Lovorjev list

kažotk  

član od: 22.7.2005

sporočila: 62

tema odprta - 29. jan 2006 9:24 | ogledi: 14.521 | odgovori: 11

Pozdravljeni!

Zanima me kdaj se nabira lovorjeve liste, da se jih posuši in uporablja v kulinariki? Ali je to pred cvetenjem, v času cvetenja ali ni važno kdaj? Hvala za odgovor.

kažotk

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

29. jan 2006 10:20

Ne bi mogla reči, ali sta meseca julij ali avgust tista, ko lovor cveti ali ne. Navadno si ga prinesem iz morja, ga doma pustim na zraku in to je to. Na morje pa seveda hodimo v poletnih mesecih. VERONIKA

tejčica  

član od: 7.2.2005

sporočila: 457

29. jan 2006 10:29

Jaz si lovorjev list natrgam in posušim kadar mi ga zmanjka. Poleti pozimi... tejčica

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

29. jan 2006 12:53

Kot začimbo uporabljamo sveže ali posušene lovorove liste,ki imajo prijeten in močan vonj ter aromatičen grenak okus,in je pripomoček za lažjo prebavo hrane. Z lovorjem začinjamo razne juhe (krompirjeva,fižolova...),kislo zelje,joto,pasulj,paprikaš,golaž,razne obare,divjačinsko meso in seveda za pripravo ovčetine in prikrivanje svojevrstnega vonja,predvsem če je ovca večidel zaprta in ni na naravni paši. Jaz sem ga nabirala že v vseh letnih časih za uporabo kot svežega,sušiti ga je pa bolje poleti v senci na prepihu,ker ostane suh lepe zelene barve in seveda kadar ga imaš možnost nabrati. Ker je sredozemna rastlina ga ljudje največ naberejo v času letnih dopustov.Lahko pa si ga vzgajaš tudi v mrzlejših krajih tako,da ga imaš posajenega v večji prenosni posodi in ga prezimiš v kleti,ker je kar občutljiv na mraz.Tako boš imela vedno svežega in pri roki. LP škarpina

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

29. jan 2006 17:51

Navadno ga trgam ko ga potrebujem..........in to bolj pri vrhu, kjer ni še markiran ( psički in večji peseki ) Lumpica

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

29. jan 2006 19:05

Jaz imam pa lovor posajen v večjem loncu (kot pravi tudi Škarpina) in ga imam od spomladi do jeseni (letos mi ga je pobelil sneg!) na vrtu, potem pa ga prestavim v toplejši prostor. Imam ga že cca 3 leta in mi dobro uspeva. Sem pa lani zasledila nekaj lončkov na ljubljanski tržnici (pri spomeniku, kjer prodajajo razne sadike rož in zelenjave), mislim pa, da so ga imeli tudi v Kalii. LP kača

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

30. jan 2006 8:04

Tudi jaz naberem lovor ko sem na morju.Je odličnega okusa dokler je svež,ko pa se posuši nima skoraj nobenega okusa.Ali ga je katera že kdaj zamrznila?Pomoje bi na okusu manj izgubil,kot posušen. LP Teka

SANITETA  

član od: 5.7.2005

sporočila: 92

30. jan 2006 9:48

Lovorjeve liste redno zamrzujem, imajo okus kot sveži in seveda tudi aromo. Poskusi ! Prepričana sem, da boš zadovoljna. Lep pozdrav ! saniteta

mara12  

član od: 7.12.2005

sporočila: 88

30. jan 2006 11:23

uporabljamo lahko sveže ali posušne lovorove liste.lovorove rastline lahko gojimo doma v lončku, pri tem prezimovanje ne dela nobenih skrbi.prijateljem sem podarila lonček lovorja, kateri jim lepo uspeva.poleg balzamične arome imajo imajo posebno sveži listi grenak okus, ki se izgubi, lp liste posušimo.(osebno meni je bolj dober sveži , imam rada moča okus). sama si pripravim lovorovo olje 5 lovorovih listov,pol čajne žličke belij poprovih zrnc, olivno olje. 1) v steklenico damo lovorove liste in poprova zrna 2) steklenico napolnim z olivnim oljem, jo dobro zamašim in postavim v hladen prostor. naši prijatelji z dolenske in ljubljane so navdušeni nad tem oljem. lep pozdrav mara mara12

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

30. jan 2006 12:04

Pri nabiranju lovora je pomembno,da najdeš "ta žlahtno" sorto,kajti tudi lovor je različen.Vem,ker ga imam na morju posajenega veliko okoli bajte in se res razlikuje po aromi,Najbolje,da ga nabereš poleti zjutraj,najkasneje dopoldne, dokler še ni premočno sonce in ga sušiš v senci(obvezno) na prepihu,da ne izgubi svoje zelene barve in arome,kajti na direktni svetlobi porjavi in izhlapi vse eterično olje iz listov,ter je na kraju neuporaben in res grenak - pa še škodljiv. Jaz pa delam lovorjev liker iz zrelih plodov ( pozimi ),ki je pravi balzam - v majhnih količinah - za prebavne motnje. LP škarpina

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

30. jan 2006 13:18

Ali lahko izdaš ta recept za ta liker prosim? lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti