Kvasova emulzija!!!'???

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. feb 2009 11:49

Seveda, brez problema, meni je še vedno uspelo. Mamamia

mamamia

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

3. nov 2012 17:39

-aparat Gorenje BM900W

- 220g vode, 1 malo merico soli, 1/3 kocke kvasa, 10 minut mešati s programom "dough", aparat izklopiti.

Naslednji dan (ali 14 ur kasneje):

- 1 veliko merico olja

- 120g ržene

- 270g bele gladke

- 1 mala merica sladkorja

- 2 veliki merici semen.

Program: 1-basic, 750, L.

Opažanja: kruh je na vrhu zelo neraven, kar je verjetno posledica preveč moke (121 namesto 120 ržene  in  278 namesto 270g bele. Kruhomat je občutljiv na vsak gram). Ena žlica vode bi verjetno naredila spremembo;

glede na količino moke, predvidene za manjši hlebec, je vzhajal dovolj visoko in tudi ni upadel med pečenjem, kar kaže na pravo mero kvasa;

metlica se zelo težko sname iz osi - posodo je treba dolgo pustiti v vodi. Naslednjič bom poskusil najprej eno žlico olja direktno na os, potem metlico in potem vodo, sol, kvas,...   ;

med pripravo emulzije šprica po pokrovu kruhomata; posodo bo treba pokriti, da ni potem toliko čiščenja.

 

 

 

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

6. nov 2012 0:42

mi lahko kdo odpiše, zakaj je treba to emulzijo dati v hladilnik oziroma  ali je kaj narobe, če je ne daš v hladilnik ? Se pokvari ? Kruh ne vzhaja, ali pa vzhaja in je neužiten ?

   Tele poplave so mi malo zmešale urnike in nameravam to emulzijo (z dodano žlico olja kot poskus, da se metlica kruhomata ne bi tako močno prilepila na os) uporabiti šele dobrih 37 ur po izdelavi. Ves ta čas "stoji" v kruhomatu, ki je v hodniku nekje na 18°C .

 

 

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. nov 2012 5:50

Saj ni treba, da je solnokvasna meulzija v hladilniku, le na hladnem mora biti.

Bi pa znalo biti 37 ur kar malo veliko, najbrž se bo vsaj del encimov že razgradil. Ampak, to je bolj ugibanje na podlagi teoretičnega znanja, preizkusi, pa boš videl, morda bo treba testo samo dalj časa vzhajati. Kaj je en slabo vzhajan kruh proti vsem težavam s poplavami............

rimljanka

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

6. nov 2012 9:30

Kvasna emulzija lahko stoji tudi 48 ur in še deluje tako, kot je treba. Preverjeno. In 18 stopinj je čisto OK temperatura.

Blanchy

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

6. nov 2012 12:41

ok, hvala. Sem danes zlil stran preden sem preveril vaše odgovore. Pa kdaj drugič.

 

 

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

15. nov 2012 7:18

preizkušeno s suhim kvasom in deluje.

Aparat Gorenje BM900W; 1 veliko merico olja direktno na os gnetilca; 220g vode; 1 malo merico soli; pol zavoja (ali 1,25 male merice) suhega kvasa; mešano 5 minut na programu "dough"; izklop.

14 ur kasneje: 390g bele gladke, 1 malo merico sladkorja, 1 veliko merico semen. Program: 1-basic, 750, L.

Okus: "trgovinski", torej nič posebnega v plus ali minus. Drugače pa kruh malce gumijast, a ne tako da se ne bi dalo prerezat ali pregriznit. Mogoče se še ni popolnoma ohladil.

Torej, če zmanjka svežega kvasa, se da tudi s suhim. V čem je sploh razlika ? Je sveži kvas "naravni", suhi pa "umeten" ?  Vidim pa, da je bistvena razlika v roku trajanja; sveži 1-2 tedna, suhi 1 leto.

1. izgled emulzije po 14 urah je drugačen kot pri sveže kvasu, dodano pa je tudi olje:

 

2. takoj po peki:

 

3. znotraj:

 

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti