Jetrna dieta

5ra  

član od: 12.11.2002

sporočila: 9

tema odprta - 31. jan 2006 13:43 | ogledi: 35.529 | odgovori: 11

Pozdravljeni!

Pri moji prijateljici so odkrili, da je prebolela Hepatitis B in ima zaradi tega povišane jetrne teste. A kdo ve, kakšna je dieta pri tem obolenju. Vem toliko, da ne smeš jesti mastno, meso, le kuhano po večini svetlo,...

5ra

5ra

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

31. jan 2006 16:35

Brez oz min.maščob, min. sladkorja, soli in brez konzervansov... Izogbati se bo morala vsega, kar bo obremenjevalo jetra. Hkrati pa jesti večkrat in malo...In ta dieta zna biti kar dolgotrajna, vsaj eno leto...S tem, da lahko alkohol črta za vselej in bo zelo previdna pri jemanju zdravil...Tudi tistih na hormonski osnovi.... A sem povedala vse???" Ja začeti bo morala zdravo živeti....Jaz sem se prebila skoz ta hujše, pa vendar, če samo pogledam kaj grešnega, začne najprej divjati holesterol.... Če imaš še kakšno vprašanje, izvoli.... LP juhica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. feb 2006 16:37

5ra, knjiga dieta pri jetrnih obolenjih, žolču in trebušni slinavki ponuja veliko uporabnih reči. Sama sem si jo kupila zaradi težav s trebušno slinavko, a je v knjigi veliko več o jetrnih dietah. Lahko malo pobrskam pa ti pošljem, če mi posreduješ e-mail naslov (na zasebno pošto) pa ti lahko posamezne dele skeniram in pošljem, skupaj z navodili, preglednico hrane, seznamom dovoljenih in prepovedanih živil, pa jedilniki. Tudipreko najdi.si lahko najdeš veliko koristnih napotkov v zvezi z jetrnimi dietami. Te se namreč med seboj nekoliko razlikujejo, pač glede na vzrok bolezni. Pozdrav, Mamamia mamamia

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

2. okt 2007 18:56

Najboljše zdravilo za bolna jetra je indijska začimba kurkuma, drugo ime zanjo je tudi turmerik. Dobi se jo v vseh večjih trgovinah in sploh ni draga, pakirana pa je tako, kot so vse druge začimbe od Droge ali Kotaniyja. Je izrazito rumeno barve, poleg tega pa jo kot zdravilo poznata tudi indijska ajurveda (je celo osnovno zdravilo) ter tradicionalna kitajska medicina. Kurkuma je zdravilo tudi za druge bolezni ali pojave, kot so holesterol, revma, redči kri, menda celo preprečuje Alzheimerja. Seveda pa še vedno velja staro pravilo: nič alkohola!

vesn@  

član od: 27.3.2006

sporočila: 59

2. okt 2007 19:53

ti lahk pomagam izogibaj se mošta sladkorja bele moke alkohola kave pij caj pegastega badlja uziva naj sir skuto v lekarni pa dobi grenko sol a ni dobila od zdravnika list z jeterno dieto pa lep pozdrav vesna kovačič

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

3. okt 2007 9:23

Moja mama je 20 let živela s primarno bilearno cirozo (ki seveda nobene zveze s tisto cirozo jeter zaradi alkohola). Prav toliko časa je tudi jedla dietno. V glavnem: nobenega alkohola, čim manj mastno, ničesar ocvrtega (enkrat na leto, za svoj rojstni dan, si je privoščila dunajski zrezek, ki ga je imela neizmerno rada), nobenih ostrih začimb, nobenih salam (lahko pa prešano šunko, jo dajejo tudi v bolnici!). teta torta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. okt 2007 10:05

Mediteranska hrana v vsej svoji raznolikosti (mislim na prostor od španske in maroške obale pa vse do vzhodne obale - na vseh teh koncih dobro in zdravo jedo). Mediteranska kuhana hrana. Pa neverjeten razpon pečene zelenjave, kamor lahko dodajaš kakšno malenkost od pečenega mesa. Pa npr pečeni paradižniki, ki jih malo začiniš s fileti inčuna. Pa recimo poglej, kaj vse španske kulinarike naredijo z rižem (BTW, če tvoj kabelski operater prenaša TVE, oni imajo ob osmih zvečer eno oddajo, kjer kuhajo in je tako dinamično posneto, da razumeš idejo, tudi če ne razumeš besedice kateregakoli romanskega jezika). Prijateljici želim dobro okrevanje. Vsako okrevanje zahteva, da človek sebe premisli od znotraj in zunaj in to je zahteven proces. Ob dobri mediteranski kuhinji bo vsaj ena skrb manj. Vendelina jr.

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

3. okt 2007 10:52

Pa naj uporablja Silyimarin, ki je narejen iz pegastega badlja. Zelo uspešno zdravi jetra in vse v zvezi z njim. Preverjeno in sprobano na lastnem telesu, sedaj pa tudi na prijateljičinem. Naše zdravstvo še vedno premalo naredi na naravnih zdravilih, pri bilo kakšni bolezni jeter pa človek ne bi smel jemati nikakršnih sintetičnih zdravil. Kyara

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

8. avg 2018 18:39

Pozdravljene  iz Lenarta

 

Zanima me, če bi  katera iz Lenarta ali okolice bila priptavljena vsak dan skuhati kosilo za eno osebo in ga dostaviti v Lenart. Ta oseba mora imeti strogo jetrno dieto  Kuhanje teh jedi ni noben bau.bau, saj sem tako kuhala več kot eno leto, pa je bilo vse O.K. Navodila za kuho niso problem. Plačilo ni problem. Res pa je potrebna natančnost, zanesljivost in doslednost - kuhati je potrebno zaradi veselja, ne pa zaradi denarja.

Javite se mi prosim na ZS.

 

P.S.

Pozabila sem napisati, da bi potrebovali kosilo samo med tednom, v soboto in nedeljo pa ne.

 

dočka

Sporočilo je spremenil(a) dočka dne 8. avg 2018 21:20

Sporočilo je spremenil(a) dočka dne 9. avg 2018 08:01

PikaMelonica  

član od: 1.2.2018

sporočila: 12

9. avg 2018 20:54

Jaz ne bi svetovala kakih težkih diet ali razstrupljanj, dokler niso jetra nazaj v kondiciji in dovolj močna. Recimo kakšne ajurvedske zadeve so sicer dobre za jetra, ker jih razmastijo, so pa tudi takrat tiste dni kar velika obremenitev kljub kasnejšim pozitivnim učinkom. Po mojem glavno čim manj mastne hrane pa seveda brez kakega alkohola, cigaret in podobnega nekaj časa.

PikaMelonica

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

10. avg 2018 1:07

Draga PikaMelonika hvala za vaše razmišljanje. Mislim pa da nisva na isti valovni dolžini. Glede diete mi je vse jasno saj sem mu več kot leto dni kuhala dietno hrano na podlagi predpisane diete  UKC Ljubljana, ki mu popolnoma odgovarja. Sedaj se dobro počuti in upam, da bo tako tudi ostalo.  Da o ostalih omejitvah ne govorimo, sicer pa mu tudi ne dišijo. 

 Ne sprašujem po zdravljenju jeter, ker ciroza jeter ni ozdravljiva. Star pa je 93 let. Z mojim pisanjem želim izvedeti, če mu je katera Lenarčanka  pripravljena kuhati in dostavljati  dietna kosila.

Glede hrane in ostalih omejitev pa si lahko vsak poišče dieto pri cirozi jeter, ki jo predpisuje UKC Ljubljana. Iz izkušenj vem, da je ta dieta popolnoma prava za dobro počutje jetrnih bolnikov, saj mu po njej ni bilo nikoli slabo oz. bi bruhal.

 

 

 

dočka

Sporočilo je spremenil(a) dočka dne 10. avg 2018 01:09

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti