Blago

krizanka22  

član od: 1.10.2005

sporočila: 86

tema odprta - 9. feb 2006 10:31 | ogledi: 2.428 | odgovori: 20

Zanima me na čem vi valjate testo, ali je to klasično ena odeja in rjuha ali je to kaj drugega? Sama nisem prav zadovoljna s to varianto, ker se preveč lepi in premika. Ali mogoče obstaja kakšna profesionalna podloga za valjanje in kje se jo da kupiti?

Lep pozdrav

krizanka22

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

9. feb 2006 10:49

Ne vem dobro, ali je to slučajno kaka posebna procedura za kako točno določeno testo, ampak jaz vsa testa valjam na pomokanem pultu, šele pred kratkim sem si kupila pri ribnčanu leseno desko za na pult... tjas

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

9. feb 2006 10:54

Jaz valjam na plastični foliji od tuperwara. Bernarda

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

9. feb 2006 11:05

Vedno valjam na pultu, redko na rjuhi ki jo imam prav za te namene. Na rjuhi največkrat raztegnem vlečeno zesto, da ga je lažje zavit in ravno tako na njej valjam potico. Moram povedati še to, da pri mojstru Goljatu "vedno" valjamo na pultu. lp Vesna

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. feb 2006 11:42

Znanec pek mi je povedal, da se testo (kvašeno) valja samo na rjuhi, ne pa na odeji in potem rjuhi. Da ga je lažje razvaljat na trši podlagi. mimika

McNena  

član od: 15.9.2005

sporočila: 166

9. feb 2006 12:13

Razmišljam o nakupu silikonske podlage. Sem jo videla v Merkurju vendar je bila tista manjših dimenzij, pa ne preveč poceni. Večjih tisti hip niso imeli na zalogi. Me zanima vaše mnenje o teh podlagah. lp McNena

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

9. feb 2006 14:20

Pred kratkim sem prebrala,da je na kuhinjskih pultih 400 krat več mikroorganizmov kot na straniščni školjki. Imam veliko desko in malo desko, ki se jo kupi za cca 2000 pri suhorobarju, kadar je pač v našem mestu. Za obe deski sem sešila preobleke iz blaga, jih je problem arhivirati.Mali "nudlpret so imeli decembra v Interšparu za 1,400 sit, predlanskim pa za 1990 sit. Za valjanje imam plastični pogrinjek samo za ta namen, ki se ga spere pod tekočo vodo. Imela sem močno želji po silikonski podlagi in je bila decembra v Merkurju za slaba dva tisočaka. Sem jo preizkusila, je pa res majhna.Podložila sem jo z mokro platneno kuhinjsko serveto. Potice jaz razvaljam na veliki deski, nato pa jo prenesem na mizo, pogrnjeno z bombažnim prtom, ki je pri hiši samo zato. Izdelala sem ga iz metraže.Ker je bel, se lako skuha in adijo mikroorganizmi. frina

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

9. feb 2006 14:28

Ja, rešitev se najde pri Ribničanu. Tudi jaz imam od lani nudlpret, pa je občutek veliko boljši. Lp, Dolores

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

9. feb 2006 14:28

Meni je v silikonska podlga v redu. Imam tisto večjo (SPAR Avstrija), pa je še premajhna. Uporabljam jo predvsem za krhko in listnato testo, za kvašeno in vlečeno je premajhna. Fino se opere in zloži ali zvije. Pomanjkljivost je le ta, da si ne upam testa na njej razrezat, ker mislim, da se ne sme (bi se razrezala tudi podlaga. Barbra

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. feb 2006 14:44

Pa ste pomislile, kaj pomeni 400x več kot na? Če je na WC ena na kvadratni cm, jih je na pultu pač 400 na kvadratni cmi. ITD. Če nimate podatka, koliko jih je na WC školjki, vam podatek o 400x več prav ničesar ne pove. Ste pomislile, koliko jih je na kvadratni cm rok, koliko jih je na isti površini sveže umitih rok? Veste, koliko bakterij v ml ima lahko mleko, ki je 1. kakovostnega razreda, in ga mlekarne odkupujejo po najvišji ceni? Ste pomislile, koliko je bakterij na eni vaši roki? Menda več kot vseh ljudi ta trenutek na Zemlji. Ste pomislile, da tudi slučajno vse bakterije niso nevarne, nasprotno, veliko jih je koristnih, pa celo nujnih za naše življenje. Bakterije so prav povsod, tudi tam, kjer jih najbrž ne pričakujete, res pa je tudi, da jih ni tam, kjer so sterilna mesta. Takih pa v naravi praktično ni, jih pa naredimo s sterilizacijo, kadar prostor ali stvar potrebujemo sterilno. Brez zamere. Le v razmislek, ali je smiselno nasedati vsaki informaciji. PS Ste kdaj pomislile, zakaj v pragozdu (npr.) najdemo desetletja stara trupla (podrta drevesa) dreves, poginula žival pa kmalu izgine, s kožo, kostmi in zobmi vred? Tudi tu imajo bakterije kaj zraven. In še to: ali ste prepričane, da jih na silikonskih deskah ni? Da jih je več na lesenih? Pozdrav. rimljanka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

9. feb 2006 21:19

Za raztegovanje vlečenega testa mizo pokrijem s prtom, ki sem ga naredila iz stare posteljnine, prt posujem z moko in veselo na delo. Vsa druga testa pa mestim na deski, ki je 60 x 100. Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti