Tiramisu

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

tema odprta - 16. feb 2006 6:18 | ogledi: 3.830 | odgovori: 12

ali bi bile tako dobre in mi zaupale recept po katerem ve delate tiramisu.Saj vem da je že tu na kulinariki toliko receptov,a jaz bi rada vedela katerega se ve poslužujete.

Bernarda

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

16. feb 2006 9:47

Recepti na Kulinariki so "njihovi" recepti gordana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. feb 2006 9:55

Jaz ga delam po "železnem" receptu: pet jajc, 150 g sladkorja v prahu, pol kg mascarpone sira, šilce marsale (če je ni, pa amareta), in piškotov, namočenih v instant kavo. Najprej z metlico stepem rumenjake s saldkorjem. Ko je masa rahla in lepo penasta, vmešam, prav tako z metlico, mascarpone sir. V to vmešam sneg iz petih beljakov. V instant kavo vmešam marsalo ali amareto in namakam piškote ter zlagam v plasteh: piškoti, krema, piškoti, kema in na vrhu obilno potreseno s kakavom v prahu, nikakor ne z benkom ali čem podobnim. Enak recept sem nedavno zasledila na TV, tako pripravljen mascarpone je predstavil en starejši gospod iz Brunecka, od koder izvira mascarpone sir - tako so vsaj povedali. Gospod je tudi povedal, da se pravi tiramisu servira v skodelicah, najprej krema, potem en sam piškot, namočen v kavo, in potem spet krema na vrh in grenak kakavov prah. Je se pa z drugim piškotom. Kot se je potem tiramisu širil, je še povedal gospod, so ga začeli izdelovati v plasteh na pekačih oziroma v modlih, tako da ga v skodelicah strežejo bolj poredko. Zdaj sem kar vesela, da sem se že od nekdaj delala tiramisu po tem receptu, torej brez sladke smetane, kaj šele, da bi mascarpone menjala s s skuto. Ne, da tudi takšno pecivo ne bi bilo dobro, daleč od tega. Le tiramisu to ni, ta sladica pa je meni toliko vredna spoštovanja, da se kot pijan plota držim izvirnega recepta. Pozdrav vsem tiramisuljupcem, Mamamia mamamia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. feb 2006 9:55

Jaz ga imam kar v glavi!!! Loni Makaroni

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

16. feb 2006 11:04

Tudi jaz sem vedno želela en super dober recept za tiramisu. Ko to berem, se mi cedijo sline, kar pomeni, da bo pravi in je že v načrtu ), samo to me zanima kater piškote uporabljate. Hvala LP smrkolina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. feb 2006 11:17

Me res zanima, če vam bo všeč tiramisu po tem receptu. Krema je morda nekoliko bolj rahla, kot če se dela s smetano, ampak nas nič ne moti, da se krema ne reže kot kaka trša krema v torti na primer. Okus je nam božanski, tako da me res zanima, ali bo tako tudi pri vas. Piškote pa uporabljam savoiardi ali tako nekako se jim reče. Jih imajo po večini dobrih supermarketov, pakiranje je kar veliko. Za tiramisu iz petih jajc iz pol kg sira potrebuješ dva manjša zavojčka od štirih, kolikor jih je v pakrianju. Oziroma jaz porabim dva, ker delam samo v dveh plasteh, seveda jih lahko porabiš tudi več, če je plast kreme manjša. Ma zdaj sem pa tako zakomplicirala, da je groza. Mamamia mamamia

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

16. feb 2006 12:05

Do surovih jajc imam predsodke, zato pripravljam tiramisu brez njih. Torej samo mascarpone in sladka smetana. Tisti, ki so ga poskusili pravijo, da je vseeno zelo dober. Lp

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

16. feb 2006 12:35

iri je napisal/a:
Do surovih jajc imam predsodke, zato pripravljam tiramisu brez njih. Torej samo mascarpone in sladka smetana. Tisti, ki so ga poskusili pravijo, da je vseeno zelo dober. Lp
Jaz tudi, zato tisti sladici rečem "tiramisu" - torej v narekovajih. Je pa izredno dober tisti iz baze, brez jajc. Ognjic

paradiz  

član od: 23.11.2005

sporočila: 15

16. feb 2006 12:39

Točno tako. Mi surovih jajc ne uživamo. Pa ne samo sedaj 8aktualna tema) ampak nikoli. paradiz

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. feb 2006 13:45

Saj moja verzija se imenuje pa njamnjamsu - za pol kilograma mascarponeja uporabim 4 rumenjake in 3 dl smetane. Sem probala tudi z beljaki, pa nam ni bil tako všeč. Stvar okusa pač. Loni Makaroni

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

16. feb 2006 14:27

Jaz pa uporabim oboje, sneg in sladko smetano. Take količene kot Mamamia, pa še ena stepena alpska smetana zraven. Nena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti