Krušna peč

neznan uporabnik
tema odprta - 10. okt 2001 19:17 | ogledi: 6.878 | odgovori: 8

Z družbo bomo novo leto praznovali v hiški, kjer ni štedilnika (oz. pečice), je pa krušna peč. Zanima me, katere dobrote lahko v njej pripravim. Najprej sem pomislila na pizzo, drugih idej nimam.

Lp,

Beti.

neznan uporabnik

10. okt 2001 21:52

Živjo! Če se ne motim, lahko v krušni peči pripravimo prav vse, kar se sicer kuha na štedilniku. Bistvena razlika je predvsem v tem, da moramo uporabljati posodo, ki zdrži visoke temperature. V krušni peči lahko npr. karkoli spečete, lahko pa tudi skuhate npr. ričet ali karkoli takega. Paziti morate le, da "kuhate" v glineni posodi, ki je povezana z žico, da ne poči, ali pa v železnem loncu. Upam, da sem vsaj malo pomagala...˙ lp, Ana

neznan uporabnik

11. okt 2001 7:38

v krušni peči lahko uporabljaš isto posodo kot v električni pačici, saj ne moreš peči skoraj ničesar, če so visoke temperature....kako boš npr. spekla meso v peči pri npr. 300-350 st. celzija.....vse se bo zažgalo....torej tudi v krušni peči moraš nekako ugotoviti temperaturo in počakati, da je le ta "ta prava".....jaz veliko pečem v krušni peči in sem si zato kupil termometer do 350 st. celzija....če boš pekla pico, potem je lahko temperatura zelo visoka, saj je tudi pica veliko boljša, če je hitro pečena in je zunanjost hrustljava, notri pas je še "mehka" in sočna......za krušno peč moraš imeti pravi pribor...npr. za pico moraš imeti lopar....če boš pico pekla brez posode, boš morala mizo kjer bodo vshajale zelo dobro pomokati, saj je sicer ne boš spravila na lopar....lopar pa boš morala tudi zelo dobro pomokati, saj je sicer ne boš spravila iz loparja v peč.....jaz imam rajši "plehe" za pizo in jo dam v peč s plehom vred....sicer pa lahko v peči pripraviš kar koli, važno je da kontroliraš temperaturo....lahko tudi skuhaš mleko v peči, če imaš poseben lonec in "burkle", da boš vroč lonec lahko vzela iz peči....smetanca na mleko je lepo zapečena, če kuhaš mleko v peči....jaz npr. potem, ko se peč ohlaja tam nekje pri 130 st. celzija "pečem" še prebranac. kruh pa obvezno pečem v peči......dejstvo pa je, da ne moreš priti v hišo, zakuriti in kar peči....imeti moraš kar nekaj prakse, tudi s tem koliko časa moraš peč segravati, da se šamoti v redu prekurijo-pregrejejo in so akumulirani....najboljše je, če greš za kakšen dan malo "na prakso", sicer se ti tisti dan lahko skoraj vse ponesreči.....važno je tudi, kdaj kakšno jed daš v peč, saj ne moreš peči. če notri še gori, ali pa tli in je vse polno dima...tako, da je res odvisno kaj se peče, ali kuha.....morda je še najboljša rešitev, če ne bo šlo drugače, da vse pečeš v foliji, ali pa v glinasti posodi s pokrovom in večkrat kontroliraš kaj se dogaja..... hetero

neznan uporabnik

15. okt 2001 19:56

Naša družba pa nima ne pribora za peko, ne prave posode, ne termometra in ne prakse... Uh, kakšna optimistka sem bila... ! Hvala za nasvete, Beti.

neznan uporabnik

16. okt 2001 11:05

Beti! V izogib pokvarjenemu silvestrovanju, vam predlagam, da pripravite hladen narezek in kakšno bolj bogato solato. S seboj pa vzemite še (gotovo ga kdo v vaši družbi ima) plinski štedilnik za kampiranje in lonec z v naprej pripravljenimi sarmami. LP Tinca

neznan uporabnik

4. nov 2001 14:07

O peki v krušni peči lahko veliko zveste v knjigi Domača peka kruha, ki jo je napisaL g. Martin Knez, knjigo pa je leta 1980 izdala Dopisna delavska univerza Univerzum. Upam, da vam bo kaj v pomoč. Lp, Peter

otjasa  

član od: 3.10.2004

sporočila: 7

19. okt 2004 0:52

V krušni peči lahko pečeš le kot pravi "hetero", da moraš vedeti kaj hočeš peči. Npr. "idinjače" pečeš, ko zaköriš dve-tri bremena veja. Ko je zadosti segreto, večkrat potegneš z greblicov po žerjavicii, da se peč segreje. Nato ogenj spraviš na kunec in z loparjem, ka si ga pomoko z kukurčno melo spraviš z njega v peč. Nato peč zapreš, da se zanet. Ko se zaneti, jo odpreš in še pečeš, da je nej sirova. lp silva

Sanjab1  

član od: 7.10.2004

sporočila: 98

20. okt 2004 1:31

Jaz sem vse to prebrala...poskusi kaj lazjega! Me je pa navdusilo za krusno pec... LP, Sanjab1

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

22. okt 2004 8:06

beti, enkrat v študentskih letih smo praznovali martinovo v hiši, kjer je bila peč. Gos smo tako pekli v njej. Lahko si predstavljaš. Brez izskušenj, v "poduhovljenem" stanju, pa je šlo. Tako da sem dobila veselje in se potem doma lotila tudi kakšnega takega podviga, kot je peka kruha, potice in piškotov. Če imate koga v družbi, ki ima doma centralno na drva ali koga, ki je bil pri tabornikih, da zna kurit, potem ne bo tak problem. Seveda pa izberite lažje stvari. Take, ki niso preveč občutljive na temperaturo. Oziroma take, ki jih lahko vzameš ven in dokuriš, če je premalo vroča peč. Pica je kar zahtevna reč, je pa dokaj preprosto peči meso. Filanega piščanca ali pečenko ali kaj takega podobnega. Saj vidiš, ko se peče. Če je prevroča peč, to vidiš, da preveč cvrči. Če se ne peče, lahko dokuriš. Tudi prebranec bi bil super. Skuhate ga vnaprej in ga potem samo zapečete. Skratka, jaz bi se lotila "mesenih" zadev. Pazi na čas pečenja. Če pečeš perutnino, je čas pečenja 1 uro za vsak kilogram. 3 kg težka gos se peče 3 ure. Še to. Peč se lažje "razbeli" če se kuri z butarami ali drobnimi drvmi.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti