Madžarica

tej_a  

član od: 10.10.2005

sporočila: 362

tema odprta - 11. feb 2006 19:43 | ogledi: 48.904 | odgovori: 32

Mi lahko prosim poveste recept za madžarico. Hvala!

tej_a

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

11. feb 2006 20:18

Prilagam recept za madžarico: 60 dag moke, 1 pecilni prašek, 15 dag sladkorja v prahu, 25 dag margarine, 2 rumenjaka, 2 dcl kisle smetane Iz sestavin naredi masleno testo, ki naj odstoji v hladilniku najmanj 1/2 ure. Testo razdeli na pet delov. Vsak del posebej razvaljaj in peči na obrnjenem pekaču, na katerega si dala peki papir, na 180o C, približno 7 - 10 minut. NADEV: 1 l mleka, 5 žlic ostre moke, 5 žlic kakava, 20 dag sladkorja, 20 dag margarine Od litre mleka vzemi par žlic mleka, umešaj moko in kakav ter zakuhaj v mleko. Kuhaj približno 10 minut, da se dobro zgosti, sedaj odstavi in pusti naj se dobro ohladi. Posebej umešaj margarino in sladkor. Ko je kuhana zmes ohlajena po žlicah dodajaj umešano margarino. Ohlajeno ploščo testa navlaži z mlekom in rumom ter daj nadev. Na nadev daj drugo ploščo, z dlanjo na rahlo pritiskaj po celi plošči, potem spet premaži z nadevom... in tako vse plošče. Zadnjo ploščo isto na rahlo pritisni z dlanjo ter premaži s čokoladno glazuro. Dober tek!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. feb 2006 10:57

Dragička, meni že sline tečejo. Pa samo gledam lahko to pecivo...Mamamia mamamia

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

20. mar 2006 10:39

Sem delala že velikokrat po tem receptu in lahko rečem samo Rebeka

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

20. mar 2006 11:20

Dragička, to bom izprobala.Tvoji recepti so tako in tako super. Povej ali nadev ne pride preveč tekoč, ker uporabiš liter mleka? Migla

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

20. mar 2006 14:10

Migla, nadev ni tekoč saj je 5 žlic moke + 5 žlic kakava. Jaz margarino zamenjam z maslom. In tudi plošč ne navlažim ampak namažem kremo in se čez noč ravno prav navlažijo. Kremo namažem tudi po zgornji plošči in na to drugi dan še čokoladno glazuro. Rebeka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

20. mar 2006 17:50

To je recept za Madjarico, ki mi jo je dela moja sodelavka, doma iz Vinkovcev in pripomnila, da je to edino pecivo, ki si ga je za svojo poroko same spekla. Sestavine: Testo: 10 trde maščobe ( 60 dag moke, 2 jajci, 1 žlica sladkorja, malo sode bikarbone ali pecilnega praška.pomešano z malo toplega mleka. Nadev: 1 l mleka, 5 žlic ostre moke, 10 dag sladkorja, 1 žlica kakava, 10 dag masla. Premaz: raztopljena čokolada Sestavine za testo zgnetemo in razdelimo na 6 delov.Razvaljamo v štirikotnike. Pečemo jih pri 200 st C približno 12 minut. Namesto na hrbtu pekača jih spečemo na pekaču za štedilnik. Ohladimo. Od malo pogretega mleka vzamemo nekaj žlic in jih pomešamo z moko in snekaj sladkorja. V malo toplo mleko dosujemo kakav in nato vlijemo mešanico z moko. Med mešanjem segrevamo do vretja. Pazimo, da se ne prismodi, zato je najboljša posebna posoda. Vrelo mešamo še približno 10 minut, da se zgosti. Dodamo maslo. Razdelimo na 5 delov. Na primerno veliki plošči zlagamo testene skorje in namažemo s kremo. Gornje testo namažemo s čokolado. Pripravimo en dan prej, da se testo sprime z nadevom. Obrežemo in narežemo na primerno velike kocke. Moje pripombe: Peka na hrbtu pekača je iz časov, ko še ni bilo pekačev za električni štedilnik in je iz tistih globokih pekačev za potico bilo težko potegniti nepoškodovano testo. To testo se težko valja, zato običajno rečem:" Kar jejte, ker ga dolgo ne bom naredila!" Sladica ima malo sladkorja, zato je običajno všeč tistim, ki se ne marajo pretirane sladkobe. Najboljša je " uležana" in hladna, mogoče pa jo je narezati na male koščke, velike za grižljaj. Poznam tudi varianto s pecilnim praškom in mehkejsšim testom, vendar mi je najbolj všeč ta. Drugi recept pa izvira iz Koprivnice. Meni je ta sladica všeč, vi pa le poskusite. frina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

21. mar 2006 7:27

Saj tam je mišljeno 10 dag trde maščobe, a ne? A je kdo delal kore z jelenovo soljo, kolegova mama jo uporablja v svojem receptu. Loni Makaroni

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

21. mar 2006 11:41

Trda maščoba ni : olje, mehka margarina ( RAma). Jaz vzamem navadno margarino. Testene plošče ali imenovane skorjice vsebujejo samo malo pecilnega praška. Jelenova sol morda izvira iz starih časov, drugače pa je jelenova sol napisana v receptih z medom, saj postane pecilni prašek z medom spojina, ki nimam dorbrega okusa. Nikoli še nisem uporabila ne jelenove soli niti pepelike, pa je vseeno šlo. V naši lekarni je nimajo. Pozabila sem povedati, da je izdelava testenih plošč trdo delo, ker je potrebno na tanko razvaljati kar trdo testo. Je pa rezulat dober. Pri kuhanju kreme pa je potrebno kar nekaj potrpljenja, da ne ostane samo omaka. frina

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

21. mar 2006 13:38

Ne morem si pomagat, da ne bi spet pristavila svoj piskerček k madžarici. Frina, oprosti, ampak ne razumem, zakaj se to testo težko valja? Glavo dam stran, da so v tvojem receptu kriva cela jajca (beljak) in mleko. Nič rada ne posiljujem moj recept, ampak poskušaj narediti po tem. Ko mi to testo odstoji dobre tričetrt ure in ga valjam, valjanje je kot pesem. 60 dag moke, 1 pecilni prašek, 15 dag sladkorja v prahu, 25 dag margarine, 2 rumenjaka, 2 dcl kisle smetane. V posodo dam moko, vmes zmešam pecilni in sladkor v prahu - z nožem na koščke razrežem hladno margarino, potem jo pa s prsti zdrobim v moko, dodam rumenjaka ter kislo smetano. Malo zmešam z vilico, potem pa zamesim z rokami. Naredim pet kepic, dam jih na krožnik in v hladilnik. Kepico dam na desko, z dlanjo jo potlačim, potem vzamem valjar in valjam v določeno velikost (jaz sem si na deski kar označila mere), prenesem na pekač, ki je pokrit s peki papirjem ter v vročo pečico za 7 - 10 minut. Pečt se mora raje minuto manj kot minuto preveč. Pozdravček!

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

21. mar 2006 13:56

frina je napisal/a:
Sestavine: Testo: 10 trde maščobe ( 60 dag moke, 2 jajci, 1 žlica sladkorja, malo sode bikarbone ali pecilnega praška. frina
Mene je zanimala količina maščobe... Za jelenovo sol sem se pa pozanimala, v lekarni na Tromostovju ti jo odvagajo, pa verjetno še v marsikateri drugi, samo v njihovem računalniku se skriva pod drugačnim imenom. Ni poanta v tem, ali gre za pecilni prašek, jedilno sodo, vinski kamen ali jelenovo sol? Eden izmed receptov za mađarico jo pač ima med sestavinami... Drugače pa sem jaz dragičkin recept že sprobala. In tudi z valjanjem nisem imela problemov, sem si za mušter odrezala peki papir v želeni velikosti. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti