Rukola - potrebujem nasvet

escada  

član od: 21.8.2002

sporočila: 563

tema odprta - 23. jan 2006 10:13 | ogledi: 19.236 | odgovori: 20

Lani smo na vrtu posadili Rukolo - no res smo z vrtnjarjenjem komaj začeli ( ah..začetniki), moram povedati, da sem se zelo veselil, da bomo imeli Rukolo, saj jo imam zelo rad.Toda glej ga zlomka..ko je pognala in ko je že zgledalo kaj to bo , jo je napadel nek hudič ( ja ..,.hudič) in je imela vse liste luknjaste ...perforirane, seveda kot takšna ni bila za uporabo...bil sem.

Kaj priporočate da naj v času setve naredimo letos...bi jo mogoče lahko gojil tudi kje drugje (lonček), je to zadeva katero sproti režeš, ta pa raste še naprej ( kot kreša npr.)

Za pomoč se vam zahvaljujem!

escada

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. jan 2006 10:30

Escada, nekajletne izkušnje na področju gojenja rukole. Rukolo je treba sejati zelo zgodaj, ker dobro uspeva v hladnejšem vremenu. Takoj ko nastopi poletna vročina, se nam ne zdi več dobra. Pomladanska rukola je pri nas VEDNO luknjičasta, kar je posledica bolh. Enkrat sem jo posula z nekim bio prahom, ki sem ga kupila v vrtnariji. Pomagalo je. Tadrugič jo sejem konec avgusta ali v septembru. Jesenska je vedno brezhibna. Ne znam povedati zakaj. Očitno tiste bolhe do dočakajo jeseni. Tuči če je luknjičava, jo z veseljem jemo. Treba jo je zelo dobro oprati in potem je brezhibna. Itak tistih bolj ni na njej. Ne vem, kdaj jo jejo, ker jih nikoli ne vidim. Seveda pa preluknjana ni tako apetitlih. Lp mimika

poka  

član od: 6.10.2005

sporočila: 29

23. jan 2006 10:40

Spomnim se da sem lani enkrat gledala oddajo Na vrtu in so govorili ravno o rukoli in o teh malih hudickih, ki jo veselo luknjajo. Baje jo imajo zelo radi in se jih težko rešiš. Je pa rukola tudi če je vsa zluknjana baje normalno uzitna, le malo manj lepa na pogled.Torej jo samo operes in jes kot sicer... poka

escada  

član od: 21.8.2002

sporočila: 563

23. jan 2006 10:52

Uh...no...mi smo pa mislili , da ni za uporabo.... Joj, mi je že žal tistih 2 gredic... escada

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. jan 2006 13:39

kot so že vsi povedali, rukolo pač bolhač rad je. To dela ponoči in ni rešitve. Sama jo posejem precej na gosto in je manj škode, pa tudi porežem jo 2x - več ne gre, ker je potem stara, žilasta. Verjetno bi zrasla tudi v zabojčku - če bi bil dovolj globok, ni pa rečeno, da je škodljivec ne bi našel tudi tam. Najbolje, da jo letos poseješ več - malo zase, malo za hudička - kot pravi Poka. Lisa

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

23. jan 2006 13:44

Meni je najboljša divja rukola, četudi je malce bolj žilasta, jo nabiram celo poletje na morju... Pa luknjice ima tudi, samo se ne obremenjujemo s tem.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. jan 2006 18:42

Bolhači radi napadejo vse križnice, med katere sodi tudi rukvica (slovensko ime za rukolo, to ime izhaja iz latinskega, najbrž preko italijanskega: Rucola sativa). Enako se godi drobnim rastlinicam zelja, ohrovta, cvetače, repe, kolerabe, repe in kar je še križnic. escada, vsekakor posejzte rukvico letos povsem drugam v vrtu, da bo zadosti stran od prejšnje lege, kjer verjetno prezimujejo jajčeca bolhača. Mlade rastlinice lahko; pa ne preveč na debelo, da ne boste zažgali še njih; posujete z lesnim pepelom. Pri nas so vedno, vsaj delno uspešno, zavarovali mlade rastlinice zelja,... pred bolhači. Pepel jih, ker je lužnat, izsuši. Podobno kot uši na fižolu, na primer. Prilagam še spletno stran s sliko bolhača. (z bolhami ima skupno le to, da skače tako kot one) http://www.fito-info.bf.uni-lj.si/SI/Organizm Ker pa se približuje pomlad in s tem tudi problemi na vrtu, pa bo morda katera spravila tole spletno stran, za prvo pomoč: http://www.fito-info.bf.uni-lj.si/SI/Organizm rimljanka

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

24. jan 2006 7:51

tudi jaz imam probleme z bolhačem na rukoli. Nasvet, kako pregnati bolhice je takle: rukolo posuj z lesnim pepelom. Garantirano pomaga do prvega dežja. Potem postopek ponoviš. LP Miha-ela miha-ela

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

24. jan 2006 8:25

Rimljanka, hvala za zanimivo stran, sem jo takoj dala med priljubljene. Sem si že malo ogledala, pa mi je precej stvari znanih. Lani je bilo k sreči še kar ugodno leto, vsaj kar se tiče škodljivcev in bolezni. Meni se včasih zdi, da ni, kar ne bi bilo pri nas na vrtu. Lani so nam vrabci hruške "obrali", še preden so cvetele. Potem pa so zrastle hruške brez muhic. Glede rukole, za tiste, ki nimajo pepela, mogoče bi pa pomagal lutrasil, seveda, če ni bovšja zalega že v zemlji. LP

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

24. jan 2006 13:16

Proti bolhaču pomaga (vsaj pri nas je, ko sem jo nekaj let nazaj posejala) pomagalo pokrivanje z vrteks folijo. SEm pa naredila napako, v bistvu sem jo pokrila, da mi ne bi vrabci pojedli semen, pa da bi vlago zemlja dlje držala. Ko se mi je zdela dovolj velika sem jo odkrila, češ zdaj se ji pa ne bo nič večzgodilo. V eni noči so jo bolhači, prej povsem neoporečno povsem zluknjali. Tudi jaz sem jo vrgla stran. Žal.. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

6. feb 2006 21:00

Letos bom zopet posejala rukolo. Upam da mi jo bolhač ne bo čisto preluknjal. Jaz sem jo sicer pojedla, ampak ne moreš jo pa nikomur ponuditi, ker ni prijetna na pogled. Katero rukolo ponavadi sadite, ker je imela moja lansko leto zelo trde liste? Suzi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti