Indijska kuhinja-recepti-na pomoč!

Levinjav  

član od: 15.11.2005

sporočila: 447

tema odprta - 2. feb 2006 13:17 | ogledi: 9.910 | odgovori: 23

Odkar je bil moj mož s prijatelji v indijski restavraciji, bi želel da bi seveda tudi jaz doma kaj podobnega skuhala.

Prosim pomagajte mi najti nekaj dobrih receptov iz raznolike indijske kuhinje, predvsem me zanimajo različni curriji.

Hvala

Levinjav

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. feb 2006 14:27

Če razumeš angleško: http://www.somacon.com/p260.php Sicer se pa dobi ena res dobra kuharica Indian cooking, stane sicer dobrih 10 jurjev v konzorciju, ampak je pa 1a! Sodelavec jo ma, sva jo skup gledala, samo jaz sem vzela tajsko, on pa Indijsko. 10x cenejša in prav toliko manjša je pa 50 idej Indijska kuhinja, ta je pa v slovenščini. 50 receptov, so zbrani v jedilnike iz različnih koncev indije. Meni je všeč, sem jo kupila in naredila že 3 jedilnike (torej kako tretjino receptov). Všeč so mi samose, čapatiji, pa seveda pakora, tudi nekateri čatniji, pa njihove "palačinke" doše, razni kruhki, sploh naan, skratka majo kar fajn hrano:) Potem je pa še ena vmesna varianta, Krišnova kuhinja, samo tam so pa not samo vege zadeve. Meni je sicer zelo všeč, samo moraš pri sladicat zmanjšat sladkor in maščobo, oni pač jejo take sladice... Sicer je pa super, po mojem mnenju, če je bilo možeku res všeč, se splača investirat v kako knjigo, meni za nobeno ni bilo žal:) Če te pa še kaj bolj konkretno zanima, pa seveda povej! Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. feb 2006 14:45

Za indijsko kuhinjo ne vem receptov na pamet, ti pa bom kaj poslala te dni. Imam namreč dve odlični knjigi o tej kuhinji, jedi so pristne kot tam spodaj, navedene so vse ta prave začimbe in užitek bi moral biti popoln (tako so vsaj jedi ocenili tisti, ki so jih jedli v Indiji in potem pripravljene po teh receptih pri nas). Knjige so od tam, jasno! se ti še javim. Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. feb 2006 19:59

Kot sem obljubila, pošiljam nekaj receptov za indijske curryje- Pekoč svinjski curry za 6 oseb 1,5 kg sočne svinjine, šest čajnih žlic sesekljanega česna, jedilna žlica svežega naribanega ingverja, jedilna žlica mlete kumine, čajna žlička mletega čnega popra, 1,5 čajne žliče mletega cimeta, čajna žlička mletga muškatnega oreščka, 3/4 čajne žličke mletih klinčkov, 2 dl belega kisa, tri srednje velike čbule - drobno sesekljane 1,5 dl paradižnikovega soka (mezge), tri rdeče čilije - izlučimo semenje in jih sesekljam, čajna žlička soli in jedilnažlica rjavega saldkorja. Meso narežemo na kocke (tri krat tri sm) in ga sprvaimo v sekeno ali keramično posodo. Zmešamo česen, ingver, kumino, poper, cimet, muškat, klinčke n pol kolčine kisa ter premešamo z mesom in ustimo marinirati čez noč. v ponvi segrejemo posneto maslo (ghee) ali kakšno drugo maščobo in prepražimo čebulo, da se malo zmehča in porjav. dodamo meso in visoki vrčini pražimo, da meso spremeni barvo. Dodao paradižnik, drugo polovico kisa, čili insol. Dušimo na majhni temepraturi, pokrito, okoli uro in pol oziroma da je meso povsem mehko in tudi tekočina mora malo povreti. Na koncu vmešamo še sladkor. Ta curry je še posebej okusen, če ga pustimo stati tri dni, preden ga postrežemo. V zamrzovalniku se obdrži do en mesec. Suh krompirjev curry (to jed jaz običajno postrežem ob kakšnih zrezkih v omaki, takih naših, nič indijskih...) za štiri osebe potrebujemo: jedilno žlico posnetega masla ai olja, pol čane žličke gorčičnega semena, 171 čajne žličke semena kuine, 1/4 žličkejaneževih semen, ena velika čebula, 172 jedilne žlice soli, 1/4 čajne žličke kurkume (turmerik), 1/2 čajne žličke čilija v prahu, en manjši zelen čili, seseljan, 1/4 skodelice vode (0,6 dl približno), tri čajne žličke limonnga soka, dve čajni žlčki sesekjanega zelenega dela koriandra, dve čajni žlički sesekljane sveže mete, 400 g krompirja, narezanega nakocke (pribl. dva cm). V ponvisegrejemo maščobo, dodamo kumino, janež in gorčično seme. ozačne gorčično seme poskakovati poposodi (naj se sliši še tako smešno, a je res . kroglice kar fčijo po posodi, če je bolj plitva tudi čez rob), dodamo čebulo in mešao, da ta postane mehka. Dodamo sol, kurkumo, čili v prahu, vodo, lmoin sok in krompir ter dobro pokrijemo posodo.Na majhni vročni kuhamo deset mnt oziroma tako dolgo, da je krompir mehek, vmes obačsno previdno premešamo Ko posodo umaknemo z ognja dodamo še sesekljana zelišča in pustimo pokrito še dve minuti, potem postrežemo. Še eden boj znanih curryjev, Bombay cury (razen Madrasa in Musaman curryja) Za šest oseb: 1 kg govedine ali jagnjetine, jedilna žlica ghee ali olja, dve srednje veliki čebuli, dva stroka sesekljanega česna, jedilna žlca svežega seskljanega ingverja, 1,5 čajne žličke kurkume, po jedilno žličko mlete kumine in koriandra, 1/2 žličke mletega čilija, , čajno žličko soli, 400 g seseljanega paradižnika, skodelica (2,5 dl) kokosovega mleka, zelen del koriandra za okrasitev. Na segreti maščobi pražimo čebulo, dokler ne uplahne. Dodamo česen, čili, ingver, kurkumo, kumino, koriander in čili v prahu terpremešamo samo toliko, da s evse lepo poveže. Dodamo na kocke narezano meso in na visoki vročmi pražimo, da malo porjavi in se lepo pomeša z začimbami. Dodamo sol in paradižnik ter malo pretresemo posodo in dušimo, pokrito, okoli uro in pol. Koje meso mehko, dodamo še kokosovo mleko in na sredni vročini kuhamo v odkriti posodi še pet minut. Potresemo s sesekljanim koriandrom in postrežemo. Če po vrhu dodamo še neslane in nepražene indijske oreške, jed še pridobi na okusu. Toliko zanekrat. Če je ša kakšna želja po drugih indijskih jedeh, sporoči (tandori pišačen, kakšen pilav, zelenjavne jedi,pečene riibe ali ribji curry, pečenka z jogurtom in podobno). Mamamia mamamia

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

6. feb 2006 9:21

Pri indijski kuhinji se mi zdi nenavadno, da bi uporabljali govedino, saj je krava indijska sveta žival. Prav tako bi rekel, da tudi svinjine v Indiji ni na jedilniku, glede na to, da so hindujci in budisti (pa še nekatere manjše skupine) vegeterijanci, moguli pa muslimani, za katere pa je svinjina prapovedana. Vsaj po krajih kjer sem hodil, je bilo tako. lp

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. feb 2006 10:43

No, potem pa bo treba vprašat avtorje knjige, zakaj navajajajo to meso. Saj beef je govedina, kajne? Lahko pa se ta vedno zamenja z jagnjetino. Sicer pa - kot je Indija mešana, pač muslimani jedo govedino, saj zanje krava ni sveta žival, tisti, za katere je, pa uporabijo jagnjetino. In tisti, ki niso muslimani, pač jedo tudi svinjino. Tako da bi rekla, kot je Indija pisana, je pisana tudi njihova hrana. Da so budisti vegetarijanci pa mi je novo. Smo imeli namreč doma na obisku štiri budistične duhovnike iz samostana Dalajlame, pa so jedli tudi meso. Razen, če so grešili...Pa tudi v državah, kjer prevladuje budizem, in po katerih smo potovali (sami, ne z agencijo, ki bi nas vodila mimo ljudi...) so vsi pridno papali meseka. Mamamia mamamia

Levinjav  

član od: 15.11.2005

sporočila: 447

20. feb 2006 12:07

Se opravičujem, da nisem prej prišla na forum. Hvala lepa vsem za odgovore, mamamia tvoj recept za svinjski curry je pa "ooooodliiiiiiiiičen". Bomo še kuhali. Lep pozdrav Levinjica Levinjav

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti