Preproste jedi

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

tema odprta - 18. jan 2006 10:06 | ogledi: 16.414 | odgovori: 43

Živjo vsem!

Čeprav se izredno rada izživljam s specialnimi zapletenimi recepti, včasih prav pogrešam še kakšen recept za preproste jedi, ki so jih včasih kuhale naše mame, ko še ni bilo na voljo toliko različnih sestavin in začimb. Recimo takrat, ko smo še hodili po čokolade in kavo v Avstrijo, ali pa še prej, v časih naših babic in dedkov... A ni škoda, če se vse te jedi pozabijo..?

Berem sicer slovenske kuharice, pa slovenske domače jedi in podobne bukle, samo se mi zdi, da tam tako komplicirano piše, ... ne kaj dosti življenjsko.

Se mi zdi, da ima vsak(a) gospodinj(a)ec kakšen recept v rokavu, ki ga strese ob priložnostih, ko se družina naveliča mehiških, kitajskih, italijanskih in podobnih specialitet. Pa ne da le-te ne bi bile dobre!! Samo.. je treba imeti raznovrstno ponudbo..

Nekaj malega znam tudi jaz skuhati:

- prosena kaša, skuhana na mleku, zabeljena z ocvirki, zraven pa v oblicah krompir

- ajdovi (koruzni, krompirjevi, ajdovi s krompirjem) žganci z ocvirki, zraven segedin

- "japčnk", osladkana kuhana in pretlačena jabolka, podmetena z moko

- makaroni s prepraženimi drobtinicami ali jajcem

- "krompirjevc", enolončnica s korenjem, krompirjem, makaroni, podmetena s paradižnikovim podmetom, največkrat v družbi palačink

- juha prežganka

- in kislo zelje...

Kaj preprostega se pa v vaši kuhinji kuha?

Lp

Mohka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. jan 2006 10:43

Jabolčna čežana s krompirjevimi svaljki (luleki, rečemo na Štajerskem), žal jo jeva samo moj tast in jaz, skuha pa nama tašča fižolova juha s širokimi rezanci koruzni žganci s sladkanim mlekom tople kumare s pirejem krpice iz testa s krompirjem, vse prepraženo na čebuli z malo rdeče paprike Mamamia mamamia

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

18. jan 2006 11:02

Krpice z zeljem, piščančja obara z žganci, grenadirmarš. Julija

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

18. jan 2006 11:18

Julija, zdaj si mi pa dala mislit Čemu pa vi rečete grenadirmarš? Verjetno je kaj na hitro narejenega, na marš.. Mohka

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

18. jan 2006 11:22

Poleg vsega naštetega se spomnim še: štruklji v juhi, šnite, kruhova juha, mlečni gris, makaroni z orehi, rižev narastek (smo rekli včasih pečen riž), matevž... LP, Stanka

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

18. jan 2006 11:44

Grenadirmarš mi pravimo tenstanemu krompirju z makarončki in umešanimi jajci. Jajce lahko tudi spustiš. Če pa nimaš nič konkretnega zraven je pa prav fino nasitno. S solato za kosilo=super. Julija

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

18. jan 2006 12:28

- prežganka - krompir na dolgi župi Še bol enostavno: - hrenovka - jajca na oko Pa še najbol enostavno za naše otroke: - Halo! Pica? - Ja. - Samo če bo kmalu, lačni smo.

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

18. jan 2006 12:35

- Šmorn, slana varianta - na ocvirkih + solata - Makarončki na jajčkih + solata - Pohane šnite (tudi slana varianta, v jajčka vmešam sol, česen v prahu in malo popra) + solata... Še kaj bi se našlo..... LP zvitorepka

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

18. jan 2006 12:40

- prisiljeno zelje s krompirjem - srčki v omaki - pečen riž - je razlika od narastka. Najboljši z domačim mlekom in v "latvici" - golobajevka - matevž - "oprana župa" - krompirjev golaž Tina

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

18. jan 2006 12:40

Nekaj starinskega, kar so kuhale že naše prababice in smo ohranili na jedilniku: - sladko zelje s fižolom, zraven domač kruh - "prstavljenka" - enolončnica iz svežega fižola v zrnju, koren, koleraba, krompir, v originalu svinjske nogice na koščke narezane ali pa slanina...vse zmetano v pisker in skuhano - žganci (beli, koruzni ali ajdovi) z jurčki - polenta z mlekom... V.

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

18. jan 2006 12:53

Kristy, kako pa ti narediš srčke v omaki? To je prav meso..al je samo oblika česa? Golobajevka je pa verjetno kaka ... župca, ne? Lp Mohka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti