Vnetje trebušne slinavke

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

tema odprta - 12. jan 2006 15:33 | ogledi: 24.333 | odgovori: 6

Pred kratkim so pri očetu odkrili kronično vnetje trebušne slinavke.

Zanima me, kaj LAHKO je (vsepovsod vidim samo prepovedi), da ne bo preveč enolično. Če ima kdo podobne izkušnje, mi jih lahko posreduje? Kako poteka zdravljenje?

Saj ne vem, kaj še vprašati, toliko vsega me zanima....

Hvala!

Atina

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

12. jan 2006 15:34

Pa še to: se bo moral diete držati vse življenje ali se bo občasno lahko "pregrešil?" Atina

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

12. jan 2006 15:35

Opa, nazdravje... še ena s temi težavami. Pozdravček!

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

12. jan 2006 15:51

Mislim, da je tule pravi strokovnjak za zadevo mamamia... ona ti bo iz prve roke vse razložila. tjas

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. jan 2006 16:00

Kot vidim, me je z nasvetom prehitela tjas. Mamamia je ekspert (okuša na lastni koži). Kolikor jo poznam(o), se bo kmalu oglasila z dolgim pismom - in koristnimi nasveti, polnimi Pozdrav. rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. jan 2006 16:53

No, zdaj ste me pa našle. Gobčna Mamamia. Ja, res, za slinavko sem postala ekspert. Ravno bentim, da me to zdravo življenje uničuje. Sem prehlajena, kot že dolgo ne, zebe me (seveda, ni špeheca, da bi me grel). Pa konec heca, slinavka je resna reč. Jaz sem imela sicer akutno, meni je ta reč razpadla v telesu, ampak na srečo del, ki se lahko zaraste, torej tisti, ki predelje maščobe. Če je ogrožem tisti del slinavke, ki proizvaja insulin, je zadeva hujša, ker če se ta del uniči, ostaneš sladkorni bolnik in si ga našpukal za vse življenje. Ker gre pri tvojem očetu za kronično vnetje, se bojim da bo moralvse življenje paziti na hrano in predvsem na alkohol. Ta je namreč še posebej hud strup za slinavko; iskreno povem, da bi dala ne vem kaj, ko bi lahko vsaj občasno zvrnila kozarček rdečega ali kzarec penine na kakem slavju. Ampak, dekleta, od 13. junija 2005 do danes nisem alkohola niti poskusila, kaj šele popila (samo vohala sem kakšna dobra, aromatična vina...). Je bilo v oblnici prehudo, da bi se igrala s temi rečmi. Atina, dieta pri vnetju trebušne slinavke je zelo podobna žlčno-jetrni dieti, s tem da je zraven še nekaj omejitev. Ker gre za kronično obolenje, se bojim, da oče ne bo smel nič kaj grešiti. Pa saj ni tako hudo, po prvem šoku ugotoviš, da lahko pravzaprav veliko ješ, si pač izmšljaš vedno nove kombinacije. Torej: za začetek se je treba povsem odpovedati alkoholu. Naseldnja reč je mastna, ocvrta hrana in sploh vse maščobe živalskega izvora. Meso je potrebno dušiti v lastnem soku, kuhati, v pečici se naj peče v alu foliji ali tisti posebni prozorni, saj ni potrebno dodajati nikakršne maščbe, lahko pa se doda nekaj malega kakšnga rastlinskega olja. Jaz simeso opečem na teflonu, brez maščobe, potem ga po malem zalivam z vodo in dušim, dodam začimbe, ki jih lahko, največ uporabljam svećža zelišča, n takopripravljen zrezek v omaki je kar dober. Moji včasih še opazijo ne, da zrezki niso pečeni na maščobi. Oče naj ne svinjskega mesa, najbolj priporočljivo je piščančje n puranje - zgolj file - in to brez kože. Pa občasno teletina, mlada govedina, izjemma kdaj tudi pusta svnjska ribica. Izjemno prioročljive pa so ribe, še posebej kuhaneali pečene na žaru - v tem primeru je treba odstraniti kožo. Tudi konzervirane ribe lahko jemo, a je treba odliti olje. Ogljikove hidrate - riž, testenine,kruh, krompir, sladkor - je potrebno uživati zelo zmerno. Sama sem se povsem odrekla belemu kruhu, jem samo črnega, a brez zrnja (to ima namreč veliko maščob, ki so sicer koristne, a za nas s težavami s slinavko je problem v tem, ker ima smenje tudi veliko kalorij, na kar pa moramo paziti; iz istega razloga ne smem jesti oreškov, vsaj meni jh je zdravnik najstrožje prepovedal; če namreč kalorij ne pokuriš, se ti v obliki maščob nalagajo v telesu in obremenjujejo slinavko). Sladkrije so seveda prepovedane, izjema so kakšna peciva brez rumenjakov, dovoljeno pa je jesti na primer jabolčni ali sirov zavitek, seveda brez dodanega sladkorja, pa skuta naj bo iz posnetega mleka in brez vmešanih jajc. Oziroma če je eno vmes, ne bo nič narobe, saj je eno celo jajce, z rumenjakom vred, v enem tednu dovoljeno pojesti. Jaz si to "jajce" privoščim tako, da jem običajne testenine, ne pa polnozrnatih, pa tudi riž jem kar bel, nič tistega neoluščnega. Pa so zdaj vsi izvidi v redu. Je pa nekaj receptov za peciva bez rumenjakov in drugh škodljivih snovi, pa ti lahko pošljem (sem dobila recepte med zdravljejem v Rogaški, imeli smo predavanja o pripravi zdrave hrane, pa sonam kuharice odstopile mapo z recepti za sladice). Seveda tudi nobenega kvašenega testa oče ne sme, sploh ne kakne poice ali bog ne daj toploh krofov...Strup za nas. Pire krompir naj se zaočeta pripravi brez masla n polnomastnega mleka. Lahko pa je pečenega v pečici. Jaz ga dam na peki papir, pokapam z malo olja in tako spečem, ai pa čisto brez maščobe. Tudi zgolj kuhan, pa potresen s peteršiljem je čisto v redu (no ja, pražen je že boljši, a če ga ne smeššš...) jezik] So priporočljive ajdova in prosena kaša, ovseni kosmič, čičerika, leča, soja... Od sadja je najboj priporočljivo jagodičevje, tudi zamrznjeno pride zdaj, zunaj sezone, zelo prav. Pa jabolka so sila priporočljiva, hruške, pomaranče, mandarine. Izogibati se je taba grozdju, češnjam in lubenicam (veliko sladkorja, torej OH). Tudi vsi ndustrijski pripomočki so prepovedani, konzerve pa niso priporočljive, ker vsebujejo veliko natrija - soli, ki se ji moramo mi s takimi težavami izogibati. Iz istega razloga naj bosta tudi kisla epa inzeje, vsem zdravilnim učinkom navkljub, le občasno na jedilnkiu. Seveda brez moke, prežganja, smetane, masti in podobnih dobrot, ki sicer sodijo zraven. Da ne bom utrujala še vseh drugih - ti bom kaj več poslala na zasebno pošto. Imam tudi knjigo o dieti pri trebušni slinavki, pa ti bom še kaj iz nje prepisala (ali pa bom skenirala tiste strani in ti jih poslala, samo e-poštni naslov mi pošlji, da ti lahko pošljem). Sicer pa poglej v najbližjem zdravstvenem domu, imeti bi morali take zloženke o posameznih dietah. Ti bom tudi mojo skenirala in poslala, za prvo silo. V tega pol leta, kar se zdravim (jemljem dvojna zdravila, ena mine uidejo do knca življenja) in zdravo živim se res nisem skoraj nič pregrešila. Če ne bi šlo za zdravje ozirma tolikšno ogroženost, kot je bila pri meni, ne bi vzdržala. A se neako navadiš in kar gre. S tem, da so bile pri meni vzrok vnetja slinavke previsoke vsebnosti maščob v krvi ozirma trigliceridov, nevem pa, kaj je botrovalo vnetju pri tvojem očetu. Zato bo vseeno treba vprašati zdravnika, na kaj naj pri dieti najbolj pazi. No, sem se razpisala. Pa kaj morem, ko vidim, kako je nekdo težavah, se spomnim tudi sebe in vseh vprašanj, ki so se mi porajala, odgovora pa od nikoder. Zdravnik pove osnove, sestre naoddelku so tudi v pomoč, a vsak dan se pojavi še kakšno vprašanje, čisto konkretno, n za vsako reč res ne morem klicat svojega zdravnika. Rmjanka pa je lepo nanizla naš jedilnik...... AMopak en grehec pa nam je dovoljen, kavico lahko spijemo, tam do dve na dan...jaz si jo razredčim, pa imam že tri obravnae in sladkane vode... Ampak, prišlo bo tudi mojih pet minut:, zdaj pa sem - Mamamia mamamia

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

12. jan 2006 18:03

Joj, HVALA za tako obširno razlago! Mislim, da bo očeta najbolj prizadelo tisto o alkoholu, saj ima manjši vinograd in če vina ne bo smel niti pokusiti... Zet pa tudi ne more vsega spiti Mamamia, na zasebno pošto sem poslala svoj mail za dodatne informacije. Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti