Brezglutenska prehrana

neznan uporabnik
tema odprta - 19. okt 2001 10:26 | ogledi: 12.545 | odgovori: 50

Zanimajo me recepti za jedi brez glutena (dieta pri celiakiji).Zasledila sem že, da je ena od članic že omenjala, da ima celiakijo, pa se ne spomnim več katera.Skratka, vsaka ideja je dobrodošla.

neznan uporabnik

19. okt 2001 10:41

Tudi jaz se cakam na recepte, ker sem to temo tudi zacela. Trenutno kuham z navadnimi recepti, samo da zamenjam navadno moko z svojo. Za sladice uporabljam tujo od Schaerja, za kruh in za zgostitem jedi pa naso Celiaks. Ker je skrog iz koruzne moke, veckrat za zgostitev uporabim kar skrob. Prejsnji teden sem naredila francosko pecivo iz moje moke. Ker moka ni tako vezljiva (brez glutena, kar je vezivo), sem morala dodati eno jajce vec. V okusu se sploh ni poznalo, da je moja moka. Pecivo je slo v dveh dnevih. Ce te zanima recept, mi sporoci. Kaksnih drugih idej pa trenutno nimam. Upam, da sem bila vsaj malo koristna. Ali imas tudi ti celiakijo? Lp, Andreja

neznan uporabnik

19. okt 2001 11:58

Ja, tudi jaz imam celiakijo. Jaz uporabljam Celiax za vso peko in niti nimam težav z vezivnostjo.Celo palačinke so čisto take kot"prave".Precej uporabljam tudi ajdovo in koruzno moko.A mogoče veš, če kje pri nas že prodajajo Scaerjeve izdelke???Dosti uporabnih nasvetov dobiš tudi na http://www.drustvo-celiakija.si/. Pa še recept za eno sladico: Na rahlo osoljenem mleku skuhaš proseno kašo.Ko mleko povre zamešaš po okusu rozine ali naribana jabolka ali pa katero drugo sadje (dodaš sladkor po okusu).Maso streseš v namaščen pekač, preliješ s sladko smetano (jaz uporabim rastlinsko, ki je malo sladkana)in zapečeš v pečici.Preizkušeno dobro!

neznan uporabnik

19. okt 2001 12:37

Hvala za recept. Glede moke bom preiskusila. Slisala sem, da naj bi jih prodajal "najboljsi sosed" (upam, da ves kaj mislim", vendar nisem cisto prepricana. Bom se vprasala. Glede drustva, pa vem, ker sem vclanjena. Lp

neznan uporabnik

26. nov 2001 9:18

Lp, v soboto sem dobila posto od drustva za celiakijo, v katerem so sporocili, da naj bi najboljsi sosed ze prodajal dr.Schaerjeve stvari. Med drugim, pa so se zmenili z slascicarno v Maximarketu, da imajo vsak cetrtek od 12-21.ure brezglutenske palacinke. Ce je to reklama, kaj moram. Lp, Andreja

neznan uporabnik

26. nov 2001 9:48

Hvala Hana! Tudi jaz sem dobila obvestilo.Precej stvari od Schaera sem že preiskusila in so vse dobre.V Maxiju se dobi tudi Glutano. Samo ne bi o cenah-haloo?Mislim, da bomo tudi v bodoče še doma pekli. lp kaja

neznan uporabnik

26. nov 2001 10:02

glede cen. Me prav zanima, kaksne bodo od dr. Schaerja. V cetrtek pa grem poiskusit palacinke. Ne znam ravno delati palacink in sem zato kar vesela. Je bil ze skrajni cas, da so zaceli malo misliti tudi na nas. Lp

neznan uporabnik

26. nov 2001 12:03

Cene od Dr.Schaerja so eno malenkost nižje kot Glutano,ampak še vedno nesramne. Palačink jaz še nisem delala, mi jih pa vsake toliko mož speče, s tem, da meša celiax moko z ajdovo in so super.Pa "šmorn"tudi. lp kaja

neznan uporabnik

26. nov 2001 12:13

"Smorn" tudi jes. A imas slucajnoi recept. Bi bila zelo hvalezna. Lp

neznan uporabnik

26. nov 2001 13:29

Za šmorn narediš testo kot za palačinke,samo malo bolj gosto.(jajca,mleko,malo vode,sol,moka)Kot sem že rekla, pri nas dajemo pol celiaxa in pol ajdove.V ponvi stopiš margarino in vliješ testo.Ko se na eni strani zapeče, obrneš in pečeš še na drugi strani.Potem z lopatko razrežeš na poljubno velike koščke,po želji dodaš še kakšno rozino,posuješ s sladkorjem in to je to.Jaz imam namesto rozin rajši polito z malo domače marmelade.Pa dober tek! kaja

Suzana Kranjec  

član od: 6.11.2001

sporočila: 13

28. jan 2002 10:48

Pozdravljena oba! Tudi jaz se spopadam s podobnimi težavami kot vidva. Tudi jaz imam celiakijo. Sprašujeta kje se dobi Sharova moka. Dobi se v Premi na Gregorčičevi 2. JAz sem jo prej dobivala iz Dunaja in je tukaj za 100 tolarjev cenejša. Dobi se je v MErkatorjevih hipermarketih imajo posebno polico s Sharovimi izdelki. Poleg tega sem bila mislim da bio-trgovina-ne vem natančno imena na Poljanski, kjer sem kupila še eno moko, ki naj bi zamenjala črn kruh. Moram reči da ni slaba. Jaz imam doma pekarno in pečem kruh v pekarni. Tak je kot kruh ki ga kupiš v trgovini. Resnično dober mehak, kar penast. Res okusen. Še eno vprašanje. Jaz nisem dobila nobenega obvestila od društva za celiakijo, kje vse prodajajo Sharovo moko, kljub temu temu da sem se prijavila na mail listo? Imata kakšne recepte za kuho brez jajc in mleka, ker meni to dela tudi težave. LP Suzana Suzana Kranjec

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti