Kuhinjske krpe - problem

maji  

član od: 28.8.2005

sporočila: 126

tema odprta - 3. jan 2006 16:30 | ogledi: 15.599 | odgovori: 59

Lep novoletni pozdrav vsem!

Zanima me, če mi lahko kdo izmed vas svetuje oz. razloži, zakaj nekatere kuhinjske krpe ne brišejo dobro - se pravi, ne vpijajo tekočine - medtem ko druge pa.

Res je, da imam težave predvsem z novejšimi krpami, se pa najde tudi takšna, ki šteje več let in z njo še vedno ne morem dobro pobrisati posode. Sicer so vse iz bombaža.

Za morebiten odgovor se vnaprej zahvaljujem!

Maji

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

3. jan 2006 17:01

Ker proizvajalec gleda,da bo cenovno konkurenčen,poseže po slabšem materialu.Mislim da tudi če piše 100 % bombaž ni nujno da to je.Nad kuhijskimi krpami sem tudi jaz razočarana,zato večinoma uporabljam papirnate brisačke.V Eurospinu,zdaj je tudi na Rudniku v Lj, imajo dve v e l i k i roli za okrog 1200 sit. Vesna Leben

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jan 2006 17:54

Včasih se dobijo take iz enostranskega frotirja, te po dveh, treh pranjih zanesljivo dobro vpijajo. Po mojih izkušnjah so doslej najlepše brisale (in to še počnejo, vsaj nekatere so še "žive") tiste, v katerih je bil pred mnogo, mnogo leti pralni prašek (še pomnite, tovarišice, bi skoraj morala zapisati). Pa tudi ostale, ki se že toliko stare. Imam zalogo satih, spranih, ki so že skoraj brez vzorcev, tako so zbledeli od pranj, ampak vpijajo pa dobro. Morda je rešitev taka: kupiš eno, jo 2 do 3 krat opereš, pa ne preveč likati, to tudi ne pripomore k boljšemu vpijanju, če je dobra, hitro v nabavo. Včasih so bile dobre tiste iz Čakovca - pojma nimam, ali še obstajajo. Dobro brišejo tudi male frotiraste brisačke (ki pa morajo biti tudi nakajkrat oprane). Morda še ena ideja: perite brez uporabe mehčalca, velja poskusiti, brisače so tako bolj grobe, a so bistveno bolj vpojne. Pa še posoda ne smrdi po mehčalcu. Pa poročajte o uspehih (in neuspehih). Pozdrav. rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. jan 2006 18:07

Se mi dogaja popolnoma enako, da nekatere krpe ne vpijajo. Odvisno je od obdelave bombaža. Tiste od MTČ Čakovec so res bile super, med njimi so bile take z modro-rdeče-zelenimi črtami v kvadratih. Tudi nekaj mojih krp je že zbledelih,a sila vpojnih. Ko naletim na take, grem hitro kupit še en zavoj. Pred letom dni sem si nakupila čisto tankh frotirastih kuhinjskih brisač - takole za roke brisat med kuhanjem, da ne mažem krp za posodo. In te brisačke so super, ne le da vpijajo, še obstojnih barv so. Bile so smešno poceni, šest kosov za 900 tolarjev. Sem pa nedavno kupila v Ikei kuhnjske krpe- bog pomagaj, voda po njih glako teče kot po plastični površini, tako da jih imam bolj zato, da v omari zavzemao prostor kot za brisanje... Ja, vse jeodvisno od kvalitete in obdelave bombaža. Ruimljanka, včasih, ko je bilo manj možnosti za obdelavo, so tudi krpe bolj vpijale...ja, še pomnite , tovariši...MAmamia mamamia

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

3. jan 2006 18:24

Jaz pa ugotavljam, da pri večini krp veliko vlogo igra to, kolikokrat so bile oprane. Večkrat so nove krpe oprane (na visokih temperaturah), prej postanejo vpojne. Brez izjeme - tako tiste "ta pocenske" kot dražje in boljše. Isto je z brisačami. Ko sem se pred enim letom selila na svoje, sem nekajkrat oprala povsem čiste krpe in so bile zelo kmalu povsem uporabne Tudi Ikeine krpe so se izkazale za take Sporočilo je spremenil(a) Sasenka dne 03. jan 2006 18:26:34

maji  

član od: 28.8.2005

sporočila: 126

3. jan 2006 20:01

Vsem hvala za ideje! Res je, ni ga čez stare krpe, predvsem tiste od praškov. Doma pri moji mami jih imajo še kar nekaj. Vse te nove, sicer prelepe na pogled, pa mi samo ležijo v predalu, ker si z njimi ne morem kaj dosti pomagati... No ja, prva stvar, ki jo bom sprobala, bo pranje brez mehčalca, pa za spremembo jih ne bom zlikala in bomo videli, kaj bo. Lep teden vam želim! Lp, Maji

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. jan 2006 23:29

Jaz pa prisegam na Svilanitove, tiste, ki izgledajo kot zmečkanka. Ne vem drugače opisati, upam, da razumete. Dobijo se v samo enem vzorcu različnih barv (vsaj jaz nisem drugih zasledila), in sicer vodoravne in navpične črte in manjši vzorci zgoraj in spodaj (mislim da sadje). Te res lepo brišejo. Pa tudi likati jih ni treba (jaz jih vseeno). Atina

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

4. jan 2006 9:00

Mislim, da je problem samo v starosti krp. Čim večkrat je krpa oprana (in seveda stara), tem bolje vpija. Jaz svoje krpe perem z mehčalcem in likam, pa vseeno dobro vpijajo. Se mi zdi, da če jih ne zlikam, da postanejo hitro neuporabne - se prej umažejo.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. jan 2006 9:21

Glede tistih Ikeinih krp - oprane so bile že ne vem kolikokrat, pa še vedno ne vpijajo (morda nimamo enakih). Zato sem še vedno prepričana, da je pomembna obdelava bombaža ne pa število pranj. Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

4. jan 2006 9:48

mamamia je napisal/a:
Glede tistih Ikeinih krp - oprane so bile že ne vem kolikokrat, pa še vedno ne vpijajo (morda nimamo enakih). Zato sem še vedno prepričana, da je pomembna obdelava bombaža ne pa število pranj. Mamamia mamamia
A res mamamia? Jaz sem pa ravno nad temi Ikeiinimi krpami zelo navdušena. Mislim na tiste enobarvne (dobijo se v modri in beli) iz rebrastega tkanja. Super so, že po prvem pranju so vpojne, kljub živo plavi barvi pri pranju na visokih temperaturah nič ne razbarvajo... mogoče imam jaz drugačne krpe kot ti? V glavnem, jaz sem z njimi tako zadovoljna, da sem upokojila celo tiste stare jugoslovanske iz Čakovca (moja mama jih je pred desetletji kupovala dobesedno na kile in jih ima po vseh teh letih še vedno na zalogi doživljenjsko količino za vsaj pet gospodinjstev!). Lp, tjas

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

4. jan 2006 10:21

Jaz imam tudi ta problem, in res čez tistih od pralnih praškov jih ni :)). Sem pa zadnjič v Tržiču (na Deteljici) v eni majhni trgovini kupila nove - reklamna cena 199 sit, niso bile še oprane, po besedah trgovke (bila pa je to res prva trgovka , ki mi je to razložila), so te krpe zelo "slabo" vpojne do prvega pranja, po njem pa so super. Če bo res to, poročam. LP smrkolina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti