Poročno darilo-nujno

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

4. sep 2014 16:20

Jaz si ne morem kaj, da se ne bi ob tej razpravi spomnila na enega od uvodnih prizorov iz Botra, ko brutalni silak Luca Brasi vadi govor, ki ga bo povedal don Corleoneju ob predaji kuverte (in stavka iz istoimenske knjige, kako se je mlada nevesta laže odpovedala svojemu devištvu kot torbici, naphani z denarjem, in se je poročna noč končala s prvim zakonskim pretepom)... lp, proxima

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. sep 2014 17:37

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Sunny09 je napisal/a:

 

 1. tudi klekljane prtičke, da si jih bo lahko dala na police v dnevni sobi, pod televizijo in na nočne omarice  zakaj to, se ve

 

 

2. Jaz nikoli ne podarim nekaj, kar si ne bi želela tudi sama.

 


Sunny09

 

1.  zakaj se dajo prtički pod TV in na nočne omarice? Ja nimam pojma.

 

2. Takih se najbolj bojim.

 

Čist mimo: Meni gredo najbolj na živce tisti, ki so že v poznih 30ih letih, se  poročajo drugič ali tretjič in pričakujejo nevem kakšna darila.  Se je zgodilo, da je sem bila povabljena na over the top poroko (zanjo tretja, zanj četrta), knjiga želja je bila s tako dragimi zadevami, da so ljudje kupovali po 1 krožnik (!). Zakon je trajal še manj časa, kot sem jaz predvidevala, da bo trajal. 

 

 



Vanja

 

Vanja, v Bosni in po nekaterih drugih krajih nekdanje skupne države (a tudui drugod po svetu, sem se tega nagledala) imajo vezene in čipkaste prtičke na tv sprejemnikih, na policah in tudi čez naslanjala foteljev. Običaji pač. Tebi se lahko zdijo smešni, ampak ponekod je pač tako. 

Tudi v Severni Koreji sem videla prtičke na računalniških ekranih, tudi v bolnišnicah in vrtcih, na nekaterih drugih instrumentih, pa po nekaj domovih na sedežnih garniturah. Podobno je bilo v Uzbekistanu, Turkmenistanu, Iranu  ...

 

mamamia

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. sep 2014 17:46

Mamamia, da jih imajo ljudje na naslonjalih od kavča, mi je še nekako jasno.

Ampak Sunny je napisala, da se ve, zakaj so na nočni omarci in pod tv-jem. Jaz ne vem in niti ne najdem nobenega še tako neumnega razloga za to, zato sem jo vprašala.  

Sicer imam pa tudi jaz nekaj manjših izdelkov idrijskih čipk zgolj zato, ker so mi lepe.

Vanja

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

4. sep 2014 17:55

Evo Vanja, jaz tudi kot prisna Bosanka  imam prtičke po poličkah v dnevni, na nočnih omaricah, pod televizijo, potem kvačkan prt na kuhinjski mizi, na mizi v dnevni sobi,  itn... Če vprašaš zakaj, ti povem da mi je tako lepše, ko jih ni gor, se mi zdi vse nakem prazno.

SMARTY1

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. sep 2014 19:44

Proxy, u sridu, that's how I like it.

Vendelina jr.

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

4. sep 2014 20:48

Razmišljam, da so Amerikanci tako veseli, ko se hči poroči, ker je od poroke dalje dekle možev strošek. Tudi pri ločitvah imajo bolj ženskam naklonjene zakone. Za naše razmere pa upam, da se poročajo pari, ki se imajo res radi. Naj imajo ohcet, kakršno si želijo. A nekje v mejah, da ne izgleda, kot da so starši tako veseli, ker so se dekleta/fanta končno znebili.

Darilo za poroko ali osebni praznik, pa naj bi bilo uporabno in tako, da ni nujno, da je vedno vsem na očeh. Ideja s polnjenimi makaroni mi je zelo všeč, razmišljam, komu bi kaj podobnega podarila. 

Katrca11

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. sep 2014 21:00

Katrca11 je napisal/a:

Razmišljam, da so Amerikanci tako veseli, ko se hči poroči, ker je od poroke dalje dekle možev strošek. 


Katrca11

 

Bom povedala za povprečje (ne srednješolce in ne otroke ultrabogatašev, ki nič ne delajo)...ko mularija enkrat odide na faks, se načeloma ne vrne domov in se preživljajo sami: Tako fanti, kot punce. Punce s tem ne postanejo možev strošek, ker jih veliko dela tudi po tem, ko imajo otroke. Tiste, ki ostanejo doma z otroci pa v mojih očeh tudi ne "preživlja" mož, ker ženska pač skrbi za njegove otroke.

Moja dva sta bila popolnoma samostojna, ko sta se poročila, prav tako otroci mojih prijateljev, znancev, sodelavcev itd. Je pa res, da tradicionalno starši nevest plačajo večina stroškov poroke.

Hope that helps. 

Vanja

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

4. sep 2014 22:42

No tole z denarjem v pašti je pri nas  dokaj stara navada in se velikokrat uporablja.

Zdaj je bolj v modi, de denar zamenjajo v majše kovance in se tako prijatelji maščujejo ženinu/ nevesti.

Moj nečak je tako dobil novo karjolo z vrečo " cementa",   v njem  so bili pomešani kovanci za 5, 10 , 20  in 50 centov v vrednosti 400 evrov ali nekaj takega.

V družini imamo eno, ki je prav specializirana za tovrstna darila in se ob tem neznansko zabava.

In ker je govor o denarju, pri nas podarjajo od 200,300 evrov naprej, vsaj sorodniki, prijatelji in mlajši morda malo manj, vendar redko.

 



lp Lučka

 

Karjola= samokolnica.  Nikakor se nisem mogla spomnit slovenskega imena;  naj ostane še primorski, tako boste bogatejši za izraz več.

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 04. 2014 23:15

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. sep 2014 0:02

Karjola je bolj po slovensko kot samokolnica, bi rekla. Tudi mi vozimo karjolo, nikoli pa res nisem razmišljala od kod pride. Najbrž je to vpliv italjanščine, če ste jo vi posvojili, a se tudi pri nas dobro počuti.

 

 

 

naor

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

5. sep 2014 4:44

Na gorenjskem pravimo karjoli šajterga. Ne vem od kod izvira ta itraz. 

Vanja ZDA, hvala za prijazno pojasnilo. 

Katrca11

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti