Rukola - potrebujem nasvet

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. feb 2006 21:18

Trdi listi najbrž niso sortna značilnost. Kolikor vem, je vsa rukvica (Eruca sativa) enaka. Rukvica, ki jo kupimo, je pridelana v rastlinjakih, v kontroliranih razmerah, z več vlage v zraku,...tako kot solata, ki je zdaj na trgu. Zato je mehkejša. Trdota listov je odvisna od preskrbljenosti rastline z vodo, hitrosti rasti, osončenosti grede, kjer rukvica raste. Če jo sejemo v polsenci, v dobro gnojeno zemljo, pa da ni suše, bodo rastline rasle hitro in bodo listi mehkejši. In še to: rukvica je kot npr. rdeče redkvice, rastline dolgeda dne, kar pomeni, da gre v cvet, ko se dan daljša, torej poleti. Zato jo je najlažje pridelati zgodaj spomladi in od avgusta dalje. Rastline, ki gredo v cvet, imajo tudi več eteričnih olj, zato so bolj aromatične in tudi grenke. Za tiste, ki vas zanima, kako izgleda, ko cveti: http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/generic_ http://flora.nhm-wien.ac.at/Seiten-Arten/Eruca In mimogrede, če pustite zacveteti nekaj rastlin, pridelate semena za celoletno sejanje. rimljanka

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

23. mar 2006 15:51

Sem se spraševala kaj je tista zver, ki preluknja rukolo in sem vas mislila vprašati, pa je tema že odprta. Super! V knjigi Biovrt piše, da bolhača odganjamo z listnato zeleno: naredimo torej mešani posevek rukole in listnate zelene. Poleg tega bolhača odganjajo vlažna tla, zato tla zastiramo. Lahko tudi škropimo z brozgo pelina, vratiča, trosimo algovo apno ali kamninsko moko. Če bolhač kljub temu napade, dvakrat tedensko škropimo z zeliščno brozgo. V sili uporabljamo pripravke rotenona (to morda ni več bio). Če vas zanima kakšna od zgornjih brozg sporočite, bom še prebrskala po knjigi. Aja, zgornjih prijemov še nisem preiskusila. Lp kuharica Mici

Milenci  

član od: 12.7.2004

sporočila: 110

12. maj 2009 18:33

mene pa zanima, kdaj rukolo pobiramo? Tudi jaz sem začetnica pri gojenju le te. Vem, da ima okus vedno enak, sam a jo pobiramo tudi ko je že v cvetu? Pa veste, tud mojo so napadle bolhe. Groza. LP

teddy  

član od: 26.11.2007

sporočila: 130

12. maj 2009 20:04

Moja je bila predlani lepa, brez bolh, lani sem pa vso vrgla stran, tako je bila luknjasta. Letos sem jo posejala na dveh mestih, pa je povsot luknjasta. Sedaj je verjetno nima več smisla posipati s pepelom, ne? Bomo pa to pojedli vmešano med drugo solato, da se ne bo videlo toliko luknjic, naslednji zasevek bom pa posula s pepelom. Kdaj pa se posuje pepel? Preden pokuka iz zemlje? lp, teddy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. maj 2009 20:12

No, bolh nima nobna rukola, to so bolhači, hroščki. Posipa ne z lesnim pepelom pomaga...sicer pa je luknjasta čisto uporabna, samo malo estetsko prizadeta.... Posipaš s pepelom malo zemljo, pa potem takoj, ko rukola vznikne.

Moram reči, da je manj občutljiva, ali pa se manj vidi, "tarjna rukola", ki je v resnici dvorednik. Dobi se seme, samo malo se je treba potruditi po trgovinah. Tista, ki jo kupite v škatlicah v trgovini je kar vsa ta, dvorednik torej, bližnje sorodstvo prave rukole. Takole izgleda:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Diplotaxis_tenuifolia

 

File:Grote zandkool 23-08-2005 12.51.52.JPG   

 In vsaj še Franchi in še nekja firm jo ima v ponudbi.

rimljanka - zasebno mnenje

Nežinka  

član od: 19.7.2006

sporočila: 191

12. maj 2009 21:38

Hm ... pa sem "razsvetljena"! Meni so lani oz. predlani "tapametni" razložili, da je to take sorte rukola, naluknjana . No, vsaj stran je nismo po nepotrebnem metali!

Super stran rimljanka!!

If they don't have chocolate in heaven, I'm not going! http://easypika.typepad.com/

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

13. maj 2009 2:19

@milenci seveda jo lahko obiraš tudi v cvetu in tudi cvetovi so posuti po solati ali kakšni drugi jedi odlični... cellnet

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

14. maj 2009 15:40

Meni je lani rukola prav bajno zacvetela. Na pokriti gredici sem pustila nekaj cvetov, da so dozoreli in se posipali po zemlji. Letos je vzklila že januarja... ;-) in je čisto brez luknjic.

Na zunanji gredici pa je prišla "ven" malo pozneje - konec februarja. Tako, da te grede nisem prekopala.

Povej, cellnet, na kakšne načine pa še uporabljaš rukolo (razen v solati)?

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

14. maj 2009 19:53

Meni je rukola najboljša sama, zabeljena z olivnim oljem, balzamičnim kisom, soljo in naribanim parmezanom. Seveda jo pa dajem tudi v solate, čeprav je že kar tradicionalno preluknjana. Bom pa ob naslednjem sejanju poskusila z lesnim pepelom. daga Sporočilo je spremenil(a) daga dne 17. 2009 12:05

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

15. maj 2009 13:07

Jo žanjete ali pobirate listke z je, saj se obraste. Migla

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti