Nujno-mak

tej_a  

član od: 10.10.2005

sporočila: 362

tema odprta - 21. jan 2006 11:43 | ogledi: 7.361 | odgovori: 7

Mi lahko prosim poveste, če je kaj narobe, če sem uporabila mak kateremu je prektekel datum uporabe (,ki je napisan na vrečki). Včeraj (20.1.2006) sem namreč delala pecivo, v katerem sem uporabila mak (datum uporabe je bil do 27.12.2005) in spregledala datum (to sem ugotovila šele ko so bile vse sestavine umešane-malo je bil mak grudasti). Ali se lahko pecivo poje ali ne? Hvala

tej_a

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

21. jan 2006 11:59

mislim da pecivo brez skrbi pojeste saj je rok potečen za dobrih 14 dni drugače pa je zmlet mak zmeraj malce grudast pa dober tek in lp ursa40

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

21. jan 2006 13:02

teja, meni se je enkrat zgodilo isto. S tem, da je bil rok že dlje časa pretečen. Mak je bil grenak. Če ni grenak in če ni kašnih migotajočih stvari v njem, potem ni problema. mimika

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

21. jan 2006 16:39

Ja pri meni je bil mak grudast, ker so bila notri migetajaoče zadeve, ampak je bil še originalno zapakiran, seveda je po hitrem postopku letel v koš. jade

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

21. jan 2006 18:28

Povohaj ga. Včasih zmlet ali pa tudi cel postane žarek... Drugače pa ne vidim problema....Aja pa če ni "mesnih" dodatkov....Takrat tega peciva ne smeš jesti na petek... Pa lp juhica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. jan 2006 19:37

Ma 14 dni po preteku roka ni nič. Jaz sem uporabljala že vse mogoče tudi leto dni po izteku roka (pecilni, vanilijev sladkor, škrob, mandlje, arancine...) pa ni bilo nič narobe. Vsak stavr ima namreč še nekaj rezerve v sebi, sploh take reči kot so mak, mandlji in podobno (ne rečem za druge, jogurt, klobase in podono - pa tudi tu se da kak dan "švercat"). Tako da če gre za slab mesec razlike in mak ni imel vonja - brez ksrbi!. Mamamia mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. jan 2006 19:16

teja_a, to je tako, kot da bi se most, ki ima nosilnost 5 ton podrl, če gre čez tovornjak, ki ima 5,2 tone. Saj je logično: če je danes še užitno, jutri še ne more biti pokvarjeno. Res pa je, da ni vseeno, kje se stveri hranijo. Mleti mak, lahko v originalno zaprti vrečki, ki poleti stoji na vročem, lahko postane žarek še pred rokom porabe. V hladilniku se mu uporabnost močno podaljša. Se pa povsem strinjam z mamamio). Za pivo celo pravijo, da je, ne glede na rok, uporabno, dokler je normalnega okusa in videza. Pri kakšnih konzervah bi pa že morali malo pomisliti. Botulin ni hec, čeprav si nekatere gladijo gube z njim, pa je eden od najhujših strupov. rimljanka

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

23. jan 2006 22:19

vseeno pa bodite previdne pri označbi datuma, kadar je zraven napis "PORABITI DO", ker to pomeni , da gre za hitro pokvarljivo živilo, pri katerm, bi bilo naše podaljšanje roka lahko problematično. Ne velja pa to za živila , kjer piše "uporabno najmanj do..." (testenine, riž, pijače....) Kar se tiče botulina, pa mislim, da dolžina trajanja nima veze - konzerva pač je ali pa ni okužena s Clostridium botulinum, ki tvori botulin. Sicer pa za konzerve velja, dokler so v redu zaprte in niso obtolčene imajo lahko strašno dolg rok uporabe. Malo drugače je z živili, ki vsebujejo precej maščobe ( jedrca, orehi, mak ipd), ker pride s časom do razgradnje maščob in s tem povezane žarkosti. Posebna tema pa je določanje rokov uporabe v pakirnicah (npr. maka).Ponekod določijo rok avtomatsko toliko in toliko mesecev po dnevu mletja oz. pakiranja, ne glede na to v kakšem stanju je sama surovina. Od tu tudi tako različni datumi, če upoštevamo, da je žetev maka v nekem letnem obdobju. Pri takih primerih tudi znotraj roka uporabe nademo živilo, ki ni čisto v redu. Ampak to je že druga zgodba... Malo sem se razpisala, pa bo že... lp, Robida

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti