliko vode, kot jo potrebuje. Res je super ta lonček in ker je orhideja občutljiva, draga in zelo lepa roža, nebi bilo neumno, da si ga kupiš. Nam orhideja dela SUPER! Lep dan vam želim

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

19. feb 2006 10:34

Glede presajanja orhideje v zemljo: Orhideje se ne presadi v zemljo, ker orhideja originalno raste na drevesu kot zajedalec, in je v bistvu plevel. Ne potrebuje zemlje, v naravi se prehranjuje z dezevnico ki steče preko ptičjih gnezdišč ki gnezdijo višje v krošnjah dreves. Tako da je dovolj, da je lubje le vlažno. Ko orhideje prilagajajo za sobne rastline, je potrebno dolgih 7 let, da jih navadijo na "zemljo" (lubje in lonček) in da spet zacveti. Prodajajo pa tudi orhideje ki jih samo obesite nekam na svetlo, korenine pa prosto visijo iz plastičnega ogrodja. Te orhideje pa se samo vlaži po koreninah. Lep dan! Uly

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

19. feb 2006 10:46

jaz imam orhideje na kuhinjskem oknu - jutranje sonce. Zalivam jih ob sobotah, nekaj časa po zalivanju odlijem odvečno vodo, sicer pa so posode v okrasnih loncih na "podstavkih" . Dve sta mi ponovno odgnali po dve veji in cvetita še leše kot takrat ko sem ju dobila. Dodajam gnojilo Flortis, pravzaprav naredim raztopino gnojila v dvolitrsko plastenko, tako da je to hkrati postana voda. Vedno zalivam s tem. Upam, da sem pomagala, meni so orhideje resnično v veselje in ponos (poleg praproti). lp, Robida

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

19. feb 2006 10:50

Kaj pa naj naredim ko se mi na koncu suši steblo...a je potrebno kaj obrezat...do sedaj je lepo cvetela od začetka decembra, s koncem cvetenja pa se je začelo sušenje stebla. Zalivam na kake 10 dni v lonček in pustim kake 15 minut. Je na SZ strani - nikjer prepiha, temperatura dokaj stalna na 20C. P, maja

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

19. feb 2006 11:25

Odreži malo pod posušenim delom, lahko da bo v redu, lahko pa da se bo sušilo še naprej. V tem primeru pač odrežeš celega. Itak požene novo steblo. Uly

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

19. feb 2006 11:29

Uly hvala, bomo odrezali. Bi jo pa res rada obdržala ker sva jo dobila za vselitveno darilo:) p, m

bela  

član od: 2.12.2005

sporočila: 91

19. feb 2006 18:04

Najlepša hvala vsem! Bom šla pogledat še za lonček in gnojilo in upam, da bo tudi meni tako uspevala kot vam :) Prijeten začetek novega tedna! bela

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti