Preproste jedi

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

19. jan 2006 10:25

pri nas je "posukana juha" imenovana vlevančeva žüpa. Jo pa kuhamo kot prežganko in v skodelici razžvrkljamo jajce v katerega dodamo toliko moke, da je še trkoče in potem pač iz skodelice to maso vlivamo počasi v juho. Včasih dodamo kakšne suhe ali sveže gobe. ja, pa prežganka z rižem in gobami je tudi preprosta in hitro skuhana. klavdija

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

19. jan 2006 10:49

Milijonska juha je tud "u luftu" na mizi. Na olju prepražimo dva naribana korenčka, eno kavino skodelico zdroba. Ko zdrob malo spremeni barvo, pazite da ga ne prežgete, zalijemo z vrelo vodo (cca 1.5 l za 5 oseb), dodamo sol, poper (lahko kocko ali Vegeto, če ju uporabljate - jaz je ne) in pustimo vreti 10 minut. Tik pred koncem vlijemo v juho dve razžvrkljani jajci in mešamo z vilico, da dobimo take majhne kosmiče. Na koncu pa damo v juho še sesekljan peteršilj ali drobnjak. Gostoto juhe lahko uravnavamo s količino zdroba. Jaz po novem uporabljam pirin zdrob. Je prav tako dobro, le malo dlje se kuha. Pa mlečna juha s krompirjem. V lonec nalijemo pol mleka pol vode, dodamo na majhne kockice narezan krompir, solimo in začinimo s kumino. Ko je krompir kuhan, zmešamo pol lončka kisle smetane s poravnano žlico moke, dodamo malo juhe in gladko zmešamo ter vlijemo v juho, ki naj še malo vre, da se moka skuha. Pa tale krompir. http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4830&besed Mogoče se še kaj spomnim. lp Julija Sporočilo je spremenil(a) Julya dne 19. jan 2006 20:48:27

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

19. jan 2006 11:02

oh, Julya sedaj si me pa spomnila na to mlečno juho. Ne vem, če ne bo kar danes za kosilo. Pri nas smo ji rekli "mlekova žüpa" in poleg krompirja obvezno še gobe, še najraje tiste, ki jim v naših koncih rečemo "glivci". Ali pa kromirjevi žganci preliti s čebulo prepraženo na zaseki. ali pa zabeljen fižol. klavdija

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

19. jan 2006 18:07

Primorci smo - kar se preprostih jedi tiče - najbrž na boljšem kot ostala Slovenija, saj je za nas najpreprostejša jed pašta na 1001 način. Sicer pa je v Brdih priljubljena jed tudi "toč" s polento, še posebej pršutov je hitro narejen, zraven pa odlično paše bela na žaru popečena polenta. Tu so še razne mineštre in jota, zraven njih pa palačinke, šmorn, štruklji.

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

21. jan 2006 12:10

andrejka povej plis kaj je toč lp ursa40

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

21. jan 2006 12:12

julija mi taki juhi rečemo fouš župa je pa zelo dobra in super hitro narejena lp ursa40

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

21. jan 2006 12:14

lisička kako narediš makarone na jajčkih ursa40

pixna  

član od: 28.12.2005

sporočila: 10

21. jan 2006 12:32

nekaj kar se vedno kuhamo in moram priznat da mi prav paše nekaj enostavnega in domace dobrega: fizolova juha prezganka (jst sem vedno govorila juha z jajcko) duseno kislo zelje z zganci in fajn zabeljeno, poleg seveda obvezno pečenice rizev narastek (z velik rozin ;)) spomnim se ene jedi ko je bila na strogi post se mi zdi. kuhano kislo zelje pomesano s kuhanim krompirjem v kosih in zabeljeno vse skupaj samo z oljem. kruhove šnite šmorn (sladek s kompotom) pa polenta z mlekom (obvezna zabela z ocvirki) kislo zelje ali kisla repa s pire krompirjem ali zganci pa poleg krvavice (kašnice), pečenice, krajnske klobase... Glede na to da sem študentka in dost jem v gostilnah mi potem taksna domaca hrana prav paše pixna

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

21. jan 2006 16:23

Podmetnica-koruzna župa:koruzno moko skuhamo na pol mleka in pol kislega mleka,solimo. Teka

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

21. jan 2006 20:39

Ko sem bla mejhna se je pri nas večkrat naredil rižev narastek. Pa večkrat riž ali gres na mleku, ali pa celo polenta (ne polenta z mlekom, ampak polenta kuhana na mleku). Potem seveda jabolčna čežana, pa kompoti... Spomnem se pa kakšnih pudingov prelitih z domačim malinovcem, samo škoda, da se nobenemu ne da več delati domačega malionovca... Hmmm... Mogoče ga bom pa sama sprobala Kakšnih jedi, ki so se jedli v "dobrih starih časih" pa ne poznam, ker še nisem dolgo na tem svetu pozdravček, Urša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti