Kvasova emulzija!!!'???

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

3. apr 2006 9:26

Ha, ha Ivonja... To je tok kot kefirjeve in kombuša gobice... Moje kvasovke se imajo pač fino...

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

10. apr 2006 13:04

Vceraj sem prvič probal kvasno-solno emulzijo. Bil sem malce skeptičen, kako bo testo vzhajalo (in ali bo sploh vzhajalo). Kljub temu sem si rekel, pa dajmo probat. 40 gramsko kocko svežega kvasa sem raztopil v 2 dl hladne vode, dodal 20 g soli, premešal in mešanico pustil čez noč v najhladnejši sobi v stanovanju. Temperatura je bila 20 stopinj, kar se mi je zdelo malce preveč. Slišal sem, da priporočajo, da bi naj solno-kvasna emulzija ne počivala na več kot 20 stopinj. Odprl sem okno v sobi in temperatura se je spustila na 16 stopinj. Naslednje jutro sem zamesil testo iz 1 kg moke tako, kot običajno in ga pustil počivati poleg štedilnika na katerem se je kuhala juha. Tako je bilo, kot so mi rekli. Trajalo je malce dlje, da je cel proces vzhajanja stekel. Ko pa se je enkrat začel, sem mislil, da mu ne bo konca. Testo je kar steklo čez posodo v kateri je vzhajalo. Takšno vzhajanje nikoli nisem dosegel z uporabo navadnega kvasa. Testo je bilo tudi bolj prožno in drugače na otip v primerjavi s testom, ki je narejeno s kvasom. Oblikoval sem dva hlebca in ju komaj spekel skupaj v pečici, kajti vzhajanje se je nadaljevalo tudi v pečici. Na koncu je kruh bil mehkejši, z lepšimi in bolj enakomerno razporejenimi luknjicami. Zdaj pa vprašanje za tiste, ki imate več izkušenj s solno-kvasno emulzijo. Raztopljeni sveži kvas naj bi v slani vodi počival na temperaturi, ki ne presega 20 stopinj. Glede na to, da se bližajo topli dnevi, bo to zahtevo težko izpolniti. Zanima me, ali lahko pripravimo solno-kvasno emulzijo, če mešanico kvasa in slane vode pustimo čez noč v hladilniku, kjer je temperatura približno 4 stopinje? Miroslav Vulović

ami  

član od: 17.1.2006

sporočila: 132

10. apr 2006 14:26

Jaz že sedaj hranim kvasovo emulzijo čez noč v hladilniku in testo mi drugi dan zelo lepo vzhaja. ami

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. apr 2006 14:40

A hraniš kvasovo s soljo ali sladkorjem v hladilniku?

ami  

član od: 17.1.2006

sporočila: 132

10. apr 2006 14:56

Lidka : kvas, sol in voda. ami

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. apr 2006 15:18

Se mi je zdelo. Ker kot je rekla Veri, sol kvasovke itak pomori, tko da ni škode, če daš v hladilnik. V sladkorju pa uživajo in živijo, morajo pa biti na toplem...

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. apr 2006 16:32

Lipa, jaz po navadi ne delam s solno-kvasno emulzijo, ker se mi ne zdi nobene razlike in zaradi mojih "domačih živali kvasovk" Takrat ko sem delala, mislim, da sem pustila kar dolgo vzhajat, ker sem vmes ravno nekam šla - cca 2 uri, verjetno je bilo pa že prej v redu. Sicer pa kruhe vzhajam 20 minut, ne da bi prej delala kvasec, moko, kvas, sladkor, sol in vodo vse takoj skup zamesim in nič ne kompliciram. Pice sploh ne vzhajam, pa testo zelo naraste:) Ko sem parkrat dala delat testo v kruhopek, mi je ušlo čez posodo, čeprav sem dala manj kot maksimalno količino... Taka karma;) Zdaj testo delam samo še na roke, hehe;) V posodi nima kam uit, je velika;) lidka, mraz pa kvasovk ne pomori, samo razmnožujejo se ne, če je premrzlo. to lahko probaš tako, da daš kocko kvasa zamrznit, potem jo pa čez dva meseca uporabiš - in ugani kaj? Točno to, dela ko bog! Če narediš kvasec, boš videla, kako lepo naraste! Skratka, spet uživajo;) Veri

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

11. apr 2006 22:19

Veri hvala za odgovor. Ma moram priznat, da delam samo še s S-K emulzijo, ker mi ni potrebno paziti na temperaturo prostora in sestavin. Da pa je pečeno sveže oz. užitno dalj časa, pa mi ne uspe ugotoviti, ker vse pojemo . Prejšnjič sem spekla super mlečni kruh, bila ga je skoraj kila in smo ga popapali takoj, brez vseh dodatkov, pa nismo velika družina. lipa

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

12. apr 2006 6:55

S-K emulzijo vedno dam v hladilnik in ni nikoli problema. mimika

kalcicl  

član od: 10.7.2005

sporočila: 435

12. apr 2006 7:49

Mene pa pri tej kvasovi emulziji zanima ali moram zmes za kruh soliti(glede na to,da je kvasova emulzija že slana)?Mogoče to kje piše ampak nisem brala vseh postov. kalcicl

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti