Mesni polpeti iz mletega mesa

karmy20  

član od: 2.8.2005

sporočila: 73

tema odprta - 6. feb 2006 17:00 | ogledi: 21.447 | odgovori: 27

Zanima me kakšno omako si pripravite zraven polpet.In kako si vi naredite ta kosilo?

karmy20

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. feb 2006 21:57

Hm, moji jedo zraven najraje slano paradižnikovo omako in prie krompir. Govorim o "čuftih", polpeti pa pri nas doma rečemo nekakšnim zrezkom iz mletega mesa - so bolj ploščati od "čuftov" (mi te delamo bolj kot kroglice) in samo opečeni na maščobi. K temu imajo radi krompirjevo solato ali čebulno omako. Ali pa damo na polpet rezino sira in pustim na vročini, da se zmehča, včasih pa na pečen polpet dam jajce na oko. Včasi v meso za polpete dodam še koruzo, seveda ob popečeni čebuli in ostalih začmbah ter seveda zelenem peteršilju. Paradižnikovo omako delam na klasičen način: na ne preveč vročo maščobo vlijem domači kečap (recept se valja nekje na forumu) ali pa zgoj mezgo ali kar kupljen kečap, dodam še malo stinsjenega česna, malo rdeče mlete paprike, žličko ali dve moke, zalijem z mlačno vodo in počakam, da zavre. Potem znižam temperaturo, dam v omako mesne kroglice, ki jih prej opečem, in kuham, da je meso gotovo. Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

6. feb 2006 22:14

Če pomislim na mesne kroglice, mi pride najprej na pamet tista omaka, ki jo dobiš zraven mesnih kroglic v Ikei...mmmm, kako je dobra! Drugače pa so bili tudi pri nas doma polpeti vedno narejeni tako, kot je opisala mamamia. Moja mama nam je zraven vedno skuhala pire krompir ali pa krompir v ekonomu. Če je bila na volji, je bila zraven še kaka zelenjava "na redko" - recimo grah bolj na omakasto narejen, kake posebne omake pa se pri nas ni delalo. Moja teta pa je tisto maščobo, v kateri je cmarila polpete, ponavadi na koncu popravila in podaljšala z malo kocke in malo moke z vodo, da je dobila nekakšno naravno omako ali nekaj temu podobnega. Lp, tjas

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

6. feb 2006 22:41

Malce brskam po spominu, mama in njena teta sta dodajali še malce starega namočenega kruha in naredili iz tega nekakšne okrogle ploščate zrezke in jih cvrli v olju. To sta dajali na papir, da je popil nekaj odvečne maščobe. Zraven smo jedli krompirjevo solato. Lp riba-ribica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. feb 2006 8:38

mleto meso, star, namočen kruh (pa dobro ožet), jajce, na maščobi precvrta čebula (ali pa namesto nje malo sesekljanega česna), sol, poper, kakšna žlica ostre moke, ki dobro poveže. Pa začimbe: kaj iz skupine majaron, šetraj, rožmarin, timijan, lahko provansalska mešanica. Dobro pregneteno. Z mokrimi rokami oblikovane ploščate zrezke (polpete) ocvremo na olju (po inf. z enega foruma tule gre tudi na peki papirju v pečici). Zraven pa solata, lahko krompirjeva. Ali pa zelena, v tem primeru še pire krompir. Včasih so tako porabili govedino iz juhe. Da so zrezki boljši, lahko mletemu kuhanemu mesu sosamo malo surovega. Včasih si iz takih zrezkov naredim sendviče za na pot. Dobro zdržijo. Podložim kak list solate ali peteršiljeve listke, krešo,....Morda še kako rezino sira. rimljanka

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

7. feb 2006 10:19

Zadnje čase prakticiram Jamie-ovo pogruntavščino in sicer iz mase oblikujem kroglice (velikosti mandarine napr.) ter jih spečem v pečici v teflonskem pekaču, tako se izognem maščobi. Zraven je običajno pečen ali pražen krompir in solata, ker pa imajo moji radi zelenjavo na maslu in drobtinicah, postrežem zraven tudi to. LP, zvitorepka

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

7. feb 2006 10:52

lisicka je napisal/a:
Zadnje čase prakticiram Jamie-ovo pogruntavščino in sicer iz mase oblikujem kroglice (velikosti mandarine napr.) ter jih spečem v pečici v teflonskem pekaču, tako se izognem maščobi.
To ni ravno Jamiejeva pogruntavščina ampak jo na švedskem in finskem poznajo že dolgo. Na finskem sva jih pri prijateljih jedla 2 leti nazaj. lp, Marija

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

7. feb 2006 11:01

Ups! Se globoko opravičujem, tega pa res nisem vedela Idejo sem pač dobila od Jamie-ja, pa sem mislila............. Hvala za popravek! Kakorkoli - je pa zelooooooooo dobro in mi je všeč ravno zaradi tega, ker se od polpetov ne cedi olje....... Tudi moji so nad kroglicami bolj navdušeni kot nad "klasiko". Še en lp, zvitorepka

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

7. feb 2006 14:39

RAvno včeraj je v polpetih pristala govedina iz juhe. So bila ena rebra, ki imajo bolj malo mesa (beri "bolj ena žvarovna"), pa sem dodala v multipraktik: cca 30 dag govedine iz juhe pol včerajšnje žemlje 1 surov korenček 1 jajce 1 majhna čebula 2 pesti pšeničnih kosmičev, namočenih v goveji juhi, odcejenih pest drobtin, malo soli, popra, čilijeve mešanice. KEr je bilo premokro, še eno pest drobtin. Če bi imela, bi sigurno dodala še malo peteršilja, no pa je bilo tudi brez tega dobro. Zraven krompirjevo solato, tako s tremi jajci, čebulo, žlico gorčice in majoneze in nekaj žlicami kisa od kumaric, da je fino "žmohtna". Omaka k polpetom - zelo redko. Če gre za čisto klasične, skoraj pleskavice potem včasih ajvar, no pa špinačo in pire sem tudi že naredila za zraven. Paradižnikovo omako bolj za čufte oz. kroglice, k polpetom raje ne. Meni so zelo dobri tudi hladni, v omaki pa to nekako ne pride do izraza. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca Sporočilo je spremenil(a) tinca dne 07. feb 2006 14:41:24

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

7. feb 2006 15:59

V tisti maščobi, v kateri so se polpete pekle, na hitro prepražim kuhan krompir v kosih. Brez omake. Atina

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

7. feb 2006 17:44

Jaz jih pečem na peki papirju v pečici. Nam so dobri, ker niso mastni. Izcedi se še večina tiste maščobe, ki je v mesu. Kaj poleg?? Različno, krompirjeva solata, poleti kumare s krompirjem v solati, paradižnikova omaka ali špinača s pire krompirjem, dušene bučke, pa še bi se kaj našlo. lp Julija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti