Pražen krompir

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

4. jan 2006 10:51

Ja-ja, enkrat so bili na TV. Delali so pražen krompir v ogromnih posodah na travniku, ljudje so pa poskušali. En je dal notri poleg čebule - slanino; drugi - klobaso... Pozdravček!

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

4. jan 2006 11:20

Panceta v tenstan krompir je pa trik za praznike od moje mame. Tisto rolano panceto, sušeno in mogoče celo malo dimljeno. Najprej jo popraži na maščobi (ko sem bila majhna, je bila to sicer svinjska mast, že veliko let pa v imenu zdravja uporablja olje, največkrat olivno) skupaj z malo čebule, tako da rata že malo hrustljava, takrat pa doda krompir. Ostala proceduro vključno z juho je pa ista kot pri ostalih. nizek ogenj in počasno cmarjenje... pa seveda prijet krompir na dnu posode. tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. jan 2006 11:27

Joj, tjas, ne mi delat "lušte" (štajerski izraz za skomine), sline mi tečejo. Saj veš, prepovedan sad je najslajši...Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

4. jan 2006 11:48

Eh mamamia, saj bo leto kmalu mimo, potem pa boš počasi lahko spet začela prakticirat tudi take lušte! Sej je že manj kot leto, a ni? tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. jan 2006 12:01

, šmrc,šmrc, še leto in pol, dragi moj tjas. Tako je rekel dohtar, čeprav so zadnji izvidi bili čisto v redu...Je pa zdaj ravno pol leta, da je najhujše za mano, 1. julija sem namreč prišla iz bolnice. Mamamia mamamia

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

4. jan 2006 18:42

mamamia je napisal/a:
A veste, da imamo v Sloveniji Društvo ljubiteljev praženega krompirja? Popoln naslov je Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi. Pripravljajo razne prireditve v počastitev te naše jedi, res so super. Mamamia mamamia
Mamamia, ko pridem nazaj domov bosta dva člana sigurno več v tem Društvu... Krompir je zakon! Migla

gligor  

član od: 20.7.2004

sporočila: 77

1. mar 2006 10:56

jaz pa včasih kupim bolj mastna rebra in maščobo še isti dan spremenim v ocvirke in mast in s tem potem pražim krompir.... na koncu si vmešam malo na kocke narezane pomaranče ali mandarine..poskusite gligor

katinka  

član od: 16.3.2005

sporočila: 57

1. mar 2006 11:55

jaz pa pražen krompir pripravim na mešanici olja in masla, v kateri sem prej pekla dunajske zrezke; večino maščobe odlijem, tako da ostanejo večino drobtine, potem pa hladen, narezan krompir gor in prepražim...sol in poper seveda, mogoče malo vegete... odlično je bilo tudi, ko sem dodala amalo curryja. Všeč mi je varianta, ki jo je omenila dj, s sladko papriko...naslednjič probam na ta način > upam, da čimprej! katinka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. mar 2006 13:17

Društvo ljubiteljev praženega krompirja ima sedež v gostilni Pavla v stari Ljubljani. Hodim mimo v službo in prav fajn diši. Če pa koga zanima malo drugačen pražen kromir, sem jaz zadnjič naredila tega: http://www.web-kulinarika.si/index.php?modul Loni Makaroni

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. mar 2006 17:38

Indijci ga pa delajo podobno, le da brez "sladkastih" začimb. Najprej na maščobi prepražijo gorčična semena, in ko ta začno skakat iz lonca (dobesedno to se zgodi!!!), dodaš v ponev na polmesece zrezano čebulo, potem kuhan in na rezine narezan krompir, doda se še kurkurma, malo soli in zelen grašek, dolije se malo liomoniega soka in voda, pusti deset minut, d avoda povre in živo rumena priloga eksotičnega okusa je nared. Ali pa glavna jed (kot suhi curry, kakor se jed sicer tudi imenuje - dried potato curry). Ampka tisto z gorčičnimi semeni je pa res hec. Prvič, ko sem to delala, sem bunkice lovila po celi kuhinji, tako so frčale naokoli...Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti