Jedi, poimenvoane po znanih osebnostih

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

tema odprta - 9. jan 2006 18:24 | ogledi: 12.449 | odgovori: 86

Poznam nekaj jedi, poimenovanih po znamenitih osebnostih, pa me zanima, če se kdo spomni še katere:

goveji file Wellington, Sandwich, beef Stroganoff, Chateaubriand (ali kako se že piše), breskev Melba, torta Pavlova, zrezek Karađorđe, beef Esterhazy in rezina Esterhazy, tournedos Rossini, cvetača Dubary, torta Sacher. Zanimajo me zgolj zgodovinske oziroma znane osebnosti, ne na primer dunajski zrezek, lotarinška sirova pita ali praški piškoti, torej jedi poimenovane po pokrajinah (to morda kdaj naslednjič).

Razen tujih me zanimajo tudi slovenske jedi: mi lahko naštejete nekaj naših jedi, poimenovanih po znanih Slovencih? Za sladko vem, da obstajajo Prešernove kroglice, potem pa mi že zmanjka vedenja...Mamamia

mamamia

strukelck  

član od: 2.12.2002

sporočila: 91

9. jan 2006 18:37

V tem trenutku mi pade na pamet pecivo Kocke Rigo Jancsi (za natančen zapis in biografijo imenovanega bi pa morala pogledati, če te zanima mi povej). Vem, da je to bil nek slavni Madžar, pozabila pa sem po čem oz. zakaj je bil tako pomemben, da je dobil svoje pecivo. Je bil mogoče vojskovodja???!... Kaj Rdeča kapica tudi šteje? strukelck

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

9. jan 2006 18:50

Napoleonova torta, Smetanova - Vodnikova pogača. Drugega se zdajle ne spomnim. lp Julija

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

9. jan 2006 19:29

Cankarjeve kroglice Vesna Leben

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

9. jan 2006 19:34

Takoj sem se spomnila na Cankarjeve in Mozartove kroglice. maychi

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

9. jan 2006 19:46

Pečenki iz mletega mesa, polnjeni s trdo-kuhanimi jajci smo doma rekli stefanel pečenka, ne vem če je prav. LP, marelica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. jan 2006 20:27

A ni pica Margarita dobila ime po eni princesi? Kaj pa hruške lepe Helene? rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. jan 2006 21:20

kocke Rigo jancsi poznam, imam opis, kdo je ta gospod bil in tudi recept. Vmes semo dkrila še šarloto oziroma torto Malakov, zdaj dodajam seznamu še Mozartove kroglice. Glede pečenke iz mletega mesa je stefanie, a ne vem, ali je bila poimenovana po kakšni znani osebnosti. Zanimajo me namreč jedi, ki so bile za nekoga znanega namensko narejene, kot so tiste, ki sem jih uvodoma omenila. Torta rdeča kapica tako odpade Na primer breskev Melba je ustvaril en hotelir za avstralsko operno divo Nellie Melba, za sendvič vemo, kako je nastal (grof Sandwich je bil tak vnet kvartopirec, da ni imel časa jesti,pa mu je moral služabnik meso naložiti na kruh, in da si ne bi mastil rok, mu je to pokril z drugim kosom kruha; grof je tako z eno roko jedel, z drugo pa držal karte...) Hvala vam za pomoč. Bom preverila, kdaj in kako je nastala Napoleonova torta, tudi pri hruški lepe Helene je bilo doslej nemogoče ugotoviti, katera je bila ta Helena, ki ji je bila prva namenjena (kot Anin krompir na priemr). Cankarjeve kroglice in Vodnikova pogača gresta na seznam slovenskih jedi, ki ga bom še skušala dopolniti. Saj bom prosila za pomoč tudi slovenske kuharske mojstre (gostinske in hotelirske šole in podobno), kmalu vam bom tudi sporočila, zakaj me vse to zanima. Hvala za pomoč, Mamamia mamamia

Majuska  

član od: 23.7.2005

sporočila: 83

10. jan 2006 5:57

Cesarski prazenec (Kaiserschmarn) Lp, M

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. jan 2006 7:09

Bešamel omaka se imenuje po kuharju s tem tem imenom, ki jo to omako pripravil mislim, da za Ludvika XIV. Tarte Tatin se imenuje po francoskih hotelirkah sestrah Tatin. Pa cocke Caruso, katerih recept je v naši bazi. Te so prav tisto, kar iščeš. Narejene so bile za opernega pevca, ki je oboževal čokolado. Zanimivo zgodovino ima tudi carpaccio. Sredi prejšnjega stoletja je neka znana igralka povedala lastniku nekega bara v Benetkah, da ji je zdravnik predpisal dieto s surovim mesom. In lastnik tega bara ja izumil goveji capraccio. Ker je ravno takrat v Benetkah bila velika razstava slikarja Carpaccia, je jed poimenoval po njem, in sicer zato, ker je omenjeni slikar veliko uporabljal močno rdečo barvo. Take barve je bil tudi carpaccio. Prvotno je bil namreč zgolj goveji, druge različice so prišle pozneje. Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 10. jan 2006 07:19:21

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti