Sladica imenovana žito

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

tema odprta - 18. feb 2006 20:48 | ogledi: 8.657 | odgovori: 10

V Sofri sem jedla sladico ,ki mi je bila zelo všeč.Izgleda kot krema in se ponudi v skodelici in je z žličko.Notri je pa mislim kuhana pšenica,orehi,sladkor in morda smetana.Alkatera pozna recept?

Aki

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

19. feb 2006 0:51

Hvala za trud,ampak to ni to. Pšenica, imam občutek,je najprej skuhana,potem se ji mogoče doda sladkor in orehe in vse skupaj zmiksa v gladko maso .In morda se na koncu doda še stepena sladka smetana in se rahlo umeša.Skratka na pogled je podobno kremi, ali pa pudingu.Je pa zelo dobro.LP Aki

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. feb 2006 12:46

To je bilo tako imenovano žito s smetano. Pravoslavna sladica za slavnostne rpiložnosti. Pšenica se skuha, potem pa zmelje skupaj z orehi in saldkorjem, lahko tudi dvakrat. Smetana se lahko tudi vmeša, lahko pa se samo okrasi z njo. Smo to že delali doma. Glede količin in vsega ti lahko pomagam, samo da najdem recept. Lep pozdrav, mamamia mamamia

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

19. feb 2006 13:24

Prosim,LP Aki

mara12  

član od: 7.12.2005

sporočila: 88

19. feb 2006 15:23

moj tast dela nekaj podobnega. on skuha žito, nareze mandlje,orehe,lešnike,suhe fige,slive,ter rozine. med kuhanjem žita doda žlico sladkorja(lahko se da tudi več). premešaš,ter pustiš da sestavine prepojijo.pred kratkim dodaja še pinole,ter katere koli suho sadje. ne dodaja pa smetane,ker pravi, da je preveč maščob. lep pozdrav mara mara12

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. feb 2006 17:47

mara12, to je na od izvedb "žita sa šlagom", kot mu rečejo pravoslavci. Mi je pa hecno, ko tast ne doda sladke smetane, ker je preveč maščob, glede na to namreč , da so vsi oreški in suho sadje polni - sicer takoimenovanih zdravih - rastlinskih maščob in kalorij...To me spominja na mojo prijateljico, ki je po obilnem kosilu za desert pojedla palačinke s čokolado, smetano in orehi, potem pa nahrulila natakarja, ker ni imel natrena, saj zaradi čuvanja linije ne pije kave s sladkorjem... Glede oreškov in suhega sadja, ki so kalorjjska bomba, me je namreč opozoril zdravnik, saj mi je to prepovedano uživati zaradi previsokega holesterola in trigliceridov. Aki, dobiš recept, samo najti ga moram nekje med svojimi zapiski. Boš hitro ugotovila, ali si ti jedla osnovno verzijo ali p amorda z dodatki, kot je opisala mara12. Se tojer javim, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. feb 2006 18:08

Evo recepta (kakih osem do deset se jih posladka s to količino, v časih, ko sem to smela jesti, pa sem polovico količine snedla tudi sama; zdaj pa imam, kar imam...) Pol kg pšenice, pol kg zmletih orehov, 1/2 kg sladkorja v prahu, dva zavitka vanilijevega sladkorja, 50 g rozin (sladkorja lahko daš tudi manj, rozine lahko izpustiš, lahko pa dodaš še kakšne oreške, kot je zapisala mara12; jaz sicer delam po tem receptu, ki ga prilagam), sladka smetana. Pšenico očistiš oziroma prebereš in dobro opereš. V loncu jo preliješ z vodo in kuhaš na zmernem ognju okoli tri ure. Med kuhanjem žito le pretreseš, nikakor ne mešaj, saj se potem prime dna. Če voda med kuhanjem izpari, dolivaj mlačno vodo, dokler pšenica ni čisto kuhana. Ko je kuhano, pšenico odcedi in zmelji na strojčku na mletje mesa, lahko skupaj z orehi ali pa potem vse skupaj dobro premešaš. V maso potem dodaš polovico sladkorja v prahu in vanilijin sladkor ter rozine, dobro premešaš in razdeliš po skodelicah. Lahko pa maso naložiš na krožnik v obliki kupole. SLadico izdatno potreseš s sladkorjem v prahu in okrasiš s stepeno sladko smetano. Lep pozdrav, in upam, da smo ti malo pomagali. Meni se sline cedijo, a kaj morem, ko ne smem....Mamamia mamamia

mara12  

član od: 7.12.2005

sporočila: 88

19. feb 2006 21:10

Žal nepoznam sladice,za katero sprašuje Aki.Opisala sem samo kako jo dela moj tast,pravi da vsak dan je zdravo pojesti en do dva oreha ali pa mandelja. Zrezanih oreščkov je za eno pest. to sladico poje v treh dneh. Ima 91 je brez holesterola, trigliceridov. Ž al jaz se nemorem pohvaliti z tako idealo krvno sliko ,ter težo. lep pozdrav mara . mara12

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. feb 2006 8:57

Mara12, če bi enkrat probala to sladico, bi verjetno sledila tastu, seveda če imaš rada zelo sladke in izdatne jedi. Mene pa so trigliceridi žal sesuli, in to tako zelo, da oreškov, ki jih sicer obožujem (mama ima na vrtu poleg velikega oreha še nekaj grmov lešnikov) žal ne smem jesti (so me podučili, da so kalorije, ki so jih oreški polni, pravtako nevarne, če jih ne pokuriš, kot maščobe...). AMpak, če bom pridna, bom čez kakšno leto in pol morda smela pripraviti žito po receptu tvojega tasta in ga pojesti nekaj žličk. Potem pa tri dni diete, tako mi kaže... Pozdrav, Mamamia mamamia

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

22. feb 2006 23:05

Se opravičujem,sem spregledala odgovore,zato šele zdaj odgovarjam. Hvala Mamamia za recept,ga ob prvi priliki sprobam. Tisto varianto ki jo je opisala mara12 pa poznam in meni je super ,mojim pa ne.Za njih pa bom naredila to varianto s smetano. Hvala obema in lep pozdrav Sporočilo je spremenil(a) aki dne 22. feb 2006 23:34:05

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti