Testo za štrudel

kos  

član od: 14.7.2005

sporočila: 27

tema odprta - 30. jan 2006 10:27 | ogledi: 36.096 | odgovori: 70

prosim za pomoč ;)) rada bi spekla štrudel iz doma narejenega testa, ki se lepo vleče in ne trga - ali mi lahko kdo pomaga ?

hvala in LP,

irena

apple

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

30. jan 2006 11:26

Jaz ga vedno delam iz mercatorjeve moke, dodam malo olja. testo pregnetem, še malo namažem z oljem (se ne suši in lažje se vleče), za cca pol ure ga dam na hladno. Potem ga razvaljam, čim več, nato ga z rokami razvlečem. Ko ga dam peč, ga namažem s sladko smetano (ni nujno), ko je pečen ga pustim v pekaču in ga z drugim pekačem pokrijem. Lastna sopara testo zmehča, drugače je zelo trdo (vsaj moje), LP smrkolina

kos  

član od: 14.7.2005

sporočila: 27

30. jan 2006 12:51

najlepša hvala obema! popoldne se lotim dela. LP. apple

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

30. jan 2006 13:44

Poskusi po mojem receptu za osnovno vlečeno testo, ki je v bazi receptov. Pr5iložena je tudi slika. vedno delam po tem receptu, uporabljam pa moko za vlečeno testo (svetlo modro pakiranje). Sigurno ti bo uspelo. LP Marjana

marja  

član od: 10.11.2005

sporočila: 229

30. jan 2006 16:17

Če delaš vlečno testo iz navadne moke, katera je boljša ? Gladka ali ostra ? V soboto je bilo na TV pika, da je kuhar delal vlečno testo iz ostre moke, pa mi kar ne gre v račun. Lep pozdrav! marja

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

31. jan 2006 11:50

Vlečeno testo sem delala že iz vseh možnih mok, čeprav največkrat uporabim namensko, sem pa tudi že čisto navadno, univerzalno in ostro. Moja izkušnja: najboljše je, da je moka naravnost iz trgovine (čeprav v kakšnih starih kuharskih knjigah govorijo o "uležani" moki), zdi se mi, da ji hranjenje v kuhinji ne ustreza preveč. Enkrat v zgodovini sem ga tudi poskusila delati z multipraktikom, pa nisem bila zadovoljna, tako da sem ostala kar pri "ročnem" delu. Bistveno je, da je testo mehko! Moj recept je: 300 g moke 2 žlici olja 2 dl mlačne vode, v kateri raztopim 1 žličko soli Moko presejem na desko, v kupček naredim vdolbino, vanjo dam olje, nato začnem prilivati slano vodo in mešati s širokim nožem. Nato začnem testo obdelovati z rokami, najprej s prsti in nato s celo dlanjo. Če se le preveč lepi, dodam še malo moke. Testo gnetem in ga večkrat vržem ob mizo (spominjam se, kako se nam je kot otrokom dobro zdelo, ko je babica rekla, da je treba testo "natepsti). Ko je gladko in dobro pregneteno, ga položim na krožnik, premazan z oljem. Tudi testo premažem z oljem. V kozici, ki je dovolj velika, da prekrije krožnik, zavrem vodo, jo odlijem in kozico poveznem na krožnik, da testo počiva na toplem in vlažnem. Testo naj počiva vsaj 1/2 ure (v tem času naredim nadev). Če je bilo dovolj mehko, se bo med počivanjem kar malo "razlezlo". Nato mizo prekrijem z debelim prtom, ki ga imam za štrudle in potice, in ga pomokam. Testo malo pomokam in razvaljam na deski, ga premažem z oljem in ga nato začnem vleči na mizi. Največkrat se mi vleče lepo (probleme imam samo takrat, kadar sem zamesila pretrdo testo), kakšna luknja pa tudi ni nič hudega. Z gornjo količino testa prekrijem skoraj celo mizo (1 m x 2 m). Testo je res tenko, da bi lahko skozenj bral časopis (kot zahteva dunajska kuhinja). Debele robove testa obrežem in zavržem (če se mi ljubi, naredim štrudelček za na juho). Polovico testa premažem z raztopljenim maslom, po drugi polovici namažem ali potresem nadev. S pomočjo prta štrudel zvijem (seveda začnem zvijati pri delu z nadevom) in razrežem na primerne kose glede na velikost pekača. Po vrhu pomažem z vodo in pečem pri 180 stopinjah 3/4 do 1 ure. Tisti del testa, ki je bil samo premazan z maslom, se nekako "lista" kot listnato testo in je krhek kot pri dobrih kremšnitah. Iz opisa je nastal res pravi "roman". Vendar sem naučila delati štrudel že nekaj svojih prijateljic in sorodnic, ki sedaj res naredijo dobrega. Seveda je bil pouk "v naravi", ne samo na internetu. teta torta

tanca  

član od: 13.6.2004

sporočila: 76

13. okt 2008 18:39

Koliko prej pa se lahko naredi testo? Ponavadi pišete od pol ure do ene ure, mene pa zanima, kako je, če se ga naredi kar dan prej in se ga da počivati v vrečko z oljem. Bi to šlo? tanca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. okt 2008 19:07

Ja, pooljena kepa v polivinil vrečki, v hladilniku, brez problema. Sploh se pa tako testo zelo dobro zamrzne in odmrznjeno vleče.......kolikor ti duša da.

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 13. okt 2008 19:08:26

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

13. okt 2008 22:14

teta torta - hvala za razlago. Enkratno, še mama si je prilepila list v svojo knjigo, čeprav je kuharica 1A!

Res je, da so podobne razlage iz vseh vetrov, vendar je ta razlaga res enkratna in predvsem _ VEDNO USPE!

Titta

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

13. okt 2008 22:58

Se pridružujem tittinem mnenju, ta razlaga je ena najboljših, ki sem jih prebrala na teh straneh.

Odkar sem jo prebrala, delam štrudel točno po teh navodilih. Pa ne samo štrudla, ampak vse slane in sladke jedi z vlečenim testom.

Saj sem prej tudi vlekla testo, včasih uspešno, dostikrat pa ne. Zdaj mi pa res vedno uspe.

Še kakšno takšno učno urico teta torta, vsi je bomo veseli!  

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti