Kuhinja, polna predsodkov

Sonny  

član od: 16.1.2006

sporočila: 6

tema odprta - 6. feb 2006 17:52 | ogledi: 3.364 | odgovori: 23

Pozdravljeni!

Zanima me vaše mnenje o mikrovalovnih pečicah,natreenu, smetanah v sprayu,juhah in pire krompirju iz vrečk... .

Sonny

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

6. feb 2006 18:14

ojej, a delaš kakšno raziskavo za seminarsko nalogo? Meni v glavnem takšne reči ne dišijo in se jih izogibam na veliko. Sploh če malo pogledaš, kaj vse imajo ti instant proizvodi v sebi- vsi ti E-ji in konzervansi... BRRR. Je pa res, da včasih kaj takšnega prav pride, ampak pri nas le v skrajni sili in kot zadnja možnost. Pa tudi okus je čisto drugačen, če hrana ni iz vrečke. Priznam pa, da me mikrovalovka malo mika zaradi odtaljevalne funkcije in funkcije pogrevanja, ampak spet... Zadnje čase sem sploh udarjena na te naravne zadeve, domače pripravke, čajčke, kompote, marmelade ipd. ...ne da bi pretiravala in jedla samo bio, ampak malo pa že popazim.... Eni se sklicujejo na pomanjkanje časa in da zato kupujejo npr. Pogrej in pojej hrano, ampak v takem primeru raje sežem po kakšnem sadju ali pa dobrem starem mleku in kruhu... Enostavno ne maram umetnih okusov. LP, Staša

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. feb 2006 18:44

Mikrovalovka mi je v redu, smetana v sprayu v skrajni sili, drugega pa ne maram. LP cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. feb 2006 18:59

Mikrovalovka: cisto dobro opravim brez nje, ceprav nimam kaksnih predsodkov - samo kronicno mi primanjkuje prostora po pultih. Okusa natreena ne prenesem, pac pa imam rada aspartam - nacelno imam light pijace rajsi od "heavy" izvedb. Smetana v spreju je cisto v redu, ampak jo uporabim enkrat, nato nanjo pozabim, do naslednje uporabe mi pa prav gotovo splesni pod pokrovckom, nakar jo nemilosrcno vrzem stran. Tako da sem se jo odvadila kupovat - za redke prilike, ko rabim sladko smetano, imam doma raje kaksno sterilizirano od Ljubljanskih mlekarn. Pripravljene jedi - juhe ali pire krompir iz vrecke pa nimajo mesta v moji kuhinji - vse tovrstne stvari imajo isti okus, najbrz pa tudi sestavo, v glavnem skrob, glutamat, karamel in raznobarvni dodatki. Se fizol raje namocim in skuham, kot da bi odprla konzervo. Pac pa imamo radi vsakovrstne ribje konzerve, od sardin do slanikovih jeter. lp, proxima

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

6. feb 2006 19:48

Evo - Proxima mi je vzela besede izpod tipkovnice (ne morem dejati iz ust, ker ne govorim ). Sporočilo je spremenil(a) Lucijica dne 06. feb 2006 19:48:55

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. feb 2006 21:41

Mikrovalovko imam, v glavnem za pogrevanje hrane, če je sila. Bi komot šlo tudi brez nje,a nič ne je in nič ne pije in naj bo tam v kuhinji na svojem prostoru. Natren mi je ogaben, nasploh vsa umetna sladila, in si vse sladkam z naravnim sladkorjem, belim ali rjavim, kar mi pride pod roko. Smetanov sprayu uporabljam izjemoma, večnoma je sploh nimam v hladilniku, in ker je tako bolj redek gost nimam predsodkov. Krompirja v instant obliki ne uporabljam, razen včasih že pripravljeno mešanico za testo (sin je oboževal hrenovke v testu, in kdo bi zvečer šel kuhat krompir za eno hrenovko zavit...). Glede juh in omak v vrečkah nimam predsodkov. Zdaj jih sama sicer ne smem jesti, zaradi nekih omejitev glede hrane pač, imam jih pa vedno doma, sploh kremne gobove juhe, špargljevo, brokolijevo in podobne. Ko delam kakšno reč v omaki, dam žličko ali dve tega zraven k spasirani zelenjavi (osnovno omako vedno delam naravno), domam imam vedno tudi svetlo in temno gostilo za omake. Glede na to, v kako majhnih količinah to uporabljam, pa še bolj občasno, in da mi to ni glavni vir pri pripavi hrane, tudi škoditi ne more. Imam pa vedno na zalogi Maggijev prpomoček za chili con carne, ko je sila in ni časa cmarit vsega potrebnega za deset oseb... Fižol v konzervi imam vedno doma, saj ga sama ne kuham, mi pa to naredi mama. Tista konzerva je pač doma za zlato rezervo, če zaloga zamrznjenega fižola poide, nekdo pa bi ga ta trenutek imel za soalto. Po moje je tako - občasno in v zmernih količinah kakšna reč tudi v instant obliki ne more škodit, nisem pa zato, da bi mi to bil osnovni način priprave hrane. Je pa nekaj res: Etin prebranac iz konzerve je pa grešno dober, predsodki gor ali dol... No, pa smo spet eno rekli. Mamamia mamamia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. feb 2006 22:04

Komot zdržim brez mikrovalovke. Edino kokice bi kdaj naredila. Ne uporabljam vegete, pripravljenih pudingov in podobnih krem. Smetana iz piksne mi je naravnost ogabna. Vsake kvarte skuham juho iz vrečke, ki mi je dobra. verjetno zato, ker jo bolj redko jem. Fižol iz konzerve mi ni všeč, saj okusim konzervo. Če ga sama ne skuham, ga naročim pri mami. Poskušam jesti čim manj pripravljene hrane. Seveda to vedno ne gre. Ravno danes sem jedla žolco (tlačenko) in pri tem razmišljala o zdravi prehrani. Prišla sem do zaključka, da je mogoče moja žolca (skuhala jo je mami iz domačih sestavin) bolj zdrava kot jogurt z nič odstotka maščobe in celo vrsto dodatkov takih in drugačnih. Mogoče se samo slepim. Sicer tudi žolco jem enkrat na 2 leti. Ne kupujem (in zato ne jem) čipsa, arašidov in pistacij. In sploh nobenih slanih ali sladkih priboljškov. Imam srečo, da sem dokaj pogosto deležna maminih dobrot, pa tudi sama rada naredim kaj sladkega. Ne pijem nobenih brezalkoholnih pijač. Samo vodo iz pipe. Ne jem majoneze, razen dvakrat letno v francoski solati. Evo, to je moja bera. Tako kot mnogi pa imam zelo rada Etin prebranac. Od nečesa bo treba umret... mimika

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

6. feb 2006 22:07

He he, kako vprašanje - čisto pravo, da se bodo spet razvnele strasti Moja malenkost.... mikrovalovko imam in sem tega vesela. Moji delovni urniki niso ravno naklonjeni kvalitetnemu življenjskemu slogu, tako da če mi uspe noč prej kaj skuhati, si lahko vsaj pogrejem preden grem v službo ali pa ko prideva domov. Umetna slasila... pijem grenko, pa naj bo , čaj ali kar koli drugega. Ko se navadiš, ti sladko ni več všeč, zdi se mi, da sladkor prekrije ostale okuse. Smetana v sprayu... so obdobja, ko jo imam v hladilniku. Ampak mora obvezno biti rastlinska, tako sem razvajena, da mi ima kravja premočen okus. Pa to ne glede na to, ali je iz tetrapaka ali pa iz pločevinke. Z vrečkami je pa tako, da če je pri roki, bom vsaj enkrat na teden jedla nekaj tekočega, če pa še vrečk ne bi bilo, bi še redkeje jedla mineštrice in juhe. Ker za dobro mineštro je treba čas, ki pa si ga jaz običajno med tednom ne znam vzeti. Pa ko pridem od 7h zvečer iz službe, je juhca iz vrečke ali pa maggijev pire narejen v par minutah, če bi šla delat vse iz nule, bi vmes že skupaj padla ali pa bi me volja minila. En čas sem se sekirala , ko pa se mi je črevesje zaradi neurejene prehrane in življenjskega ritma polenilo do te mere, da sploh ni več delalo, mi je še osebna zdravnica priporočila juhe iz vrečke točno po tej logiki - je vsaj tekoče in toplo, pa tudi tako škodljivo ni, da bi jih ne smel jesti. Res pa tega ne jem vsakdan. Že pečenega krompirja in smetanove omake bi se naveličala, če bi jih jedla vsak dan, kaj šele jedi iz vrečke. Tako da... kot je že mamamia rekla - v zmernih količinah... tjas

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

6. feb 2006 22:33

V kavo vedno dam natren. Ne vem zakaj, ampak to je kar neka rutina oz. navada. Umetnega pireja še nikdar nisem kupila, ko je v službi slučajno umeten pire, ga ne jem, ne zaradi tega, da bi se bala... temveč zato, ker mi enostavno ni dober. Nikdar ne kupujem paradižnikove mezge, majonezo tudi ne (razen za francosko), gotove pudinge, gotovo hrano, čipse... Kupujem in uporabljam vegeto, zadnje čase tudi konzerve fižola, graha, steklenice paprike, kumare, peso, zmrznjeno špinačo... Kot je ena zgoraj rekla, vedno imam pri roki goste juhe v vrečki. Vse bolj pogosto uporabljam svinjsko mast. Ribje konzerve in paštete tudi zasedajo prostor v mojem hladilniku. Smetano kupujem samo za peciva in to tisto, ki se stepa. Kokice pečem v avtomatu, čeprav sem videla "ajfoh" peko v pikrovalovki. Kar se pa tiče mikrovalovke, zaradi mene tudi če je ne bi bilo. Pozdravček!

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

7. feb 2006 9:17

Čao, Mikrovalovko imam, ker sem pred nakupom mislila, da ne morem brez nje. No, saj je pripravna, ampak zdržiš brez. Natreen in umetna sladila so mi ogabna, dobesedno. Tudi sladkanje z navadnim sladkorjem mi ni ravno po godu - skoraj vse sladkam z med (imamo domačega) oz. pijem kar grenko kavo in večinoma tudi čaj. Nad smetano v sprayu nimam predsodkov, ker po moje je končni učinek enak kot pri "pumpici" za smetano, čeprav teh konzerv ne uporabljam, imamo "pumpico". Instant pire krompir sem že uporbljala, ker sem ga dobila, kupila ga pa ne bi, mi niti ni dober, ker nima okusa po krompirju (imamo tudi domačega, ni primerjave), juhe iz vrečk uporabljamo občasno, redko tudi kot osnovo za omako, pač pa večkrat posežemo po delno pripravljeni hrani, npr.kroketi, sojini zrezki, panirane jedi..... pa še to zaradi tega, ker se nekaterim članom naše družine to zdi okusno. Večkrat mami kupi tudi konzervirane jedi (vampi, omake...), kar pa je meni zelo zelo zanič in zelo nezdravo. Kar se tiče konzerv tunine, sardin, paštete, kakšen mesni narezek, pelati, koruza, šampinjoni, včasih sadni kompoti,...pa je kar redno na zalogi. Ja, pa tudi hrenovke imamo radi. Lep pozdravček, S.

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

7. feb 2006 9:28

Jaz pa sem v zadnjem času začela razmišljati o škodljivosti mikrovalke. A kdo ve kaj več o tem? Sicer pa se pridružujem mnenju proxime. Pozdrav, Dolores

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti